Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 03 okladka1

Świat Szkła 03/2021

User Menu

 

 ET-160x600-PL-3

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Tagi Globalne

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

20200909przeciwpozarowe przegrody budowlane

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

konferencja webinarium 2021 

 pl 480x100 AW Banner 201208

 

baner4 abprojekt

Kuchnie – miejsca bezpieczne i wygodne
Data dodania: 31.03.20

Projektując, czy dostosowując kuchnie dla osób z dysfunkcjami ruchowymi, trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów. Przede wszystkim musi to być miejsce na tyle przestrzenne, aby można było manewrować wózkiem inwalidzkimi, po wtóre wysokość blatów i szafek powinna być w zasięgu rąk osoby niepełnosprawnej, a po trzecie wyposażenie tego pomieszczenia powinno spełniać wszelkie standardy bezpieczeństwa ppoż.

 

Czujniki dymu, czy elektryczne kuchenki z płytą indukcyjną, po której łatwiej jest przesuwać garnki, są wymogiem bezwzględnym. Taka płyta powinna być wyposażona w inteligentny czujnik ciepła z jednostką sterującą, gdzie w momencie przegrzania urządzenie ostrzega alarmem i wyłącza kuchenkę. Rozwiązanie to może okazać się niezbędnym zwłaszcza tam, gdzie mieszkają dzieci i osoby cierpiące na demencję.

 

 

 dbb 18 1

Fot. Mastercook

 


Stół z regulowanym blatem
Centralnym miejscem takiej kuchni powinien być stół, przy którym nie tylko będą spożywane posiłki, ale także przygotowywane potrawy. I choć często do szykowania potraw używane są blaty nad szafkami stojącymi, to jednak wygodny stół może być miejscem centralnym w domu: tu zbiera się rodzina, można do niego zaprosić gości, poczytać przy nim książkę, czy rozłożyć tygodniowe dawki lekarstw.

 

dbb 18 2 

Fot. Linak.pl

 

 

Producenci mebli coraz częściej używają technik związanych z mechanicznym dostosowaniem sprzętów i wyposażenia kuchni. Między innymi firma LINAK® oferuje system siłowników elektrycznych do regulacji wysokości blatów stołów, blatów kuchennych i szafek. Rozwiązania te uważane są za inteligentne i rewolucyjne.

 

Pozwalają opuszczać lub podnosić blat, dostosowując jego wysokość do każdego z wymaganych poziomów. Blat stołu wyposażony w kolumnę podnoszącą poszerza pole ergonomii, regulując wysokość stołu do potrzeb wszystkich mieszkańców domu: zarówno dzieci, seniorów, jak i osób poruszających się na wózkach. Można go też podnieść do wysokości osoby stojącej.

 

Systemy LINAK wyposażone są w bezgłośne i energooszczędne skrzynki kontrolne. Ich obsługa odbywa się za pomocą dyskretnego pilota zamontowanego przy blacie. W ofercie duńskiego producenta znajdziemy również pomysłowe rozwiązania do szafek wiszących. Więcej informacji na stronie: www.linak.pl/segmenty/deskline.

 

 

dbb 18 3

Fot. Peka.pl

 

 


Uwaga na upadki
Miejsca, w których przetrzymywane będą produkty oraz naczynia powinny być przestrzenne i poręczne. Częstą niedogodnością w przestrzeniach kuchennych są wysoko wiszące szafki i półki. Sięganie do nich, lub wspinanie się na chwiejne meble (taborety, krzesła, itp.) grożą upadkiem i niebezpiecznymi uszkodzeniami ciała.

 

W tym wypadku świetnie sprawdzają się innowacyjne systemy przeznaczone do górnej zabudowy szafek, gdzie przez lekkie pociągnięcie uchwytu szafki, na specjalnej windzie wysuwają się i obniżają półki z zawartością. Mechanizm jest lekki w obsłudze, sam wyhamowuje, co zapobiega przewróceniu produktów na półce. Innowację tę wprowadziła firma Peka, a system nazywa się iMove.

 

Dolne szafki najlepiej wyposażyć w szerokie szuflady i modele typu cargo, co ułatwi odnajdywanie produktów. Ważne jest aby były lekkie w obsłudze, wyposażone w samozamykacze. W kuchni warto też zastosować zaokrąglone krawędzie, co pozwoli uniknąć bolesnych uderzeń.

 

 

dbb 18 4

 

 

A pod szafkami wiszącymi warto zamontować dodatkowe oświetlenie, które pozwoli na lepszą widoczność przedmiotów znajdujących się w niedoświetlonych kątach przestrzeni. I na koniec, bardzo ważny aspekt: podłoga. Ze względu na duże ryzyko rozlania się płynów, trzeba wziąć pod uwagę podłoże antypoślizgowe i bezpieczne, a przy tym łatwe w utrzymaniu czystości.

 

Jak wiadomo koszt dostosowania mieszkania dla seniora musi pokryć on sam lub jego rodzina. Może warto abyśmy brali przykład z Danii, gdzie gminy przygotowują specjalne mieszkania dla seniorów, które są własnością gminy i po odejściu osoby starszej mogą być przekazane kolejnej osobie potrzebującej1.


1 Mieszkalnictwo ludzi starych, Lidia Groeger, Anna Szczerek Uniwersytet Łódzki, Wydział Nauk Geograficznych, Katedra Studiów Ludnościowych i Badań nad Usługami

 

 Więcej informacji:  Dom bez barier 2020    

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik