Dom jednorodzinny o transparentnym charakterze powstał z zestawienia kontrastów między otwartymi i zamkniętymi przestrzeniami oraz strefami wypełnionymi światłem i ciemnymi, teksturowanymi materiałami. Wysoko izolowane cieplnie okna i drzwi przesuwne Schüco o dużej powierzchni oszklenia zapewniają harmonijny wygląd fasady, wysoką funkcjonalność oraz efektywną ochronę przed przeciągami, chłodem i hałasem.

 

20211012schus

 

Trójkątna działka usytuowana na zboczu wzgórza sprawiła, że budynek ma dość nietypowe położenie topograficzne. Celem architektów z pracowni Adomako Architekten było stworzenie dwupiętrowego domu, który harmonijnie wkomponuje się w otaczający go krajobraz, a jednocześnie stanie się jego efektownym, choć subtelnym akcentem dekoracyjnym.

 

Biorąc pod uwagę wszystkie uwarunkowania i lokalne warunki zabudowy, architekci stworzyli budynek, który wydaje się „wypływać” ze wzniesień. Znajdujący się na dachu górnego piętra taras zrównuje się ze wzgórzem i zamyka płynnie kubaturę mieszkalną. To kolejny przejaw przemyślanej koncepcji architektonicznej, która polega na tworzeniu żywej interakcji między strefami zadaszonymi i otwartymi oraz na jak najlepszym zużytkowaniu oryginalnej formy budynku bez potrzeby projektowania dodatkowych elementów.

 

20211012schus1

 

 

Elastyczne podziały i maksimum światła

Budynek uzyskał solidną murowaną konstrukcję wzniesioną z cegły wapienno-piaskowej, która została dodatkowo ocieplona od zewnątrz kompozytowym materiałem termoizolacyjnym. Kompozycję fasadową złożoną z ciemnej okładziny klinkierowej i pasm białego tynku efektownie przełamują zastosowane na dwóch piętrach wielkoformatowe przeszklenia w systemach okiennych i przesuwnych Schüco z PVC-U.

 

Obydwie kondygnacje można traktować jako jedną lub dwie niezależne przestrzenie, co pozwala na ich elastyczne zagospodarowanie na przyszłość. Strefy dzienna i sypialna zostały umieszczone w części domu skierowanej do wzgórza oraz z dala od zgiełku ulicy, co zapewnia spokój i prywatność. Ponieważ architekci przypisują światłu wyjątkową rolę, w projekcie musiały pojawić się duże powierzchnie przeszkleń. Architekt Joseph Cornelius Adomako uważa, że „w dobrej architekturze światło wyznacza drogę przez budynek, prowadząc zarówno mieszkańców, jak i gości”.

 

20211012schus2

 

Najlepszym odzwierciedleniem tej idei jest dwupoziomowa strefa wejścia z dużymi oknami nadającymi wnętrzu jasny i przestronny charakter. Z tego miejsca goście są prowadzeni przez nieco ciemniejszy korytarz o nachylonych ścianach do wypełnionego światłem dziennym salonu z doskonałym widokiem na otoczenie. Drzwi do prywatnych pokojów i sypialni zostały przy tym cofnięte w głąb budynku w celu zapewnienia intymności. Duże przeszklenia zamontowano również w przestronnym garażu od strony ogrodu, dzięki czemu właściciele i ich goście mogą przez nie oglądać kolekcję klasycznych samochodów.

 

 

Holistyczne rozwiązania stolarki dzięki systemom Schüco z PVC-U

Podstawowe cele, jakimi były optymalizacja przestrzeni, wpuszczenie naturalnego światła, zwiększenie transparentności i zapewnienie doskonałego widoku, osiągnięto poprzez zastosowanie okien, przeszkleń stałych, drzwi balkonowych i przesuwnych o jednolitym wyglądzie.

 

Systemy okien i drzwi przesuwnych Schüco zapewniły zarówno elastyczność pod względem projektowym, jak i spójny, subtelny wygląd stolarki o smukłych profilach. Dzięki zastosowaniu rodziny systemów Schüco z PVC-U można było łatwo zrealizować elementy o wysokości całej kondygnacji i szerokości sięgającej 5200 mm z dwukomorowym pakietem szybowym.

 

20211012schus3

 

Aby idealnie dopasować stolarkę do ciemnego odcienia klinkieru, klienci zdecydowali się na szarą kolorystykę ram zewnętrznych w odcieniu DB 703 metallic, który można znaleźć w gamie metalicznych powłok okiennych w technologii Schüco AutomotiveFinish.

 

Sukces tego projektu, wspólną satysfakcję z jego pomyślnego przebiegu, jak i doskonały efekt końcowy, architekt przypisuje specjalistycznej wiedzy technicznej, dobrej koordynacji już na wczesnym etapie projektowania oraz pełnym zaufania relacjom z klientem.

 

- Bardzo korzystne było dla nas to, że klient spojrzał na nasze poprzednie projekty i spodobał mu się nasz styl oparty na transparentności oraz stosowaniu kontrastujących materiałów elewacyjnych - wyjaśnia Joseph Cornelius Adomako.

 

Wysoki poziom wiedzy technicznej, jaką posiadali klienci, okazał się być decydującym czynnikiem przy wyborze systemowych rozwiązań Schüco z PVC-U, które pozwoliły w pełni zrealizować starannie przemyślany zamysł projektowy.

 

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie: www.schueco.pl

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.