Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 06 okladka1

Świat Szkła 06/2021

User Menu

 

 ET-160x600-PL-3

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Tagi Globalne

 

baner klej do luster 7 7 2021

Czy montują Państwo lustra u klienta za pomocą kleju silikonowego?
 
Czy uważają Państwo, że klej do luster LAKMA jest lepszy od innych klejów dostępnych na rynku?
 
Czy stosują Państwo klej do luster firmy LAKMA?
   
Technologia Smart-Tinting firmy Halio zdaje test tropikalny
Data dodania: 03.04.20

W eksperymencie instytutu BCA Skylab Singapore przeprowadzono porównanie elektrochromatycznej technologii Halio® Glass z klasycznymi, jednokomorowymi szybami zespolonymi z mechaniczną osłoną przeciwsłoneczną. 

 

Wyniki pokazują, że inteligentnie przyciemniane szkło poprawia komfort użytkowania i obniża koszty energii przy jednoczesnym zachowaniu widoczności otoczenia zewnętrznego.

 

Zatrzymane zostało 100% światła oślepiającego, zaoszczędzono od 17 do 25% kosztów energii elektrycznej na oświetlenie i przez ponad 95% czasu trwania testu osiągnięto dobry komfort w pomieszczeniu.

 

 2020 03 35 2

 

Halio International opublikował wyniki obszernego testu w warunkach laboratoryjnych przeprowadzonego przez Energy Research Institute Politechniki Nanyang w Singapurze.

 

— Wyniki eksperymentów dowodzą, że możemy zakwalifikować technologię Halio® jako innowacyjne, zielone rozwiązanie dla budynków przyszłości — wyraża swoje zadowolenie Benoit Domercq, Dyrektor Generalny na Europę i Bliski Wschód w firmie Halio International.

 

Obrotowa platforma umożliwia różne scenariusze oświetlenia
Na obrotowej platformie na dachu 7-piętrowego budynku umieszczone są dwa identyczne pomieszczenia badawcze instytutu BCA Skylab, każde o powierzchni 43 m².

 

Umożliwia to przeprowadzenie testów technologicznych w wymagających warunkach tropikalnych przy zróżnicowanym nasłonecznieniu.

 

2020 03 35 1

 

Dla realizacji pomiarów dostępnych jest ponad 200 czujników.

 

W badaniu porównywano warunki panujące w pomieszczeniu z elewacją wykonaną ze szkła Halio® do warunków w pomieszczeniu referencyjnym z elewacją z konwencjonalnego jednokomorowego oszklenia z powłoką Low-E i żaluzjami.

 

W obu pomieszczeniach zostały odtworzone identyczne warunki biurowe.

 

2020 03 35 6

 

Wyniki pokazują, że technologia Halio przewyższa tradycyjne szkła Low-E w trzech zakresach: ochrony przed oślepianiem, komfortu cieplnego i oszczędności energii elektrycznej na oświetlenie.

 

2020 03 35 7

 


Komfort wizualny: ochrona przed oślepianiem
Zdjęcia wykonane kamerą HDR, która obejmowała całkowite pole widzenia użytkownika budynku, pokazują, że Halio zatrzymuje w 100% ekstremalnie silne oślepiające światło.

 

2020 03 35 3

 

Okres prób obejmował trzy następujące po sobie popołudnia, przy czym testowane elewacje były skierowane na zachód.

 

Zarejestrowane przez kamerę wartości zostały przeliczone na współczynnik oślepienia DGP i przyporządkowane, zgodnie z metodą Wienolda i Christoffersena (Wienold, 2006 [1]), czterem kategoriom: niezauważalne, zauważalne, drażniące i dokuczliwe.

 

Łącznie 3 godziny „dokuczliwego światła oślepiającego” i 1,25 godziny „drażniącego światła oślepiającego” zmusiło użytkowników w pomieszczeniu referencyjnym do opuszczenia żaluzji i tym samym także do przerwania widoczności otoczenia zewnętrznego.

 

2020 03 35 8

 

Natomiast w przeciągu wszystkich trzech dni w pomieszczeniu z oszkleniem Halio nie stwierdzono jakiegokolwiek oślepienia światłem naturalnym.

 

Nawet w stanie całkowitego przyciemnienia szkło Halio pozostawało przejrzystym.

 

Użytkownik budynku posiada stale najlepszy dostęp do światła naturalnego, ponieważ sterownik automatycznie dopasowuje stopień zaciemnienia do zmiany intensywności oślepiania.

 

2020 03 35 4

 


Mniejsza konieczność ztucznego oświetlenia
Ze wzrostem komfortu wizualnego powiązana była redukcja kosztów energii przeznaczonej na oświetlenie.

 

W pomieszczeniu testowym wyposażonym w szkło Halio zapotrzebowanie na energię elektryczną było o 17% mniejsze przy ukierunkowaniu na zachód i o 25% mniejsze przy ukierunkowaniu na północ w porównaniu do sytuacji referencyjnej z zasuniętymi żaluzjami.

 

2020 03 35 5

 


Podwyższony komfort cieplny
I w ostatniej, nie mniej ważnej kwestii, dokonano także pomiarów różnic komfortu cieplnego zgodnie z PN-EN ISO 7730 wzgl. PN-EN 15251.

 

Do obliczenia wskaźnika PMV (indywidualne samopoczucie) i wskaźnika PPD (stopień dyskomfortu) zgodnie z ISO 7730 uwzględniono parametry klimatyczne, takie jak temperatura pomieszczenia, średnia temperatura promieniowania, wilgotność powietrza i prędkość przepływu powietrza w pomieszczeniu.

 

Również tutaj wyniki wskazują na wyraźne zalety technologii elektrochromatycznej.

 

2020 03 35 9

 

Ponad 95% czasu w pomieszczeniu testowym z oszkleniem Halio panował przyjemny klimat kategorii B, w porównaniu do 75% i 78% w przypadku oszklenia jednokomorowego z otwartymi lub zasuniętymi żaluzjami.

 

Sugeruje to domniemanie, że inteligentne zaciemnienie poza przeciwdziałaniem światłu oślepiającemu może również obniżyć ilość doprowadzonej energii z zewnątrz i tym samym na stałe poprawić komfort cieplny. 

 

Więcej informacji na stronie internetowej halioglass.eu.

 

Dariusz Adamski
HALIO International, www.halioglass.eu

 

Bibliografia
[1] Wienold, J. C. (2006): Evaluation methods and development of a new glare prediction model for daylight environments with the use of CCD cameras. „Energy Build.” 38, s. 743-757.

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 03/2020
   

 

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik