Największy model LamiPress – systemu maszyn do produkcji szkła laminowanego (wytwarzanego ze szkła float lub szkła hartowanego) – działa od niedawna w firmie Glassbel na Litwie. Zapewnia on efektywną pracę przenośnika z płytą roboczą 8,0 × 3,0 m i czas cyklu produkcyjnego poniżej 60 minut.

Linia LamiPress w firmie Glassbel – używana do produkcji tafli szkła laminowanego o długości do 8 m
Podczas wizyty kierownictwa Glassbel w firmie Fotoverbundglas i kolejnych wizyt referencyjnych u okolicznych przetwórców szkła, którzy od lat produkują szkło laminowane stosując linię LamiPress, podjęto decyzję, aby system ten „zasilił” proces produkcyjny w zakładzie przedsiębiorstwa na Litwie. Od podpisania umowy do rozpoczęcia produkcji na nowej linii upłynęło zaledwie pięć miesięcy. Linia LamiPress używana w firmie Glassbel, pozwala produkować bezpieczne tafle szkła laminowanego o długości do 8 m.
Pomysł przetwórców z Litwy, który doprowadził do zakupu LamiPress, był równie prosty, co skuteczny. Duża część produkowanych szkieł laminowanych to laminaty, które wcześniej były wytwarzane w procesie autoklawizacji w worku próżniowym. Procedura ta kosztowała litewskich przetwórców zbyt wiele czasu, wymagała też użycia kosztownej, energochłonnej objętości autoklawu i powodowała powstawanie dużych ilości odpadów (skrawków folii).
LamiPress łączy w sobie wszystkie te etapy produkcji, a dodatkowo jest procesem przyjaznym dla środowiska naturalnego.
Jakie korzyści oferuje LamiPress? Linia LamiPress wykorzystując połączenie efektywnego przewodzenia ciepła, podciśnienia i nadciśnienia w autoklawie – umożliwia laminowanie zarówno struktur cienkowarstwowych, jak również szkła kuloodpornego o grubości do 95 mm. Cały cykl produkcyjny – jak podkreślają konstruktorzy maszyny – jest niezawodny i odbywa się w znacznie krótszym czasie niż przy wykorzystaniu tradycyjnych maszyn. Oszczędność kosztów można oszacować nawet na 50% w porównaniu z metodą konwencjonalną.


„Rozwijający się system”: Rozmieszczenie poszczególnych części systemu można elastycznie dobierać w zależności od miejsca w hali produkcyjnej. Linia Lamipress może „rosnąć” w zależności od potrzeb: poczynając od prostego stołu mono, poprzez stół TWIN, stół obrotowy, aż po modułowy magazyn z kilkoma prasami ustawionymi jedna na drugiej
Dzięki systemowi przenośników użytych na linii produkcyjnej, niezbędne etapy procesu mogą być przetwarzane synchronicznie – w ten sposób unikamy niepotrzebnych, czasochłonnych przestojów.
Silikonowe maty próżniowe wielokrotnego użytku pozwalają natomiast na zmniejszenie ilości odpadów. Ponadto można jednocześnie laminować szkło o różnej grubości
Dalszy rozwój procesów technologicznych (po uzyskaniu patentu na Lami- Press) był prowadzony przez firmę Fotoverbundglas przez ponad 10 lat, aż do momentu, gdy była ona gotowa do zastosowania przemysłowego, między innymi w czasie codziennej działalności firmy w zakresie laminowania. W 2016 roku w firmie Flachglas Nord-Ost w Osterburgu została uruchomiona pierwsza przemysłowa wersja LamiPress. Dostarczono jednocześnie LamiStore – magazyn pośredni i bufor dla przenośników.

Modułowa linia LamiPress może być rozbudowywana w razie potrzeby
Dzięki temu możliwe jest wyprowadzenie na zewnątrz niektórych etapów produkcji, które niekoniecznie muszą odbywać się w pomieszczeniu procesowym LamiPress (np. proces próżniowy “na zimno” lub chłodzenie końcowe). Skraca to czas trwania całej operacji do minimum. Inteligentne wykorzystanie ciepła resztkowego z LamiPress w następnym cyklu produkcji zapewnia w efekcie zrównoważony (energooszczędny) proces, w którym wyeliminowano niepotrzebne, energochłonne chłodzenie.
Kolejny system LamiPress z LamiStore znajduje się w firmie Glas Schneider w Hachenburgu.
Zasada działania systemu jest tu taka sama, ale wielkość i sposób montażu LamiPress różni się od linii uruchomionej w Osterburgu.
Łatwa rozbudowa systemu W 2019 roku firma Semcoglas zamówiła system LamiPress w wersji ze stołem TWIN. W związku z tym rozpoczęto tam laminowanie szkła VSG bez użycia autoklawów. Skupiono się tutaj na wysokiej elastyczności produkcji i szybkiej dostępności gotowych wyrobów. Zmieniona też została organizacja pracy – z planowanej produkcji jednozmianowej zdecydowano o wprowadzeniu systemu wielozmianowego – linia jest obecnie wykorzystywana w trybie 3-zmianowym. W ślad za tym podążyły kolejne zakłady tej firmy.

System LamiPress
Zasadniczo rozmieszczenie poszczególnych elementów systemu może być elastycznie dobierane w zależności od przestrzeni dostępnej w hali produkcyjnej danej firmy. Oznacza to, że w dużej hali można zastosować maksymalnie rozbudowany system. Największą zaletą jest jednak to, że system może też „rosnąć” w razie potrzeby – LamiPress może być doposażony we wszystkie dodatkowe elementy – począwszy od prostego stołu mono, poprzez stół TWIN, stół obrotowy, aż po magazyn.

Szkło laminowane najwyższej jakości - szklany stopień schodów, z otworem
Nie ma wiec żadnego problemu gdy firma na początku swojej działalności
chce ograniczyć liczbę elementów zamawianej linii produkcyjnej. W przypadku wzrostu popytu/zapotrzebowania na produkowane wyroby – system produkcyjny może być rozbudowywany.
Produkcja równoległa przynosi zatem szereg korzyści U innego niemieckiego producenta szkła VSG, LamiPress pracuje równolegle z istniejącą linią do wstępnego laminowania współpracującą z autoklawem. Specjalne „grube struktury”, takie jak laminaty na szklane stopnie schodów lub szkło kuloodporne, bardzo ograniczają prędkość procesu laminowania wstępnego. W tym samym czasie można wyprodukować wiele „normalnych” szkieł w ramach codziennej pracy/działalności.
Odkąd działa tu LamiPress, wydajność autoklawu wzrosła o 30%. Już sam ten wzrost produkcji wystarczył, aby szybko zamortyzować zakup przedmiotowej linii. LamiPress zapewnia niezawodną laminację wszystkich rodzajów szkła i folii używanych w różnych wersjach struktury laminatu – system został też przetestowany przez wiodących producentów folii PVB (Kuraray i Eastman).
Co ważne – rozwiązanie to idealnie odpowiada na rosnące wymagania dotyczące coraz „inteligentniejszych” szkieł oraz bardziej ekologicznych i zrównoważonych produktów stosowanych w życiu codziennym.


kliknij na zdjęcie aby je powiekszyć

kliknij na zdjęcie aby je powiekszyć
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne Więcej informacji: Świat Szkła 1/2022
|