Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 03 okladka1

Świat Szkła 03/2021

User Menu

 

 ET-160x600-PL-3

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Tagi Globalne

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

20200909przeciwpozarowe przegrody budowlane

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 pl 480x100 AW Banner 201208

 

baner4 abprojekt

Siódmy najwyższy szklany cud świata w Tianjin
Data dodania: 03.02.20

Nowe, błyszczące Centrum Finansowe Tianjin zlokalizowano w mieście portowym w północno-wschodnim regionie Chin. Zostało zaprojektowane przez firmę architektonicznej Skidmore, Owings & Merrill LLP (SOM) z siedzibą w Chicago, której specjalnością są nowoczesne, szklane budynki. Wiele projektów tej firmy tworzy kultową strukturę, poprawiając otoczenie i zwiększając efektywność budynku. Całe szkło elewacyjne do tytułowego budynku zostało dostarczone przez CSG Holding, największego producenta szkła architektonicznego w Chinach.

 

 

Integracja architektury i inżynierii
Centrum Finansowe Tianjin jest jednym z najnowszych przykładów zaangażowania firmy SOM w doskonałość, innowację i zrównoważony rozwój. Według Briana Lee, partnera projektowego w SOM, wynik prac projektowych był właściwy.

 

Centrum Finansowe Tianjin reprezentuje bardzo oryginalną koncepcję tego, jaki powinien być wysoki budynek. Opierało się to na precyzyjnej integracji wizji architektonicznej i techniki inżynierskiej w celu uzyskania optymalnej formy z punktu widzenia konstrukcji i fasady budynku, pomagając w stworzeniu bardzo efektywnych i atrakcyjnych przestrzeni wewnętrznych.

 

— Najgorsze jest to, że miasta często wyglądają tak samo, ponieważ budynki są tylko kopiami siebie. Dlatego staramy się zbudować bardzo oryginalną, unikalną formę dla każdego z naszych budynków. Chcemy, aby wzbudzały niezapomniane wrażenie oraz były funkcjonalne i efektywne — podkreśla Brian Lee.

 

Firma SOM zorganizowała spotkania warsztatowe z klientem, aby poznać jego wizje budynku. Zespół zaprezentował wiele modeli budynku w różnych kształtach, aby zobaczyć, które obrazy wzbudzają największe zainteresowanie klienta.

 

— Każdy zaproponowany kształt obiektu reprezentował budynki, o których wiedzieliśmy jak będą działać z punktu widzenia efektywności i pokazywał, jak naszym zdaniem powinien działać wysoki budynek — wyjaśnił Brian Lee.

 

— Ostatecznie jeden model naprawdę przykuł uwagę klienta: bardziej liryczna forma, która była bardzo nietypowa i sugestywna. Z szeroko zakrojonych badań wiedzieliśmy, że będzie miał bardzo dużą szansę, aby stać się bardzo efektywnym wysokim budynkiem.

 

Ponadto budynek musiał dobrze pasować do otoczenia w Tianjin Economic-Technological Development Area (TEDA), jednym z pierwszych krajowych obszarów rozwoju gospodarczego w Chinach, który funkcjonuje od 1984 r. TEDA znajduje się 50 km na wschód od ponad 15-milionowego miasta portowego Tianjin, a dojazd szybkim pociągiem z Pekinu trwa 30 minut.

 

 2020 01 14 1

Centrum Finansowe Tianjin to nie tylko arcydzieło innowacji, ale także mocne potwierdzenie, że drapacze chmur naprawdę mogą sprostać trendom w zrównoważonym budownictwie (fot. ©Seth Powers)

 


Trzy funkcje budynku
Rygorystyczny program zagospodarowania budynku podyktował podział na trzy funkcjonalne sekcje: biurową, mieszkaniową i hotelową. Każda przestrzeń musi być światowej klasy, z funkcjonalną płytą podłogową i efektywnym rdzeniem budynku i zapewniać poczucie połączenia z otoczeniem.

 

— Te wymagania odnośnie podziału na funkcyjne segmenty obiektu faktycznie pomogły nam ukształtować kształt budynku. Klient był doświadczonym inwestorem. Nie chciał niczego frywolnego, ale szukał innowacji. Coś kultowego, o przełomowej jakości, a jednocześnie bardzo efektywnego — opisuje Brian Lee.

 


Efektywność w każdym szczególe
Po powrocie do biura, zespół SOM pracował nad programem zagospodarowania przestrzeni w budynku w najbardziej efektywny sposób. Po połączeniu zwężającej się bryły z wizualnie miękką aerodynamiką, uzyskany kształt idealnie dopasował się do warunków zagospodarowania. Hybrydowa konstrukcja ze zwężającym się rdzeniem i z systemem pochyłych kolumn rozmieszczonych na obwodzie wzmocniła budynek, dzięki czemu jest odporny na trzęsienia ziemi i duże obciążenia wiatrem.

 

— Wiedzieliśmy, że zwężająca się wieża zawsze dobrze funkcjonuje w przypadku obciążeń wiatrowych — mówi Brian Lee. — Również zaokrąglenie narożników wieży pomaga zmniejszyć oddziaływanie wiatru.

 

Zespół rozwijał projekt, tworząc „podziurkowany” wierzchołek i proponując wklęsłe powierzchnie na fasadzie. Każdy element został opracowany w celu optymalizacji efektywności konstrukcji. Wybrano nośną konstrukcję z dodatkowym usztywnieniem, aby utworzyć zakrzywioną ramę, która również poprawiła efektywność i wytrzymałość budynku.

 

 

 2020 01 14 2

„Zatem mieliśmy ten piękny, płynny, liryczny kształt. Musieliśmy jednak zastanowić się, jakiego rodzaju konstrukcji fasady Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.  użyć”, wyjaśniał Brian Lee (fot. ©Inho Rhee)

 

 

Niezwykła szklana fasada kurtynowa oszczędza koszty, poprawia efektywność
Niekonwencjonalny kształt budynku wymagał wyjątkowej, szklanej fasady kurtynowej. Pomysł polegał na zastosowaniu niezwykłych paneli szklanych i aluminiowych słupków, tworzących elegancką teksturę przypominającą skórę, która ma przyciągać wzrok i błyszczeć na słońcu.

 


Zespół rozpoczął pracę z kształtowaniem powierzchni fasady mapując ją parametrycznie. Następnie „poprawiono” tę powierzchnię, aby zmniejszyć liczbę wymaganych unikalnych, nietypowych paneli szklanych i starano się dobrać dla nich łatwo dostępne rozmiary.

 

— Początkowo mieliśmy ponad 1000 unikalnych paneli, ale zmniejszyliśmy tę wielkość do około 476, żeby zwiększyć efektywność produkcji i łatwość wymiany — dodaje Brian Lee.

 

Firma SOM przedstawiła inwestorowi dwa różne warianty: szkło gięte na zimno i płaskie szklane panele „offsetowe” (tworzące lekkie załamania na krawędziach paneli). Inwestor zdecydował się na mniej ryzykowny system szkła płaskiego.

 

Skomplikowało do projekt, ale zespół Briana Lee był w stanie to uwzględnić, dodając dodatkowy aluminiowy element do systemu słupów i metalowych ram. Daje to piękny efekt wizualny, gdyż elewacja wygląda prawie tak, jakby budynek był pokryty metalem, ze względu na sposób, w jaki niezwykłe panele szklane na wklęsłych i wypukłych powierzchniach wychwytują światło.

 

 


Wysokiej jakości szkło od najlepszego dostawcy w Chinach
Szkło elewacyjne dla tego arcydzieła zostało wyprodukowane przez chińską spółkę CSG Holding, która ma dobrą reputację zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym w zakresie produkcji szkła energooszczędnego.

 


CSG Holding jest dobrze wyposażony w technologię i narzędzia do dostarczania szkła o najlepszej jakości optycznej, płaskości i minimalnej falistości po hartowaniu. Zgodnie ze zmieniającymi się wymaganiami rynku, CSG stale inwestuje w najnowszą technologię, aby wytwarzać szkło o najwyższym standardzie. W ciągu ostatnich lat firma zamówiła ponad 20 linii do hartowania od firmy GLASTON i kilka maszyn do obróbki wstępnej.

 

 


Budynek z pozytywnym wpływem na środowisko
Z powodu wygiętej formy fasady koszt szklanej kurtyny był wyższy, ale korzyści w zakresie efektywności strukturalnej zaoszczędziły miliony na stali i betonie. Ponadto znacznie zmniejszył się wpływ budynku na środowisko.

 

— Częścią naszego sukcesu w tym konkretnym budynku było skupienie się na koncepcji zrównoważonego projektowania. Zastosowaliśmy wysokoefektywne, podwójne szyby z powłoką niskoemisyjną, zmniejszając w ten sposób koszty ogrzewania i klimatyzacji — mówi Brian Lee.

 

Po czym dodaje:
— Szkło zawsze będzie bardzo oczekiwane w każdym budynku, ponieważ ludzie chcą mieć kontakt z otoczeniem. Niesamowite widoki i dostęp światła dziennego są bardzo korzystne dla dobrego samopoczucia. Zwłaszcza, jeśli jesteś w stanie ograniczyć oślepianie słońcem (w lecie) i ucieczkę ciepła (w zimie) lub nadmierne zyski cieplne (w lecie). W zależności od warunków klimatycznych, możesz zaoszczędzić mniej lub więcej na kosztach energii.

 

Technologia szkła nieustannie poszukuje nowych sposobów na zwiększenie efektywności energetycznej budynku. Na przykład, potrójne szyby można z powodzeniem stosować w zimnym klimacie. Zysk ciepła od promieni słonecznych w budynku ze szklaną ścianą osłonową, której prawie 90% powierzchni zajmuje szkło, można wykorzystać do pozyskania „darmowego” ciepła w klimacie, gdzie dominującą kwestią jest ogrzewanie. Możliwe jest również uzyskanie bardzo wysokiej izolacyjności termicznej w tych budynkach.

 

— W miarę rozwoju technologii szkła i jego dalszego rozwoju zobaczymy szersze zastosowanie szyb izolacyjnych: próżniowej, potrójnego oszklenia – a nawet nowe pomysły na temat oszklenia giętego, które pomogą w lepszej optymalizacji szkła. W tym celu można również zastosować cienkie szkło w szybach wielokomorowych — przewiduje Brian Lee. 


Szczegóły projektu na stronie: www.som.com: Reinventing the Skyscraper

 

2020 01 14 3

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 01/2020
   

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik