Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 07 okladka1

Świat Szkła 07-08/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 

 

480x100

 

 RZ RT 2022 Banner Tag Motiv Animiert 550x150 PL

 

 

Wysoko, coraz wyżej – w Londynie, Dubaju i nie tylko
Data dodania: 15.03.20

Niewielki element ułatwia budowę szklanych gigantów

 

Drapacze chmur tworzą unikalną panoramę wielu metropolii na całej kuli ziemskiej. Swój blask i lekkość zawdzięczają w dużej mierze materiałowi budowlanemu, jakim jest szkło.

 

Zapewnia ono użytkownikom niczym nieograniczone widoki, maksymalny dopływ światła dziennego, a przy tym jest stosunkowo tanie.

 

20200303IP SWISSPACER Wysoko coraz wyzej - w Londynie Dubai 2 hr

Zastosowanie wielkopowierzchniowych przeszkleń zapewnia dużą ilość światła dziennego w pomieszczeniach, a ciepłe ramki dystansowe SWISSPACER – maksymalną efektywność energetyczną. © Foster + Partners

 


Principal Tower zachwyca wyglądem – i osiągami technicznymi
Dzięki swojej 162-metrowej, eleganckiej szklanej fasadzie, ukończony 50-piętrowy wieżowiec Principal Tower, zlokalizowany na obrzeżach modnej dzielnicy londyńskich artystów Shoreditch, w połowie 2019 r. stał się imponującym elementem panoramy Londynu.

 

W budynku zaprojektowanym przez firmę Foster + Partners, kolejne kondygnacje tworzą transparentne warstwy zlokalizowane między delikatnymi, poziomymi pasami wyznaczającymi poszczególne poziomy fasady.

 

Filigranowy wygląd wieżowca to zasługa zastosowania wielkoformatowych powierzchni szklanych w przegrodach zewnętrznych.

 

Ze względu na wymiary budynku, w wysoce energooszczędnej ścianie osłonowej trzeba było wziąć pod uwagę każdy szczegół – łącznie z ramkami dystansowymi.

 

Ten niepozorny element konstrukcyjny odgrywa bardzo ważną rolę, zwłaszcza przy budowie przeszklonych wieżowców.

 

Poprawia on izolacyjność krawędzi szyby zespolonej i pozwala na stałe utrzymanie równoległości szyb wchodzących w skład pakietu.

 

20200303IP SWISSPACER Wysoko coraz wyzej - w Londynie Dubai 1 hr

W eleganckiej, 162-metrowej szklanej fasadzie londyńskiego wieżowca Principal Tower wykorzystane zostały energooszczędne ramki dystansowe SWISSPACER. © Foster + Partners

 

Z tego powodu projektanci zdecydowali się na zastosowanie ciepłej ramki dystansowej SWISSPACER ULTIMATE.

 

Dzięki specjalnej folii gazo- i paroszczelnej zapobiega ona z jednej strony ucieczce gazu z przestrzeni międzyszybowej, a z drugiej – wnikaniu do niej pary wodnej z zewnątrz.

 

Zastosowanie szyb zespolonych i ciepłej ramki dystansowej pozwala ponadto zapewnić optymalną izolację termiczną w około 300 lokalach mieszkalnych znajdujących się w wieżowcu.

 

Pozwala to na znaczne obniżenie kosztów energii i zwiększa komfort przebywania w pomieszczeniach dzięki skutecznemu zapobieganiu przeciągom spowodowanym przez ruch zimnego powietrza i występowaniu kondensacji na oknach.

 


Kompensacja ciśnienia na dużych wysokościach

Tendencja do wznoszenia coraz większej liczby i coraz wyższych wieżowców utrzymuje się na całym świecie: najwyższy obecnie budynek na świecie, 828-metrowy Burj Khalifa w Dubaju, za kilka miesięcy straci palmę pierwszeństwa na rzecz Jeddah Tower o planowanej wysokości 1007 metrów.

 

Tak duża wysokość szklanych elewacji stawia istotne wyzwania przed architektami i projektantami. Wynika to m. in. z dużych różnic ciśnienia i temperatury powietrza pomiędzy poziomem parteru a najwyższą kondygnacją budynku, które prowadzą do różnych obciążeń klimatycznych w szybie zespolonej.

 

Na dużych wysokościach poszczególne szyby mogą wybrzuszać się na zewnątrz, a w niskich temperaturach występuje efekt odwrotny – szyby zbliżają się do siebie.

 

Im bardziej zróżnicowane są obciążenia klimatyczne w przypadku danego wieżowca, w tym większym stopniu zmienia się na niekorzyść wygląd jego elewacji.

 

Oprócz pogorszenia estetyki, naprężenia w obrębie uszczelnienia krawędzi mogą prowadzić do pogorszenia jakości i pękania szyb.

 

Co oczywiste, w przypadku bardzo wysokich budynków wymiana uszkodzonych szyb wiąże się z kolei z dużym nakładem kosztów i czasu.

 

20200303IP SWISSPACER Wysoko coraz wyzej - w Londynie Dubai 4 hr

Ramki dystansowe SWISSPACER znalazły również zastosowanie w wieżowcu Turning Torso w Malmö, Szwecja. © SWISSPACER

 


SWISSPACER Air: unikalne rozwiązanie dla wysokich budynków
Firma SWISSPACER opracowała atrakcyjne ekonomicznie i możliwe do zastosowania na skalę przemysłową rozwiązanie tego problemu.

 

Element w postaci małej, cylindrycznej, metalowej tulejki ze zintegrowaną membraną może być wkręcany w ramkę dystansową i pozostaje niewidoczny w przestrzeni międzyszybowej.

 

Umożliwia on powolne wyrównanie nad- lub podciśnienia, przeciwdziałając w ten sposób obciążeniom klimatycznym.

 

Z jednej strony zapewnia to jakość i trwałość zamontowanych elementów okien i fasad; z drugiej – upraszcza logistykę towarzyszącą procesowi budowy, ponieważ różnice w wysokości pomiędzy miejscem produkcji i użytkowania lub na szlakach transportowych mogą prowadzić do naprężeń w szybie zespolonej i uszkodzenia krawędzi szkła.

 

20200303IP SWISSPACER Wysoko coraz wyzej - w Londynie Dubai 3 hr

Wieżowiec Torre de Cristal w Madrycie: 249 metrów, 52 kondygnacje – wszystkie elementy szklane wyposażono w ramki dystansowe SWISSPACER. © SWISSPACER

 

Natomiast w szybach zespolonych wyposażonych w SWISSPACER Air następuje ciągła kompensacja ciśnienia, dzięki czemu elementy budowlane docierają na plac budowy bez uszkodzeń.

 

Jest to niezaprzeczalna zaleta w przypadku budowy wieżowców, biorąc pod uwagę ogromne ilości komponentów niezbędnych do ich realizacji.

 

Produkty SWISSPACER znalazły zastosowanie w wielu znanych wieżowcach na całym świecie – w fasadzie MoMA w Nowym Jorku, wieżowcu Gherkin w Londynie, madryckim Torre de Cristal czy w budynku Turning Torso w Malmö.

 

SWISSPACER Air posiada aprobatę DIBt i otwiera nowe możliwości w zakresie projektowania, konstrukcji i realizowania procesu budowy kolejnych szklanych gigantów.

 

Dalsze informacje dostępne są na stronie www.swisspacer.com.

 

Janina Brielmann
SWISSPACER Vetrotech Saint-Gobain (International) AG

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 03/2020
   

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik