Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 07 okladka1

Świat Szkła 07-08/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 baner klej do luster 7 7 2021

 

 Banner Firma Vitrum fiale

 

 

480x100

 

 

 RZ RT 2022 Banner Tag Motiv Animiert 550x150 PL

 

 

Czy montują Państwo lustra u klienta za pomocą kleju silikonowego?
 
Czy uważają Państwo, że klej do luster LAKMA jest lepszy od innych klejów dostępnych na rynku?
 
Czy stosują Państwo klej do luster firmy LAKMA?
   
Okna do dachów płaskich – źródło światła (i rozterek)
Data dodania: 29.03.21

Nic skuteczniej nie dostarczy światła do wnętrza niż okno dachowe.

 

Promienie słoneczne mają dostęp do oszklenia niemal od świtu do zmierzchu, przez co zapotrzebowanie na energię do oświetlenia sztucznego będzie znacznie niższe.

 

Zyskuje także architektura, gdyż rozwiązania tego typu pozwalają niebanalnie aranżować wnętrza oraz tworzyć ciekawe, oryginalne obiekty. Ale jest też druga strona medalu.

2021 03 32 1

Dach szklany LAMILUX PR60

 

Montując okna w dachach płaskich musimy pamiętać o szeregu istotnych kwestii. Po pierwsze, elementy te są bardziej wymagające technicznie pod względem przenikania ciepła niż przegrody pionowe, gdyż kąt posadowienia oszklenia będzie miał znaczenie w obliczeniach parametru Uw (wskaźnika dla ramy i przeszklenia). Okna do dachów płaskich (lub świetliki) muszą tym samym spełniać dużo bardziej rygorystyczne parametry cieplne niż pozostałe elementy konstrukcji, czyli ramy lub zestawy rama + systemowa baza montażowa (podstawa).

 

Technologia Lamilux , bez mostków termicznych, będzie w tej sytuacji gwarantem utrzymania odpowiednich parametrów cieplnych. Po drugie, technologia pakietów szklanych pozwala dziś na uzyskanie bardzo niskich wartości Ug (współczynnik przenikania ciepła dla przeszklenia). Podstawowym wymogiem jest zatem szczelność termiczna w miejscu, gdzie pakiet szklany obejmowany jest przez pozostałe elementy okna.

 

Ucieczce ciepła zapobiegają uszczelki (będące również częścią systemu odprowadzania wody opadowej i kondensatu pary wodnej) oraz rdzeń ramy i podstawy z ociepleniem np. pianką poliuretanową. Świetliki Lamilux FE w konfiguracji z podstawą systemową z ociepleniem o gr. 100 mm będą idealnym rozwiązaniem do budynków pasywnych. Obecnie wymogi stawiane obiektom tego typu w stosunku do okien wynoszą Uw < 0,8 W/m2K.

 

2021 03 32 2

 Okno dachowe LAMILUX FE

 

Konfiguracja okien Lamilux FE pozwala spełnić ten warunek, i to z zapasem. Skoro o pasywności mowa - warto wiedzieć, jaki wpływ na otoczenie mają okna dachowe Lamilux .

 

Zauważmy, iż na zmniejszenie oddziaływania budynku na środowisko można zadbać już na etapie, gdy jest on wizją architektoniczną. Odpowiedni sposób pozyskiwania, przetwarzania i wykorzystywania materiałów do produkcji wyposażenia okien powinien być rzetelnie opisany przez producenta i formalnie potwierdzony.

 

Takim dokumentem jest Deklaracja Środowiskowa (EPD), pozwalająca m.in. zdobyć punkty w systemie certyfikacji LEED. Okna dachowe i świetliki Lamilux mają wszystkie wymagane certyfikaty i deklaracje w tym zakresie – tym samym produkty te przyczyniają się do powstawania ekologicznej, energooszczędnej i funkcjonalnej architektury w nowoczesnym wydaniu. Tworząc krajobraz architektoniczny korzystamy z coraz nowszych i powszechnie dostępnych rozwiązań.

 

Duże rozmiary okien i świetlików czy rozpiętości dachów szklanych nie są już wyzwaniem technologicznym, przez co często spotykamy realizacje doprowadzające znaczne ilości światła dziennego do obiektów właśnie przez produkty dachowe. Komfort użytkowania przestrzeni mieszkalnych, biurowych, produkcyjnych etc. jest przez to zdecydowanie wyższy.

 

Niesie to jednak za sobą pewne konsekwencje – duża powierzchnia szklenia to też możliwość zbyt dużego nagrzewania się pomieszczeń, co zwłaszcza w okresie letnim stanowić może duży dyskomfort dla użytkowników, a także wzrost wydatków poniesionych na klimatyzację. Nieodpowiedni rodzaj przeszklenia może również powodować tzw. efekt olśnienia, wpływający na zmysł wzroku.

 

Mocne kontrasty, niewłaściwy rozkład luminacji, jaskrawość – wszystko to wpływa na uciążliwości związane z widzeniem i powoduje obniżenie zdolności poznawczych. Z pomocą przychodzą odpowiednie matowe folie lub filtry przeciwsłoneczne bądź też rolety pozwalające na redukcję doświetlenia lub całkowite zaciemnienie.

 

Szkło to materiał wdzięczny w użyciu z uwagi na swoją wysoką przezierność. Ma jednak też cechę, która różni go od przezroczystych tworzyw sztucznych – płyt akrylowych czy poliwęglanowych – nie daje się tak łatwo dopasować do pożądanych kształtów.

 

Z pomocą przychodzi Lamilux PR60 – system dachów szklanych na profilach słupowo-ryglowych, który może współpracować z niemal dowolnym rodzajem przeszklenia dostępnym na rynku (w tym z fotowoltaiką), a współpraca z dostawcami szkła giętego pozwala na tworzenie form niestandardowych, również projektowanych parametrycznie.

 

Funkcją okien dachowych jest nie tylko doświetlenie pomieszczeń, ale dzięki możliwości otwarcia skrzydła urządzenia te mogą również zagwarantować dostęp świeżego powietrza do budynku – z automatycznym sterowaniem dzięki zastosowaniu elektrycznych siłowników wentylacyjnych (również z możliwością ich schowania w podstawie).

 

2021 03 32 3

Komfortowy wyłaz dachowy LAMILUX Swing

 

Rozwinięciem technologii okien dachowych są sterowane elektrycznie komfortowe wyłazy Lamilux Comfort Hatch, o gabarytach umożliwiających wygodne wyjście na dach po schodach.

 

Rozwiązania Lamilux Polska doprowadzą światło dzienne do każdego rodzaju obiektu, pozwalają na pełną konfigurację zgodną z potrzebami, a także korzystnie wpływają zarówno na komfort i bezpieczeństwo użytkowania, jak i na środowisko, w którym żyjemy.

 

 

Andrzej Łebek
architekt, Lamilu x Polska

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 3/2021 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik