Higiena w centrum uwagi - bezdotykowe otwieranie drzwi DORMAKABA |
Data dodania: 03.02.21 |
Badania pokazują, że po dotknięciu klamki, barierki czy pochwytu, dwie trzecie ludzi natychmiast szuka możliwości umycia rąk. Dodatkowo 83% respondentów stara się jak najmniej dotykać klamek, poręczy i przycisków w windzie.
Jeśli architekci, projektanci i zarządcy obiektów chcą zapewnić atrakcyjność budynku, muszą brać pod uwagę zwiększoną świadomość ludzi jeśli chodzi o higienę.
A ponieważ zarazki rozprzestrzeniają się głównie poprzez powierzchnie dotykane wielokrotnie przez wiele osób takie jak poręcze, przyciski i klamki, to wiadomo na czym trzeba się skupić. Korzystne jest więc zapewnienie w całym budynku bezdotykowego otwierania drzwi.
5 krytycznych punktów w budynku, w zakresie zachowania higieny
Dodatkowo drzwi obrotowe stanowią barierę klimatyczną, zmniejszając zużycie energii w budynku, a regulowana prędkość oferuje wysoki stopień komfortu użytkowania.
2. Drzwi wewnątrz budynku
Jednak gdy przestrzeń wzdłuż ścian jest ograniczona, jedno- lub dwuskrzydłowe drzwi wyposażone w napęd do drzwi rozwiernych będą lepszym wyborem.
Innym ciekawym rozwiązaniem są systemy szklanych drzwi przesuwnych, które zapewniają transparentność i wygodę oraz wysoki poziom higieny.
3. Otwieranie i zamykanie drzwi
Otwieranie drzwi rozpocznie się gdy sensor radarowy wyłapie ruch lub gdy zbliżymy dłoń do czujnika.
4. Teren prywatny
Rozwiązaniem jest kontrola dostępu, która zabezpieczy drzwi przed nieautoryzowanym wejściem. Otwieranie następuje za pomocą karty, transpondera lub smartfonu, a każde takie wejście będzie zarejestrowane w systemie.
5. Miejsca o bardzo dużym natężeniu ludzi
Dodatkowo zapobieganie infekcjom może być zwiększone gdy system bramek zostanie wyposażony w kolumnę kontroli temperatury lub detekcji maseczki. Kolumna również może dozować środek dezynfekujący a także zapobiegać zatłoczeniu wpuszczając ograniczoną liczbę osób.
Włącznik bezdotykowy jest kompatybilny ze wszystkimi systemami drzwi automatycznych dormakaba: przesuwnymi, teleskopowymi, łukowymi, rozwiernymi, obrotowymi itd. Drzwi takie spełniają też wymagania dotyczące architektury bez barier – zgodnie z niemiecką normą DIN 18040.
Bezdotykowe otwieranie to przyszłość, która zapewni nam dbanie o higienę na najwyższym poziomie. Jeśli nie mamy możliwości zamontowania takich systemów – to prostym i ekonomicznym rozwiązaniem okażą się naklejki miedziane, do zamocowania na klamce czy pochwycie.
Międzynarodowe badania już wielokrotnie potwierdziły, że miedź ma właściwości antywirusowe i antybakteryjne. To tymczasowe rozwiązanie może pomóc zwalczać koronawirusa w 99,98%.
(kliknij na zdjęcie aby powiększyć)
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
|