Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 03 okladka1

Świat Szkła 03/2021

User Menu

 

 ET-160x600-PL-3

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Tagi Globalne

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

20200909przeciwpozarowe przegrody budowlane

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 pl 480x100 AW Banner 201208

 

baner4 abprojekt

Od ziarna piasku po taflę szkła – interaktywna wystawa edukacyjna w Sandomierzu
Data dodania: 04.08.20

W Muzeum Okręgowym w Sandomierzu otwarto wystawę pod nazwą „Od piasku do szkła. Historia – technologia – zastosowanie”. Projekt powstał we współpracy z NSG Group w Polsce.

 

20200808pilkington 1

 

Historia produkcji szkła w Sandomierzu i jego okolicy sięga lat 30. XX wieku. Jej rozkwit od zawsze miał znaczny wpływ na rozwój gospodarczy miasta.

 

Właśnie dlatego wystawa obejmuje istotną narrację historyczną pomiędzy Sandomierzem a zlokalizowaną na jego terenie hutą szkła.

 

Poza rysem historycznym, zwiedzający muzeum będą mieli okazję poznać proces technologii produkcji szkła w najdrobniejszych detalach – od ziarna piasku aż po wysokoprzetworzoną taflę szkła.

 

– Jako jedna z największych firm produkcyjnych w regionie od lat wspieramy w różnych inicjatywach zarówno miasto Sandomierz, jak i lokalną społeczność. Nie jest to pierwszy projekt, który organizujemy wspólnie z sandomierskimi instytucjami kultury.

 

20200808pilkington 2

 

Na wystawie pokazujemy szerokie spektrum szkła i jego zastosowanie – od szkła architektonicznego, poprzez szyby samochodowe, aż do szkła technicznego.

 

Dodatkową atrakcją dla zwiedzających będzie makieta naszego pieca szklarskiego oraz rozbudowana część interaktywna – mówi Jerzy Baran, Dyrektor Operacyjny w Pilkington Polska.

 

20200808pilkington 3

 

Organizatorzy wystawy zadbali o to, aby nadać jej wymiar edukacyjny. Mieszkańcy Sandomierza oraz przybywający do miasta turyści w ciągu najbliższych miesięcy będą mieli okazję z bliska poznać codzienne zastosowanie szkła oraz jego zadziwiające możliwości dzięki wykorzystaniu interaktywnych rozwiązań.

 

– Produkcja szkła w Sandomierzu ma bogatą i ciekawą historię.

 

20200808pilkington 4

 

Chcąc pokazać ją  w możliwie najbardziej interesujący sposób, nawiązaliśmy współpracę  z NSG Group – jednym z najbardziej znaczących producentów szkła na świecie  i największych pracodawców w regionie. Jest to pierwsza tego typu wystawa w naszym Muzeum.

 

Jesteśmy pewni, że jej walory edukacyjne, a także interaktywny charakter, spotkają się z bardzo dobrym odbiorem mieszkańców, ale także licznie przybywających do Sandomierza turystów – dodaje Dominik Płaza, Dyrektor Muzeum Okręgowego  w Sandomierzu.

 

20200808pilkington 6

 

Ekspozycja „Od piasku do szkła. Historia – technologia – zastosowanie” jest dostępna dla zwiedzających od lipca do grudnia bieżącego roku w Galerii Muzeum Okręgowego na Zamku Królewskim w Sandomierzu.

 

Wirtualny spacer po wystawie: http://nsg.zamek-sandomierz.pl/

 

-----------------------
Pilkington zajmuje się produkcją szkła od roku 1826. W roku 2006 firma Pilkington została przejęta przez japoński koncern NSG Group. Marka Pilkington została zachowana jako nazwa produktów Grupy przeznaczonych dla przemysłu budowlanego i motoryzacyjnego. NSG Group jest obecnie jednym z największych światowych producentów szkła i produktów szklanych, działającym w dwóch podstawowych sektorach: motoryzacyjnym (rynek części oryginalnych i zamiennych) oraz w obszarze szkła technicznego i architektonicznego, które obejmują szkło i produkty szklane do budynków nowych i poddawanych renowacji, szeroką gamę produktów o wartości dodanej, a także zaawansowane produkty dla technologii informatycznych i komunikacyjnych, zastosowań technicznych i energetyki słonecznej. Produkcja odbywa się w 30 krajach na czterech kontynentach. Produkty Grupy sprzedawane są w ponad 100 krajach.

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 10/2020 
  

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik