Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 07 okladka1

Świat Szkła 07-08/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 

 

480x100

 

 RZ RT 2022 Banner Tag Motiv Animiert 550x150 PL

 

 

Dom studencki Gillies Hall we Frankston (Australia)
Data dodania: 03.06.20

Dom studencki Gillies Hall Uniwersytetu Monasha w Melbourne, został oddany do użytkowania w lutym 2019 roku i jest obecnie największym certyfikowanym budynkiem pasywnym w Australii, zbudowanym z elementów z drewna klejonego krzyżowo (technologia CLT). We wszystkich szybach zespolonych zastosowanych w tym budynku, dostarczonych przez Saint-Gobain Glassolutions, zastosowana została ciepła ramka dystansowa SWISSPACER ULTIMATE.

2020 05 6 1

 

Projekt, opracowany przez biuro architektoniczne Jackson Clements Burrows Architects (JCBA), ustanawia nowe standardy na australijskiej scenie architektonicznej. Akademik zlokalizowany jest na należącym do Uniwersytetu Monasha kampusie Peninsula w miejscowości Frankston na przedmieściach Melbourne. Budynek składa się z sześciu pięter i ma powierzchnię brutto 6500 m2. Jest to obecnie największy w Australii, a wręcz na całej półkuli południowej, budynek posiadający certyfikat domu pasywnego, zbudowany z płyt z drewna klejonego krzyżowo (CLT).

 

Gillies Hall spełnia deklarowany przez uniwersytet cel, jakim jest osiągnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2030 roku. Potwierdzone odpowiednim certyfikatem zapotrzebowanie budynku na ciepło wynosi 5 kWh/m² na rok, a więc jest o około 70-80% niższe niż w przypadku porównywalnego budynku skonstruowanego przy użyciu metod standardowo stosowanych w Australii. Według inżynierów z Grün Consulting, którym zlecono przeprowadzenie certyfikacji domu pasywnego, zapotrzebowanie Gillies Hall na energię pierwotną wynosi 131 kWh/m² na rok a współczynnik wymiany powietrza n50 wynosi 0,5.

 

W budynku mieści się 150 mieszkań jednoosobowych, 2 mieszkania chronione oraz wspólne powierzchnie użytkowe, dostępne dla około 250 studentów mieszkających na terenie kampusu. Ciepłe, jasne kolory ścian i sufitów z drewna klejonego tworzą przyjemną atmosferę wewnątrz budynku i sprawiają, że mieszkańcy mogą poczuć się w nim jak w domu. Konstrukcja zbudowana z litego drewna zainstalowanego na betonowym cokole została wzniesiona w ciągu zaledwie jedenastu tygodni.

 

Od strony zewnętrznej, pięć górnych kondygnacji posiada charakterystyczną okładzinę z czerwono-pomarańczowych pionowych lameli z blachy. W rejonie okien lamele są ustawione pod kątem 90° do płaszczyzny ściany, tworząc interesującą grę cieni na elewacji. Ogromne znaczenie dla osiągnięcia standardu domu pasywnego ma wybór odpowiedniego przeszklenia.

 

2020 05 6 2

 

W obiekcie zainstalowano ponad 1000 m² szyb zespolonych dostarczonych przez Saint-Gobain Glassolutions. W celu skutecznego wyeliminowania mostków cieplnych na krawędzi szyby zastosowano posiadającą certyfikat domu pasywnego ciepłą ramkę dystansową SWISSPACER ULTIMATE.

 

Dzięki zastosowaniu folii paro- i gazoszczelnej ramka dystansowa o wysokiej efektywności energetycznej zapobiega ucieczce argonu wypełniającego przestrzeń międzyszybową i wnikaniu do niej pary wodnej przez cały okres użytkowania okna. Pozwala to na trwałe zapewnienie funkcji termoizolacyjnej szyby zespolonej, a tym samym całego budynku.

 

Kolejne czynniki decydujące o spełnieniu przez obiekt standardu domu pasywnego to panele słoneczne zainstalowane na dachu oraz wykorzystanie energii wiatrowej dostarczanej z farm wiatrowych Murra Warra zlokalizowanych między Adelajdą a Melbourne. Gillies Hall posiada również własny zbiornik na wodę deszczową; odpowiednia koncepcja pozwala na wykorzystanie nadmiaru wody na terenie kampusu.

 

Max Gillies, którego imię nosi budynek, studiował na Uniwersytecie Monasha w latach 60-tych. Podczas sierpniowej ceremonii inauguracyjnej znany australijski aktor i producent filmowy słusznie nazwał budynek nazwany jego imieniem „drogowskazem przyszłości”, a profesor Margaret Gardner AO, prezes i prorektor Uniwersytetu, pochwaliła dzieło pracowni JCBA jako „najpiękniejszą ozdobę kampusu Peninsula”.

 

Gillies Hall jest pierwszym oddanym do użytku budynkiem uniwersyteckim w ramach Net Zero Initiative. Dzieło architektów zostało już uhonorowane licznymi nagrodami, w tym przyznaną w 2019 r. nagrodą klimatyczną Construction21 „Green Solutions Awards”. Projekt zdobył też pierwsze miejsce w konkursie Premiers Sustainability Awards oraz – przyznaną również w 2019 roku – nagrodę zrównoważonego rozwoju w konkursie Australian Timber Design Awards.

 

2020 05 6 3

 

Dane dotyczące obiektu:
Obiekt: Gillies Hall
Inwestor: Uniwersytet Monasha
Lokalizacja: Frankston, Australia
Architekt: Jackson Clements Burrows
Dostawca szkła: Saint-Gobain Glassolutions Isolierglas-Center GmbH, zakład Bamberg Niemcy
Wykorzystane szyby: CLIMAPLUS COOL-LITE SKN 176 i CLIMAPLUS XTREME 50/22
Ramka dystansowa: SWISSPACER ULTIMATE
Wykonanie: LAROS Technologies (Australia) Okna drewniano-aluminiowe firmy Döpfner Betriebs GmbH & Co. KG na bazie systemów RAICO Bautechnik GmbH
Zakończenie inwestycji: Luty 2019

 

Janina Brielmann

 

Zdjęcia: Saint-Gobain
GLASSOLUTIONS Isolierglas-Center GmbH

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 05/2020
   

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik