Aktualne wydanie

2023 01 okladka1

Świat Szkła 1/2023

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

Aluminium na świecie - raport o stanie branży w lata
Data dodania: 25.12.22

Rok 2021 był dla polskiego rynku aluminium dobrym rokiem. Po raz pierwszy od dwóch lat rynek zanotował wówczas wzrost zużycia. Rosnące zapotrzebowanie ze strony przemysłu i budownictwa spowodowało również wzrost cen wyrobów aluminiowych. W porównaniu z rokiem 2020 zużycie wyrobów w Polsce wzrosło o prawie 200 tysięcy ton.

 

20221213final

 

Dla polskiego przemysłu wyrobów aluminiowych sytuacja była o tyle korzystna, że od 2018 roku systematycznie spadała chińska produkcja aluminium, co spowodowało braki tego surowca na światowym rynku. Jednocześnie więc w 2021 roku spotkały się ze sobą wzrost popytu na aluminium i spadek podaży tego surowca.

 

Jednym z polskich podmiotów wypełniających ową lukę jest Final S.A. Nasze profile aluminiowe mają szereg przydatnych cech – na przykład odporność na warunki atmosferyczne, lekkość lub wytrzymałość. Profile aluminiowe Final zastosować można zarówno w konstrukcji okien, drzwi, witryn, fasad aluminiowych, wykonać z nich barierki i balustrady balkonowe jak i bramy garażowe.

 

Poza nowoczesnymi biurowcami czy domami jednorodzinnymi, aluminium przez nas produkowane może być również wykorzystane w wykonaniu rusztowań aluminiowych, konstrukcji scenicznych lub też fotowoltaiki czy oświetlenia. Przygotowanie konstrukcji z wykorzystaniem profili aluminiowych może obniżyć koszty, ponadto materiał ten zapewnia doskonałą izolację termiczną i akustyczną.

 

Jak pokazuje poniższa grafika, Europa Wschodnia i Centralna jest trzecim światowym producentem aluminium. Mimo spowolnienia chińskiej produkcji aluminium, rynek ten z roku na rok staje się od niej coraz bardziej zależny. Wydaje się zatem, że działalność takich firm jak Final S.A. nie tylko pomaga w zwiększaniu dywersyfikacji źródeł wyrobów aluminiowych, ale również pozwala na zachowanie niezależności od monopolistycznego dostawcy.

FINAL

 

 

 

01 chik
          sec