Zautomatyzowana produkcja szyb zespolonych z maszynami LiSEC w firmie Felbermayer Fenster und Türen |
Data dodania: 07.11.22 | ||
Felbermayer Fenster & Türen łączy tradycję klasycznej produkcji okien i drzwi z innowacyjną technologią. Szyby potrzebne do produkcji tych wyrobów były do niedawna przez tą firmę zamawiane. W tym roku firma rozpoczęła jednak własną produkcję szkła izolacyjnego i LiSEC mógł wesprzeć Felbermayer w tym projekcie.
Od „zielonego pola” do produkcji szkła izolacyjnego
Przez dwa miesiące niemal codziennie przesyłano rysunki w obie strony – firmy LISEC i jego klienta, aby uzyskać optymalne rozmieszczenie i myślę, że nam się to udało. Interakcja działała naprawdę dobrze. Był to projekt wspólny i praca nad nim sprawiała nam przyjemność! – relacjonuje pan Fellbermeier.
I jest zachwycony dotychczasowym postępem w realizacji projektu: – Wszyscy zaangażowani w projekt osiągnęli najwyższą wydajność. Na przełomie lutego i marca 2021 roku na miejsce budowy dotarła pierwsza koparka. A w sierpniu hala była gotowa zgodnie z harmonogramem i rozpoczął się montaż maszyn i urządzeń. Kontynuowano to etapami na pełnych obrotach, aż do rozpoczęcia produkcji.”
Pan Felbermayer opowiada dalej, że wszystko w projekcie „zadziałało”, od maszyn po oprogramowanie i nie było żadnych problemów: – Wszystko zrobilibyśmy jeszcze raz dokładnie tak samo. W całej mojej karierze – podczas której kupowaliśmy liczne maszyny i planowaliśmy instalacje – nigdy nie doświadczyłem tak perfekcyjnej realizacji w tak krótkim czasie.
Wśród firm produkujących okna skonfigurowane pod określone projekty budowlane Felbermayer jako jedyny wykonuje samodzielnie szyby zespolone. Pan Felbermayer jest przekonany: – Dzięki pełnej automatyzacji, wysokiej wydajności i niskim kosztom rzeczywistym uzyskaliśmy ogromną przewagę nad konkurencją.
Wszystkie rozwiązania z jednego źródła
Również oprogramowanie robi wrażenie: – Maszyny to jedno, ale oprogramowanie, które za nimi stoi, to też coś wyjątkowego. Instalacja przebiegła bezproblemowo. Nasz kontakt w sprawie oprogramowania w LiSEC, wraz z moim pracownikiem Gerhardem Cervenką, który zebrał wszystkie dane, zapisał główne procedury i całość została uruchomiona.
Pan Felbermayer wskazuje na korzyści wynikające z uzyskiwania rozwiązań z jednego źródła: – Ze względu na fakt, że projekt był bardzo złożony, poważnym argumentem przemawiającym za współpracą z firmą LiSEC było to, że oferuje ona kompleksową usługę.
To właściwie jedyny producent maszyn, który może dostarczyć wszystkie potrzebne elementy: maszyny, oprogramowanie i serwis. Dzięki rozwiązaniom all.in.one w LiSEC, cała koordynacja odbywa się wewnętrznie i tak naprawdę nie zauważasz, jakie działania koordynacyjne i planistyczne toczą się w tle. To kolejna istotna zaleta.
Układy elektroniczne również zrobiły wrażenie na panu Feldermeyerze. Planowanie musiało być tu wykonane z dokładnością co do centymetra, ponieważ wszystkie przyłącza zostały ułożone pod podłogą, jeszcze przed wylaniem płyty betonowej. Pan Felbermayer zaznacza, że chociaż inni producenci oferują również dobre maszyny wolnostojące, to LiSEC jest niezbędny, jeśli chce się mieć w pełni automatyczną linię o wysokiej jakości i wydajności operacji.
Park maszyn LiSEC w Felbermayer
Park maszynowy LiSEC w firmie Felbermayer obejmuje następujące maszyny: PKL/SBL, ESL-RS, dwa stanowiska VSL-A, KSR, GSL, VHW-F, ARL, TPA-A, AGP-A, VFL-1F, jak również automatyczne urządzenia do załadunku i rozładunku pieca hartowniczego. Załadunek szkła odbywa się za pomocą systemu bramowego PKL/SBL.
Dzięki obrotowej, podwójnej ramie z ssawkami próżniowymi system jest w stanie automatycznie i precyzyjnie układać wielkogabarytowe tafle szkła. Oprócz stołu do cięcia LiSEC ESL-RS do rozkroju tafli szkła float, Felbermayer ma również dwa systemy cięcia LiSEC VSL-A do cięcia bezpiecznego szkła laminowanego z „dynamicznym równoważeniem obciążenia”.
Jest to inteligentna forma dynamicznej kontroli załadunku, która pozwala osiągnąć wysoką wydajność. Krawędzie są zatępiane za pomocą maszyny LiSEC KSR. Po sprawdzeniu jakości przez skaner GSL, arkusze są przekazywane do magazynu sortującego ASM przez transporter szkła SHL. System jest w stanie odbierać arkusze szkła w pionie i poziomie, buforować/ magazynować, „dozować” i przenosić je pomiędzy stacjami obróbki.
VHW-F charakteryzuje się takimi cechami jak: elastyczna możliwość rozbudowy, bezdotykowe prowadzenie wrzecion oraz system samoczyszczących filtrów szczelinowych w obszarze strefy mycia. Tafle szkła są myte i suszone w sposób energooszczędny, a przy tym z optymalną jakością polerowania.
Za pomocą maszyny do napełniania ARL-45F można napełniać środkiem osuszającym ramki dystansowe wykonane ze wszystkich popularnych materiałów. Dotyczy to zarówno ramek prostokątnych, jak i o specjalnych kształtach. Dzięki wypełnieniu ramki od strony tylnej zagwarantowana jest stabilność procesu nawet przy obróbce delikatnych tworzyw sztucznych.
Dzięki optymalnemu pomiarowi ilości środka osuszającego, w przeciwieństwie do innych systemów, można zapewnić, że w ramce dystansowej dostępna jest wystarczająca ilość środka osuszającego.
LiSEC TPA, w pełni automatyczny system do nakładania termoplastycznych ramek dystansowych, gwarantuje najwyższą elastyczność działania, dzięki płynnej zmianie pomiędzy różnymi wymiarami szkła. Urządzenie do bezstopniowej regulacji szerokości umożliwia przejście między różnymi rozmiarami ramek dystansowych bez konieczności oczekiwania.
Dzięki szerokiej gamie indywidualnych konfiguracji wydajna prasa do napełniania gazem AGP-A nadaje się do szerokiego zakresu zastosowań i przekonuje najwyższą precyzją oraz jakością. LiSEC VFL-1F to system do uszczelniania szyb zespolonych dwuskładnikowymi materiałami uszczelniającymi. Przemyślana konstrukcja tego urządzenia gwarantuje wysoką niezawodność procesu i najwyższą jakość narożników – nawet w przypadku szyb o dużej masie.
Zmiany na rynku
– Szyba zespolona i związane z nią oszczędności finansowe, przynoszą nam korzyści, ponieważ dzięki automatyzacji produkcji mamy ogromną przewagę nad konkurencją. To była dla nas właściwa decyzja, aby wprowadzić to rozwiązanie. W dłuższej perspektywie bardzo nam to pomoże, a także pozwoli sprostać wyzwaniom nadchodzących lat – dodaje.
(kliknij na zdjęcie aby je powiekszyć)
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
|