Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 07 okladka1

Świat Szkła 07-08/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 

 

480x100

 

 RZ RT 2022 Banner Tag Motiv Animiert 550x150 PL

 

 

Pomyślny wynik testów możliwości montażu membrany SWISSPACER Air w gotowej szybie zespolonej
Data dodania: 28.04.20

W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania szyby zespolonej z kompensacją ciśnienia, zatwierdzona dotychczas metoda instalacji membran SWISSPACER Air przewidywała ich montaż przed uszczelnieniem krawędzi za pomocą uszczelnienia wtórnego.

 

Metoda ta łączyła się jednak z dodatkowymi czynnościami roboczymi i wydłużeniem cyklu produkcyjnego szyby zespolonej.

 

Aktualnie firma SWISSPACER prezentuje nowy, uproszczony sposób montażu, dzięki któremu membranę SWISSPACER Air można zainstalować łatwiej, szybciej i taniej, a przede wszystkim również wbudować ją w gotową, wyprodukowaną już szybę zespoloną.

2020 04 20 1

Dzięki nowemu procesowi montażu membran SWISSPACER Air można je teraz zainstalować łatwiej, szybciej i taniej a przede wszystkim również wbudować je w gotową, wyprodukowaną już szybę zespoloną. To ogromna zaleta dla producentów szkła izolacyjnego i okien (fot.: © SWISSPACER)

 

Jest to odpowiedź szwajcarskiego producenta na sugestie klientów, by proces montażu membran rozgraniczyć w czasie z procesem produkcji szyby. Zaleta dla producentów szyb zespolonych i okien to możliwość elastycznego reagowania na wymagania klientów.

 

W zatwierdzonej obecnie procedurze montażu, w zalecanym miejscu – w odległości około 200 mm od górnego narożnika szyby zespolonej – za pomocą specjalnego wiertła SWISSPACER wywiercony zostaje otwór w utwardzonym uszczelnieniu wtórnym i w tylnej ściance ramki dystansowej.

 

Następnie na gwint membrany nakładana jest dedykowana uszczelka, która zostaje wraz z membraną dokręcona z siłą 0,2 Nm kluczem dynamometrycznym. Należy przy tym sprawdzić, czy pierścień uszczelniający przylega na całym obwodzie do SWISSPACER Air i dobrze uszczelnia wywiercony otwór.

 2020 04 20 2

Zastosowanie prawidłowych uszczelek O-ring jest bardzo ważne – dlatego SWISSPACER dostarcza je bezpośrednio wraz z zestawem membran (fot.: © SWISSPACER)

  

W ten sposób wyeliminowana zostaje dodatkowa czynność robocza, taka jak nakładanie butylu na krawędź membrany.

 

— Metoda ta jest w pełni równoważna z pierwotnie przetestowanym i zatwierdzonym sposobem montażu pod względem symulowanej długości cyklu życia produktu końcowego i ogólnych warunków jego eksploatacji — wyjaśnia Matthias Bach, Dyrektor Techniczny SWISSPACER.

 

— Jednakże zwracamy uwagę na fakt, że montaż membrany po wyprodukowaniu szyby zmienia specyfikację szyby zespolonej.

 

2020 04 20 3

 

2020 04 20 4 

Aby zaoferować wszystkim klientom możliwie najlepszą obsługę SWISSPACER dystrybuuje bezpośrednio również specjalne wiertła i klucze dynamometryczne (fot.: © SWISSPACER)

 

Ponieważ w tym przypadku mamy do czynienia z pakietem szybowym wypełnionym powietrzem, zmienia się wartość współczynnika Uw okna. Szyba taka nie posiada ponadto oznakowania CE. Natomiast nadal obowiązuje oznakowanie Ü.


Należy też zauważyć, że wszystkie cztery boki ramki muszą być wypełnione sitem molekularnym. Pozwala to w 100% zagwarantować dotychczasową długość okresu użytkowania.


Dalsze informacje dostępne są na stronie www.swisspacer.com

 

Janina Brielmann
SWISSPACER Vetrotech Saint-Gobain (International) AG

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 04/2020
   

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik