Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 03 okladka1

Świat Szkła 03/2021

User Menu

 

 ET-160x600-PL-3

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Tagi Globalne

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

20200909przeciwpozarowe przegrody budowlane

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

konferencja webinarium 2021 

 pl 480x100 AW Banner 201208

 

baner4 abprojekt

Przyjazne rozwiązania w łazience
Data dodania: 31.03.20

W łazienkach powinno stosować się nieporowate powierzchnie, które są nie tylko higieniczne, lecz także łatwe w utrzymaniu czystości.

 

Można wybrać akcesoria wykonane z materiału, który optycznie przypomina chrom, a dotykowo odpowiada właściwościom poliamidu. Dzięki przyjemnej temperaturze powierzchni, szczególnie nadają się dla osób ze schorzeniami reumatycznymi.

 

 

Przekrój poręczy, którą zamocujemy przy sedesie lub pod prysznicem, powinien być okrągły – łatwiej się wtedy ją chwyta.

 

Akcesoria wykonane z ciepłego w dotyku poliamidu mają jeszcze jeden ważny walor – na przykład kubek do zębów będzie lżejszy i bezpieczniejszy niż szklany, przy okazji stworzy przyjazną atmosferę (Hewi 800K).

 

Zaokrąglone rogi i antypoślizgowe powierzchnie wspomagają bezpieczeństwo. Wygięcie końcówki klamki, uniemożliwi zaczepienie ubraniem i ewentualny upadek.

 

dbb 25 1

 

 

dbb 25 2


Źródło: HEWI / Warm Touch / 801 mat

 

Jeśli występują problemy ze wzrokiem, sztucznego i naturalnego światła we wnętrzu powinno być dużo, ale powinno być ono równomiernie rozproszone nie powodując kontrastów i cieni, bez oślepiających odbić. W takim przypadku tło, na którym umieszczamy akcesoria powinno być kontrastowe tak, by potrzebne sprzęty były łatwo zauważalne.

 

dbb 25 3


Źródło: HEWI / seria 800K

 

dbb 25 4

Źródło: HEWI / seria 900

 

dbb 25 5

Źródło: HEWI / seria 900

 

Dobrym rozwiązaniem są umywalki posiadające zintegrowane uchwyty, które osobom na wózku pozwalają samodzielnie się przysunąć oraz dają bezpieczne podparcie wszystkim innym użytkownikom. Odpowiednio płaski model można używać zarówno w pozycji stojącej jak i siedzącej. Jeśli uchwyty nie są potrzebne, można je wykorzystywać jako praktyczne wieszaki na ręczniki.

 

Warianty z dużym blatem do odstawiania to świetny pomysł – unikamy schylania się (czyli potencjalnych zawrotów głowy), oraz sięgania z wyższych szafek (grozi to upadkiem). Jeśli łazienkę użytkuje osoba poruszająca się na wózku – należy zainstalować syfon podtynkowy, aby osoba siedząca nie doznała urazu przez zgromadzoną w syfonie gorącą wodę czy przez przypadkowe uderzenie.

 

dbb 25 6


Źródło: HEWI / seria 800K

 

dbb 25 7

Źródło: HEWI / S50

 

dbb 25 8

Źródło: HEWI / S50

 

Zgrabna ławeczka prysznicowa z antypośligowym siedziskiem może służyć wszystkim domownikom: starszym, młodszym, z niepełnosprawnością. Najlepiej jeśli jest zawieszana i ma możliwość składania do pozycji pionowej. Zajmuje tym samym mało miejsca gdy nie jest używana. Powinna mieć ergomicznie ukształtowanią oraz antypośligową powierzchnię siedzenia.

 

Osoby chore na demencję mają trudności w wykonywaniu codziennych czynności i cierpią z powodu problemów z orientacją przestrzenną. Różne projekty pilotażowe dowodzą, że odpowiednio zastosowane kontrasty kolorystyczne

 

ułatwiają chorym poruszanie się i wspierają ich samodzielność. Czerwone oznakowanie obszarów funkcyjnych (miski i bocznych uchwytów) ułatwia trójwymiarowe postrzeganie produktu i wspomaga prawidłowe użytkowanie. Takie rozwiązanie będzie także pomocne dla osoby, której problemem jest pogorszanie się wzroku.

 

Dla zapewnienia odpowiedniej ostrości głębi, niezbędne jest też odpowiednie światło – powinno być równomiernie rozproszone bez kontrastów, cieni oraz oślepiających odbić. Jeżeli domownicy są w różnym wieku lub borykają się z różnymi schorzeniami (dzieci, osoby na wózkach, osoby ponadstandardowo wysokie), innowacyjnym rozwiązaniem mogą być umywalki i sedesy z regulacją wysokości.

 

dbb 25 9

 

dbb 25 9b

 

Źródło: HEWI

 

Wymiary
Dla osoby poruszającej się na wózku, należy zapewnićbodpowiednią szerokość w świetle drzwi – w mieszkaniu prywatnym przynajmniej 80 cm (najlepiej 90 cm).

 

Aby można było podjechać do umywalki, odległość pomiędzy jej dolną krawędzią a podłogą powinna wynosić min. 67 cm na głębokości 30 cm. Wysokość miski ustępowej liczona łącznie z deską wynosi 46–48 cm. Po obu stronach powinny znajdować się uchwyty ułatwiające przesiadanie,bzamocowane w odległości od siebie 65–70 cm.bGórna krawędź uchwytów powinna być umieszczonab28 cm nad powierzchnią siedzenia.

 

Oparcie powinno znajdować się 55 cm za przednią krawędzią miski ustępowej. Przedłużony sedes o głębokości 70 cm oraz pozostawiona wolna przestrzeń 90cm, zapewni możliwość przesiadania równoległego. Obszar manewrowy dla wózka powinien wynieść 150 x 150 cm (w mieszkaniach prywatnych 120x120cm).

 

 dbb 25 9b


Powyższe zalecenia są zgodne z normą DIN 18040
Źródło: HEWI

 

Posadzka pod prysznicem powinna być na zbliżonym poziomie do reszty podłogi i mieć powierzchnię antypoślizgową. Obniżenie strefy prysznicowej nie powinno być większe niż 2 cm. Obszar manewrowy dla wózka powinien wynieść 150 x 150 cm (w mieszkaniach prywatnych 120 x 120 cm).

 

 Więcej informacji:  Dom bez barier 2020   

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik