24 czerwca br., w Centrum Targowo-Kongresowym GLOBAL EXPO w Warszawie, odbyła się kolejna Konferencja Techniczna naszego miesięcznika. Stali uczestnicy naszych konferencji od razu zauwazyli, że różniła się ona od tego, do czego byli przyzwyczajeni.

 

2020 07 02 1 


Taka była, niestety, konsekwencja panującego wciąż zagrożenia pandemicznego, które zresztą zdezaktualizowało pierwotnie ustalony termin. Organizatorzy musieli ograniczyć ryzyko infekcji dla uczestników i prelegentów, a także spełnić aktualnie obowiązujące przepisy i zarządzenia, aby wszyscy wrócili z naszego spotkania nie tylko syci wiedzy, ale przede wszystkim zdrowi. Jak się okazuje, cel ten udało się osiągnąć.

 

2020 07 02 2

 

Ponieważ szkło budowlane cały czas jest w ofensywie na całym świecie, redakcja „Świata Szkła” stara się udostępniać swoim Czytelnikom najnowsze dokonania przemysłu i architektury w tym zakresie. Zadania te spełniają publikacje w naszym miesięczniku, ale także Konferencje Techniczne, cieszące się stałym zainteresowaniem branży.

 

2020 07 02 3

 

Dlatego, skoro tylko pojawiła się taka możliwość po pierwszym uderzeniu pandemii, podjęliśmy decyzję o zorganizowaniu konferencji, w nieco innej formie.

 

Część referatów bowiem została wygłoszona elektronicznie, w formie webinarium, część zaś odtworzona z nagrania. Oprócz tego prowadzona była transmisja internetowa dla subskrybentów.

 

2020 07 02 4

 

Po powitaniu uczestników właśnie te webinaryjne wystąpienia otworzyły część merytoryczną spotkania.


Były to referaty:

- Bartłomiej Sędłak, ITB: Odporność ogniowa przeszklonych ścian działowych – badania i klasyfikacja;

- Barbara Pietruszka, Arkadiusz Witek, przedstawił Jarosław Awksientjuk, ITB: Określanie właściwości cieplnych stolarki okiennej – wymagania i możliwości.


Następnie wystąpił przedstawiciel firmy CGLASS, Jakub Czerwiński z referatem: Balustrady i ściany szklane w ofercie firmy CGLASS.

 

Po przerwie kawowej, już „na żywo”, uczestnicy mogli wysłuchać wystąpień:
- Marcin Kozłowski, Politechnika Śląska: Wybrane aspekty projektowania balustrad szklanych i barier zabezpieczających przed wypadnięciem;

- Marek Kitliński, TERMOCENT: Badania termowizyjne stolarki okiennej – wpływ rolet na rzeczywisty poziom strat ciepła;

- Krzysztof Skarbiński, PKN: Wymagania dla szkieł piaskowanych i szkieł trawionych oraz EPD – Deklaracje środowiskowe dla wyrobów ze szkła płaskiego.

 


Potem nastąpiła dłuższa przerwa na „pandemiczny” lunch, po którym powróciliśmy do elektronicznych form wystąpień:

- Anna Iżewska, ITB: Właściwości akustyczne przeszklonych ścian działowych (izolacyjność akustyczna, pochłanianie/pogłos);

- Marzena Jakimowicz, Jacek Kosieradzki, ITB: Analiza możliwych obciążeń konstrukcji balustrad. Wymagania norm wobec rzeczywistych warunków użytkowania.


Konferencję zakończył referat

- Manuela Reben, AGH: Nowe rodzaje i funkcje szkieł budowlanych.

 

2020 07 02 5

 

Większość referatów, jak zwykle, wywołała serię pytań, choć tym razem częściowo elektroniczna forma spotkania mocno ograniczała możliwości dialogu z niektórymi prelegentami.

 

Między innymi z tego powodu referaty konferencyjne zostały lub zostaną opublikowane także na łamach „Świata Szkła”.

 

2020 07 02 6

 

Zapraszamy zatem na kolejne nasze spotkanie, w grudniu br. (o ile, oczywiście, COVID-19 nie pokrzyżuje nam planów). Informacje w tej kwestii na bieżąco będziemy zamieszczali na naszej stronie: www.swiat-szkla.pl 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 07-08/2020
  

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.