Wielkopowierzchniowe szklenia do budynków niskoenergetycznych i domów pasywnych |
Data dodania: 13.09.22 | |||
Szklenia pasywne są coraz popularniejsze zarówno wśród inwestorów, jak i architektów. Nie da się ukryć, że zdecydowanie poprawiają wygląd budynku – dzięki nim prezentuje się on nowocześnie i interesująco niezależnie od rozmiaru, bryły czy kolorystyki, o ile oczywiście zostały dobrze wkomponowane w elewacje. Duże szyby od jakiegoś czasu pojawiają się również w domach pasywnych.
O czym należy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zainstalowanie wielkoformatowego szklenia?
Umożliwia to jeszcze lepsze wykorzystanie pasywnej energii słonecznej, nawet w przypadku niekorzystnego położenia budynku lub niesprzyjających warunków pogodowych. Pasywnie uzyskana energia słoneczna ma znaczący udział w wyrównywaniu strat ciepła. Dodatkowo zestaw trzyszybowy jest cieplejszy niż tradycyjne rozwiązania, dzięki czemu okna w połączeniu z oszkleniem PASSIVE GLASS+ pozwalają znacznie oszczędzić zużywanie energii.
Jest to rozwiązanie szczególnie polecane dla osób, które dbają o swoich bliskich i o środowisko naturalne. Pasywne wykorzystywanie energii słonecznej i wysoka izolacyjność cieplna przyczyniają się do redukcji emisji dwutlenku węgla i dwutlenku siarki do atmosfery.
Zadaniem okien w domu pasywnym jest – poza dostarczaniem dodatkowych uzysków cieplnych – doświetlanie pomieszczeń naturalnym światłem słonecznym, zwłaszcza zimą.
Dzięki nowej powłoce szyby PASSIVE GLASS+, poza wysoką przepuszczalnością energii słonecz- nej, cechują się bardzo wysoką przepuszczalnością światła słonecznego z jednoczesnym bardzo wiernym odwzorowaniem barw na poziomie Ra=98%.
Poprawia to dostęp do światła naturalnego bez żadnych kompromisów, spełniając najbardziej surowe wymogi dotyczących wydajności energetycznej okien i komfortu jego mieszkańców.
Szkło pokryte jest powłoką hydrofobową INVISIBLE SHIELD, co dodatkowo zabezpiecza szkło przed zabrudzeniem minimalizując potrzeby okresowego czyszczenia i konserwacji szkła, maksymalizując tym samym ilość wpadającego światła przez czystą szybę.
W przypadku wysokich uzysków ciepła latem, wysokie temperatury stają się w perspektywie czasu bardzo męczące. Najbardziej narażone na to są domy pasywne bardzo dobrze izolowane i szczelne. Znacząco pogorszony jest wówczas komfort użytkowania. Utrzymanie właściwego klimatu wewnątrz domu wymaga dużych inwestycji w klimatyzację pomieszczeń oraz ponoszenia zwiększonych kosztów energii.
Zespolenie PASSIVE GLASS+ osiąga wartość Ug = 0,5 (W/m2K), przy najwyższym poziomie zysków cieplnych dostępnym na rynku (do 60%)
Szyby PASSIVE GLASS+, zintegrowane z żaluzjami znajdującymi się w komorze szyby zespolonej, pomagają zachować korzystny klimat chroniąc przed nadmiernym przegrzewaniem pomieszczeń. Nowoczesne, szczelne i przede wszystkim dobrze zaprojektowane szyby, stanowią latem blokadę dla energii słonecznej wpadającej do środka, pomagając tym samym zredukować koszty energii potrzebne na schłodzenie budynku.
Koszt ochłodzenia powietrza w domach pasywnych stanowi często dziesięciokrotność kosztów ogrzewania i jest to – niestety – często kwestia bagatelizowana. Szklenie PASSIVE GLASS+ pozwala pogodzić wysokie dodatnie zyski słoneczne zimą z zachowaniem naturalnego światła, z pasywną ochroną przeciwsłoneczną w najgorsze letnie upały.
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
|