Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 07 okladka1

Świat Szkła 07-08/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 

 

480x100

 

 RZ RT 2022 Banner Tag Motiv Animiert 550x150 PL

 

 

Szkło – przyszłość architektury
Data dodania: 15.03.20

Szkło jest materiałem, które z roku na rok zyskuje coraz większą popularność w budownictwie. Dzieje się tak za sprawą coraz bardziej zaawansowanych technologii produkcji, które pozwalają na jego szersze zastosowanie.

 

Ten materiał jest chętnie wykorzystywany przez architektów oraz inżynierów, ponieważ nadaje budynkom dodatkowych walorów estetycznych bez utraty wysokich parametrów świetlno-energetycznych.

 


Aby szkło dobrze spełniało swoją funkcję, musi posiadać odpowiednie parametry. Dzięki temu z powodzeniem może być stosowane m.in. w miejscach o dużym nasłonecznieniu, różnicy temperatur czy natężeniu hałasu, a nawet w konstrukcjach powstających na specyficznie ukształtowanym terenie.

 

Uniwersalność tego surowca budowlanego jest szczególnie dobrze widoczna w Norwegii, która wyróżnia się zróżnicowanymi warunkami atmosferycznymi mającymi szczególnie istotne znaczenie na etapie planowania kolejnych inwestycji.

 


Ochrona przed intensywnym nasłonecznieniem
Skuteczna ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem to jeden z kluczowych elementów branych pod uwagę przy tworzeniu szklanych fasad.

 

Jest to ważne na tych obszarach, w których w sezonie letnim promienie słoneczne dostają się do pomieszczeń przez kilkanaście godzin w ciągu dnia.


– „W Norwegii bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się szkło Pilkington Suncool™ pozwalające na znaczne ograniczenie intensywności nasłonecznienia budynków” - komentuje Michał Wąsowicz, Export Manager w Pilkington IGP.

 

Dobrym przykładem projektu, w którym zastosowano wysokoselektywne szyby przeciwsłoneczne jest biurowiec w miejscowości Bergen.

 

fot1 Jonsvollkvartalet PILKINGTON

Przy realizacji projektu wykorzystano hartowane szkło przeciwsłoneczne Pilkington Suncool™ 70/35 T, które pozwala na ograniczenie energii dostającej się do wnętrza.

 


W trosce o ochronę przed hałasem
Biurowce, ze względu na swoje przeznaczenie, powstają często w centrach miast oraz lokalizacjach, w których panuje wzmożony ruch uliczny.

 

Mając na uwadze komfort osób, które na co dzień pracują w takich miejscach, dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie szyb dźwiękochłonnych.

 

Takie połączenie zapewnia wysoką izolacyjność akustyczną budynku, a co za tym idzie zwiększa komfort pracy.

 

 

fot2 DNB Solheimsviken PILKINGTON
Siedziba banku Solheimsviken stanowi przykład zastosowania szyb dźwiękochłonnych. W projekcie wykorzystano szkło marki Pilkington Optiphon™.

 


W zgodzie z naturą
Mając na uwadze zyskujący na popularności trend polegający na projektowaniu budynków w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu ingerować w środowisko, w budownictwie o charakterze mieszkalnym oraz rekreacyjnym coraz częściej wykorzystuje się szklane fasady.

 

Ponadto, szkło bardzo dobrze odbija krajobraz, dzięki czemu taki budynek w pewnym stopniu wtapia się w otoczenie i pozwala osobom znajdującym się wewnątrz na podziwianie okolicznej przyrody.

 

Tego typu efekt uzyskano przy projekcie budynku Havnespeilet znajdującym się na terenie parku portowego w Sandnes, który stanowi wizję „miasta przyszłości”.

 

fot3 Havnespeilet PILKINGTON
W realizacji budynku wykorzystano szkło Pilkington Suncool™ 30/17, które odznacza się wysoką refleksyjnością, co pozwala uwypuklić walory otoczenia.

 


Niska ingerencja w walory przyrodnicze krajobrazu oznacza również korzystanie z przyjaznych środowisku materiałów. Przykładem zrealizowanego w ten sposób projektu, jest domek letni na wyspie Finnøy.

 

Rozciągający się na czterech poziomach budynek mieszkalny idealnie wpasowuje się w lokalny krajobraz dzięki zastosowaniu wyłącznie naturalnych materiałów, a także dostosowaniu ich formy do ukształtowania terenu i wyeksponowania na klifie. Fasady budynku powstały przy wykorzystaniu szkła. W ten sposób dom otworzył się na otaczający go krajobraz.

 

fot4 summer house reilstad PILKINGTON
Projekt domku letniego Summer House Reilstad zdobył nagrodę „Glass Award 2019”. Wykorzystano w nim Pilkington Suncool™ 70/35.

 

Szkło a skrajne zmiany temperatur
Nowoczesne technologie produkcji szkła sprawiają, że z powodzeniem może ono zostać wykorzystane w środowisku, które charakteryzuje się zróżnicowaną temperaturą powietrza.

 

– „Podstawowym zagrożeniem związanym z wysokimi amplitudami temperatur może być pękanie szkła. Łatwo jednak temu zapobiec używając szyb hartowanych, które poza odpornością na tego typu wahania, zapewniają podwyższoną wytrzymałość i zwiększają poziom bezpieczeństwa” – mówi Michał Wąsowicz.

 


Nowe produkty, a także stale udoskonalane i wdrażane funkcjonalności, są odpowiedzią na nieustannie zmieniające się trendy w zakresie architektury i budownictwa.

 

Obserwując szerokie wykorzystanie szkła jako materiału budowlanego możemy optymistycznie patrzeć w przyszłość branży szklarskiej.

 

Więcej informacji można znaleźć na stronie interneWtowej www.pilkington.pl

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 03/2020
   

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik