Aktualne wydanie

2021 07 okladka1

Świat Szkła 07-08/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 

 

480x100

 

 RZ RT 2022 Banner Tag Motiv Animiert 550x150 PL

 

 

Zdecentralizowany system wentylacji z funkcją odzyskiwania ciepła - ENDURA®TWIST z firmy RENSON
Data dodania: 27.02.21

Powietrze w pomieszczeniach, w których przebywamy, często jest zanieczyszczone, co ma istotny wpływ na jakość i komfort naszego życia.

 

Zbyt duża wilgotność w naszych domach może prowadzić do powstawania pleśni, podczas gdy zanieczyszczone powietrze o zbyt wysokim stężeniu CO2 powoduje bóle głowy, problemy z układem oddechowym, alergie, zaburzenia snu oraz problemy z koncentracją.

 

2021 02 07 1 

Zdrowe mieszkanie
Naturalna wentylacja zapewnia zdrowe warunki bytowe. Ciągły dopływ świeżego powietrza, które jest automatycznie dostarczane przez inteligentne urządzenia, tworzy komfortowy klimat wewnątrz pomieszczeń bez niepotrzebnych strat energii.

 

Cichy, zdecentralizowany system wentylacji ENDURA®TWIST z funkcją odzyskiwania ciepła oferuje maksymalny poziom komfortu przy minimalnym zużyciu energii. Ponadto jego funkcje i tryb pracy można dostosować do stylu życia jego użytkowników. Na każdym kroku towarzyszy nam hałas (ruch uliczny, ośrodki przemysłowe itp.) generowany przez funkcjonujące w pośpiechu społeczeństwo, w którym żyjemy.

 

Sen jest jednym z najistotniejszych czynników naszego prawidłowego funkcjonowania. Cichy system wentylacji ENDURA®TWIST dostarcza zdrowe i świeże powietrze, którego potrzebujemy, jednocześnie izolując od dźwięków zakłócających nasz spokój.

 

 Monitorowanie CO2

Stężenie CO2 jest ważnym wskaźnikiem świadczącym o jakości powietrza w pomieszczeniach, a jego poziom może być mierzony za pomocą monitora CO2 firmy RENSON. Jakość powietrza określa się na podstawie liczby cząsteczek COna milion cząstek powietrza (ppm = części na milion).
Przyjmowana wartość maksymalna wynosi 1200 ppm CO2. W przypadku jej przekroczenia osoby w danym pomieszczeniu mogą być narażone na ból głowy, senność, zmęczenie lub podrażnienie błon śluzowych. Ponadto badania wskazują, że stężenie CO2 wyższe niż 1000 ppm niekorzystnie wpływa na zdolność koncentracji.

2021 02 07 2

 

Wysoka sprawność, niskie rachunki za energię
W zimie ciepło pochodzące ze zużytego powietrza z pomieszczenia zostaje wykorzystane do optymalnego podgrzania świeżego powietrza wtłaczanego do wewnątrz. Możliwość odzyskiwania ciepła przekłada się na natychmiastowe obniżenie kosztów ogrzewania oraz zmniejszenie naszego negatywnego wpływu na środowisko (śladu węglowego).

 

Dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii, oszczędny i wysoko wydajny system ENDURA®TWIST charakteryzuje się niezwykle niskim zużyciem energii, wydajnością cieplną na poziomie do 80% oraz klasą energetyczną A+ .

 

2021 02 07 3a

 

2021 02 07 4a

Rekuperacja przy montażu pionowym i poziomym

 

 

Zdecentralizowany system wentylacji z funkcją odzyskiwania ciepła – inteligentna technologia
System ENDURA®TWIST umożliwia magazynowanie ciepła pochodzącego z powietrza wewnętrznego w rekuperatorach oraz odzysk ze sprawnością do 85%.

 

Wraz z obrotem wentylatorów, następującym co 30 sekund, rekuperatory oddają zgromadzone ciepło do świeżego powietrza wlotowego, dzięki czemu do pomieszczenia trafia przyjemnie podgrzane powietrze. Dzięki ciągłej, cyklicznej pracy naprzemiennych wentylatorów, która gwarantuje stałą wymianę powietrza, użytkownik ma zapewnioną zawsze jego optymalną jakość

 

System ENDURA®TWIST umożliwia magazynowanie ciepła pochodzącego z wywiewanego powietrza wewnętrznego oraz odzysk ze sprawnością do 85%. Dzięki ciągłej, cyklicznej pracy naprzemiennych wentylatorów, zapewniającej stały dopływ i wyciąg powietrza, użytkownik ma zawsze zapewnioną optymalną jakość powietrza.

 

 2021 02 07 7

ENDURA®TWIST zamontowany pionowo

 

2021 02 07 8

ENDURA®TWIST zamontowany poziomo

 

Krótka charakterystyka systemu ENDURA®TWIST
- Automatycznie sterowana wentylacja, aktywnie dostosowująca się do potrzeb użytkowników.
- System może być włączony do instalacji zarządzającej budynkiem lub może działać samodzielnie.
- Naprzemienny wymiennik ciepła.
- Możliwość wyboru przepływu od 30 m3/h do 90 m3/h.
- Współczynnik U = 1,0 W/m2K.
- Redukcja dźwięku Dn,e,w (C; CTRL) w pozycji otwartej do 40 (0; -3) dB.
- Poziom sprawności urządzenia do 80%.
- Klasa energetyczna A+.
- Zdecentralizowany system wentylacji świeżego powietrza zintegrowany z oknami.
- Dowolny sposób instalacji w pionie lub poziomie.
- Brak kondensacji i oszronienia, łatwy w utrzymaniu, w tym łatwa wymiana filtrów.
- Różne rodzaje filtrów, w tym filtr antysmogowy (opcja).
- Czujniki jakości powietrza w pomieszczeniach mierzące poziom CO2.

 

2021 02 07 5


System wentylacji na wszystkie pory roku
Podczas chłodnych nocy upalnego lata, dzięki zintegrowanym czujnikom temperatury, system automatycznie przełącza się na tryb obejścia: ENDURA®TWIST wdmuchuje do środka świeże powietrze z zewnątrz, wydmuchując jednocześnie to gorące z pomieszczenia (bez odzyskiwania ciepła) i tym samym schładzając dom.

 

Aby zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczenia instalowany pionowo system ENDURA® TWIST można połączyć ze zintegrowanym ekranem przeciwsłonecznym lub żaluzjami. Połączenie wygodnego systemu wentylacji z atrakcyjnymi wizualnie i skutecznymi elementami zapewniającymi ochronę przed słońcem, stanowi idealne i estetyczne rozwiązanie podczas upalnych okresów letnich.

 

2021 02 07 6a

 

Nawet podczas mroźnych zimowych dni należy dostarczać do pomieszczeń świeże powietrze, a usuwać z nich zużyte, utrzymując zdrowy klimat o odpowiedniej wilgotności, w którym nie będą rozwijać się szkodliwe drobnoustroje i pleśń.

 

Dzięki wysokiej wydajności cieplnej, system ENDURA®TWIST jest w stanie podgrzać powietrze wlotowe do 15°C przy temperaturze na zewnątrz na poziomie -15°C, oraz temperaturze wewnątrz na poziomie 22°C.

 

Mamy zatem gwarancję optymalnego komfortu przy minimalnych kosztach ogrzewania. Dzięki zastosowaniu wyjątkowej technologii, w systemie nie dochodzi do kondensacji pary wodnej ani oszronienia elementów urządzenia, co pozwala całkowicie wyeliminować ryzyko zamarzania przy temperaturach znacznie poniżej zera.

 

 2021 02 07 17


Opcje montażu
W systemie ENDURA®TWIST nie ma konieczności instalować kanałów wentylacyjnych do doprowadzania lub odprowadzania powietrza. Dlatego też montaż systemu ENDURA®TWIST jest polecany do nowych konstrukcji, w których jest zbyt mało miejsca na instalację kanałów powietrznych.

 

Doskonale sprawdzi się również podczas renowacji i modernizacji istniejących budynków. ENDURA®TWIST jest systemem zintegrowanym z oknami i to od oczekiwań/potrzeb inwestora zależy, jak elementy systemu będą zamontowane – poziomo nad oknem czy pionowo z boku okna.

 

Zaletą jest też szybka instalacja , gdyż nie ma konieczności stosowania kanałów wentylacyjnych oraz prosta konserwacja. Mamy też do wyboru różne opcje montażu urządzenia – może być ono zamontowane w sposób widoczny, obłożone systemami suchej zabudowy (płytami g-k) lub otynkowane.

 

 

Odmiany montażu poziomego

2021 02 07 11

 

A) Strumień powietrza skierowany w dół

 

2021 02 07 12

B) Strumień powietrza skierowany w dół + otynkowana ściana

 

2021 02 07 13

C) Strumień powietrza skierowany do góry

 

 

Odmiany montażu pionowego

2021 02 07 14
A) Strumień powietrza skierowany do okna

 

2021 02 07 15
B) Strumień powietrza skierowany do ściany

 

2021 02 07 16
C) Strumień powietrza skierowany do okna + otynkowanej ściany

 


Inteligentna kontrola i wygodna obsługa
RENSON oferuje trzy alternatywne systemy sterowania dostosowane do różnych zastosowań.

2021 02 07 10
- W wersji standardowej szybkość wymiany powietrza (prędkość wentylatora) można ustawić na panelu sterującym z przyciskami. System naprzemienny (naprzemienne zasilanie powietrzem zasilającym i wywiewanym) jest w tym przypadku kontrolowany przez czujniki temperatury, aby uzyskać jak najlepszy odzysk ciepła. Panel z przyciskami jest zasilany na baterie, więc nie wymaga instalacji elektrycznej do zasilania, dzięki czemu jest niezwykle łatwy w instalacji i można go zawiesić w dowolnym miejscu.

2021 02 07 9

 - Drugą opcją jest dotykowy panel sterowania, który pozwala w pełni dostosować pracę systemu ENDURA®TWIST do rytmu życia jego użytkowników. Oprócz czujników pozwalających na sterowanie temperaturą wymiennika powietrza, ma również wbudowany czujnik CO2. Czujnik ten na bieżąco monitoruje jakość powietrza i automatycznie steruje pracą urządzenia, aby zapewnić optymalną i komfortową jakość powietrza (w razie potrzeby zwiększa prędkość wentylatorów), przy jak najmniejszym zużyciu energii. System „oszczędza energię” także wtedy, kiedy mieszkańców nie ma w domu, a jakość powietrza jest dobra. Wtedy automatycznie wyłącza się. Dzięki bezprzewodowej komunikacji z systemem ENDURA®TWIST, panel sterowania jest niezwykle prosty w instalacji.

 

- W trzeciej wersji pracą systemu ENDURA®TWIST można sterować z poziomu systemu zarządzania budynkiem (Building Management System BMS). Istnieje możliwość połączenia sterowania BMS z inną opcją sterowania: np. pracownicy mogą kontrolować działanie urządzenia w godzinach pracy, natomiast po wyjściu pracowników urządzenie może być sterowane automatycznie przez system BMS.

ENDURA®TWIST wymaga do działania zasilania 230 V AC. Dzięki dwóm zainstalowanym modułom wentylacyjnym i szybkości wymiany powietrza do 30 m³/godzinę system w klasie efektywności energetycznej A + zużywa tylko około 4,6 wata.

 

 Filtry

W czystym środowisku urządzenie ENDURA®TWIST może być używane bez filtrów, ale w Polsce, ze względu na zanieczyszczenie środowiska, zaleca się montowanie filtrów. Więc jeśli atmosfera w otoczeniu budynku jest „przemysłowa” i wymagana jest filtracja powietrza nawiewanego w celu zapewnienia ochrony, pomieszczeń i przebywających w nich ludzi, przed pyłami, kurzem oraz innymi zanieczyszczeniami – to urządzenie może być wyposażone w skuteczne filtry G3 do pyłów gruboziarnistych (zgrubne 45%) lub filtry F7 do drobnych pyłków (ePM1 80%), w opcji dostępna jest też wersja filtrów antysmogowych. Zapewniono też możliwość bardzo prostej i szybkiej wymiany. Urządzenie samo informuje o potrzebie wymiany filtrów, dzięki czemu można zrobić to we właściwym momencie, ciesząc się zawsze zdrowym i czystym powietrzem.

2021 02 07 20a

 

 2021 02 07 18

Modele

 


Kompaktowa mechanika i modułowe rozszerzenia
Pojedynczy najmniejszy moduł ma następujące wymiary: wysokość 110 mm, głębokość 345 mm i szerokość 750 mm, więc ENDURA®TWIST może być stosowany nawet przy bardzo wąskich otworach okiennych.

 

Natomiast dzięki możliwości dołączania dodatkowych modułów system może osiągnąć szerokość nawet do 6000 mm i wówczas nadaje się również do dużych systemów okien przesuwnych lub innych dużych powierzchni przeszklonych.

 

 

2021 02 07 19a

Budowa urządzenia

 

System wentylacyjny RENSON może sprostać bardzo szerokiemu wyborowi wymagań wentylacyjnych: w małych i dużych pomieszczeniach, z kilkoma lub wieloma oknami, ponieważ dzięki modułowej budowie może być stosowany z użyciem od jednego do sześciu modułów wentylacyjnych, w zależności od wymagań. Przy współczynniku wymiany powietrza wynoszącym 15 m³/godzinę na moduł można osiągnąć nominalną szybkość wymiany powietrza do 90 m³/godzinę, używając wszystkich sześciu modułów wentylacyjnych w danym pomieszczeniu (w funkcji „boost”, może zostać osiągnięta wydajność nawet do 180 m³/h).

 

Funkcje i tryby pracy ENDURA®TWIST

2021 02 07 21

Tryb automatyczny umożliwia dostosowanie funkcjonowania systemu do trybu życia użytkownika. Jednostka pracuje wtedy w pełni automatycznie, na podstawie wprowadzonego harmonogramu. Harmonogram wentylacji może zostać ustawiony na dany dzień/tydzień/weekend/każdą godzinę. (Tryb automatyczny dostępny wyłącznie w przypadku zastosowania dotykowego panelu sterowania oraz systemu zarządzania budynkiem).

 

 2021 02 07 22

Tryb cichy zapewnia wyjątkowo cichą, niemalże bezgłośną pracę systemu.

 

2021 02 07 23

Funkcja automatycznego obejścia wyłącza odzyskiwanie ciepła, pozwalając wtłoczyć do pomieszczenia chłodniejsze powietrze oraz wyprowadzić z niego powietrze o wyższej temperaturze. W upalne miesiące urządzenie samodzielnie wykrywa potrzebę schłodzenia domu, gdy w nocy spada temperatura na zewnątrz.

 

 2021 02 07 24

Samoczynne zamknięcie.

W celu zapewnienia nieprzerwanie optymalnego komfortu użytkowników i bezpiecznej pracy urządzenia, system ENDURA®TWIST automatycznie zamyka się w momencie wykrycia skrajnych warunków pogodowych (takich, jak silny wiatr lub temperatura poniżej -19°C).

 

 2021 02 07 25

Szybkie wietrzenie (schłodzenie)
Funkcja boost pozwala uruchamiać wentylatory z maksymalną prędkością obrotową. Przełączenie urządzenia na najwyższy poziom umożliwia błyskawiczne przewietrzenie pomieszczenia.

 

2021 02 07 26

kliknij na tabelę aby powiększyć

 

2021 02 07 27

 kliknij na zdjęcie aby powiększyć

 

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 2/2021   

 

 

 

01 chik
01 chik