Całościenne przeszklenia wyposażone w drzwi przesuwne, zastosowane w domu jednorodzinnym położonym w Południowym Tyrolu, zapewniają niczym niezakłócony widok na otoczenie.

 

Dla zapewnienia najlepszej możliwej izolacji termicznej budynku w projekcie tym wykorzystano szyby energooszczędne z ciepłą ramką dystansową SWISSPACER.

 

 

2020 09 02 1 

Fot. 1. Zakrzywione płyty stropowe, sięgające daleko poza fasadę budynku, chronią duże, przeszklone powierzchnie od strony południowej przed zbyt intensywnym nasłonecznieniem (© Finstral)

 

W przypadku zabudowy tak wyjątkowej działki położonej na wzgórzu w południowotyrolskiej dolinie Eisack, z panoramicznym widokiem na średniowieczne centrum miasta Brixen, absolutną koniecznością była decyzja o realizacji dużych okien gwarantujących niezakłócony widok.

 

Trzeba pamiętać, że w skąpanym w słońcu Południowym Tyrolu należy liczyć się z silnym i niepożądanym nagrzewaniem wnętrza, szczególnie w miesiącach letnich.

 

Zwykłe urządzenia chroniące przed słońcem, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, zapewniłyby co prawda pożądany efekt zacienienia w lecie, ale w znacznym stopniu zasłoniłyby widok.

 

 2020 09 02 2


Fot. 2. Owalny otwór w płycie dachowej jest na tyle duży, że zapewnia dostęp światła do znajdującego się poniżej balkonu, a zarazem umieszczony w taki sposób, że wnętrze domu pozostaje zacienione (© Finstral)

 

W przypadku prezentowanego, nowoczesnego domu jednorodzinnego położonego na obrzeżach Brixen, zadaniem architektów było znalezienie wyjątkowego rozwiązania pozwalającego na ochronę dużych powierzchni okien przed zbyt intensywnym nasłonecznieniem w lecie.

 

Obie kondygnacje budynku o organicznym kształcie zwieńczone są szerokimi, zakrzywionymi płytami stropowymi, z których jedna tworzy rozległy balkon, a druga płaski dach.

 

Śnieżnobiałe płyty w interesujący sposób kontrastują z drewnianą okładziną budynku w kolorze antracytu. Owalny otwór w płycie dachowej jest na tyle duży, że zapewnia dostęp światła do znajdującego się poniżej balkonu, a zarazem umieszczony w taki sposób, że wnętrze domu pozostaje zacienione.

 

 2020 09 02 3


Fot. 3. Stałe moduły okienne oraz drzwi przesuwne firmy Finstral gwarantują panoramiczny widok na dolinę o każdej porze roku, a dzięki profilom aluminiowym w kolorze antracytu dyskretnie wtapiają się w ciemną drewnianą fasadę budynku (© Finstral)

 

Zewnętrzne ściany obu kondygnacji są niemal całkowicie przeszklone. Stałe moduły okienne oraz drzwi przesuwne gwarantują panoramiczny widok na dolinę o każdej porze roku, a dzięki wąskim profilom aluminiowym w kolorze antracytu dyskretnie wtapiają się w ciemną drewnianą fasadę budynku.

 

Drzwi przesuwne FIN-Slide i okna FIN-Project są integralnymi elementami systemu przeszkleń ściennych FIN-Vista, opracowanego przez południowotyrolskiego producenta okien, firmę Finstral.

 

System modułowy oferuje wiele możliwości łączenia materiałów i szeroki zakres opcji projektowych, pozwalających na integrację różnych typów otworów występujących w budynku. Wersja z krytymi szkłem ramami zewnętrznymi zapewnia maksymalną ilość wpadającego światła. Rdzeń z tworzywa sztucznego gwarantuje natomiast uzyskanie najwyższych wartości izolacji termicznej.

 

2020 09 02 4 


Fot. 4. Zapewnienie maksymalnej ilości wpadającego światła oraz spełnienie najwyższych wymagań pod względem izolacji termicznej i szczelności – oto powody, dla których firma Finstral w swoich energooszczędnych projektach przeszkleń FIN-Vista stawia na ciepłe ramki dystansowe marki SWISSPACER (© Finstral)

 

Maksymalna ilość wpadającego światła oraz najwyższe wymagania stawiane wobec izolacji termicznej i szczelności są również powodem, dla którego projektanci okien firmy Finstral w swoich energooszczędnych projektach przeszkleń stawiają na ciepłe ramki dystansowe marki SWISSPACER.

 

Ten niewielki element w znaczący sposób przyczynia się do zmniejszenia strat ciepła w szybach zespolonych i poprawy efektywności energetycznej budynków.

 

Dzięki wyjątkowo niskim wartościom lambda, w zależności od materiału ramy i szyby, ciepła ramka pozwala na osiągniecie minimalnych wartości przewodzenia ciepła na krawędzi szyby zespolonej i niską wartość Uw dla okien i fasad.


Dalsze informacje dostępne na stronie www.swisspacer.com

 

Janina Brielmann
www.swisspacer.com

 

 

2020 09 02 5 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 09/2020 
  

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.