Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 BUDMA 22a

* Polski leasing po pierwszym półroczu nie zwalnia tempa
Data dodania: 04.01.12

Zgodnie z najnowszymi danymi opublikowanymi przez Związek Polskiego Leasingu, w pierwszym półroczu 2011 r. branża leasingowa wypracowała solidny wzrost o 27,5% w stosunku do analogicznego okresu 2010 r.

Krajowe firmy leasingowe sfinansowały aktywa o wartości ponad 14,5 mld zł, z tego ponad 95% na rynku ruchomości (13,9 mld zł) i niecałe 5% na rynku nieruchomości (643 mln zł).

Wyniki za sześć miesięcy 2011 r. wskazują na kontynuację, obserwowanego od początku ubiegłego roku, ożywienia na rynku leasingu ruchomości. Po 23-procentowym wzroście wartości sfinansowanych ruchomości w 2010 r., w tym roku segment ten osiągnął dynamikę na poziomie 26% po I kwartale oraz 28% po całym półroczu.

Choć wzrosty widoczne są w większości segmentów rynkowych, to w okresie od stycznia do czerwca br. głównymi filarami rynku leasingowego były pojazdy ciężkie, przede wszystkim o masie powyżej 3,5 t (+32% r/r) i ciągniki siodłowe (+103%) oraz maszyny i urządzenia (+34%).

Bardzo dobre wyniki leasingu pojazdów ciężarowych to efekt poprawiającej się kondycji finansowej firm transportowych, jak również całego rynku przewozów. Natomiast większa o jedną trzecią wartość sfinansowanych przez leasingodawców maszyn i urządzeń w 2011 r. to pochodna wysokiego poziomu produkcji w przedsiębiorstwach przemysłowych i wytwórczych.

Konsekwentnie rośnie też segment maszyn rolniczych, w którym obok leasingu sporym zainteresowaniem cieszy się pożyczka. Wartość rynku nieruchomości po pierwszym półroczu 2011 r. wyniosła 643 mln zł, co oznacza blisko 15-procentowy wzrost w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Dodatnia dynamika segmentu w rzeczywistości została utrzymana za sprawą pierwszych trzech miesięcy tego roku, kiedy to wzrost sprzedaży wyniósł aż 63%. W drugim kwartale wartość sfinansowanych nieruchomości spadła bowiem o prawie 40%. Wynik w segmencie nieruchomości to też zasługa rosnącej średniej wartości transakcji w porównaniu z 2010 r. Ta, w pierwszym półroczu tego roku wyniosła 5,6 mln zł, podczas gdy w ubiegłym było to 4,3 mln zł.

Zgodnie z prognozami ZPL w całym 2011 r. głównymi motorami wzrostu rynku leasingowego nadal pozostaną pojazdy ciężkie – za sprawą wzrostów zamówień przewozowych i potrzeby wymiany taboru na nowszy w związku z podwyższeniem stawek e-myta, oraz maszyny i urządzenia – w związku z dalszą potrzebą rozbudowy parków maszynowych.

Z danych opublikowanych przez Federację Europejskich Stowarzyszeń Leasingowych Leaseurope wynika, że po 2010 r., pod względem dynamiki rok do roku, Polska jest liderem regionu Europy Środkowo-Wschodniej i wiceliderem Europy.

Wzrost rynku leasingu w Polsce, przy wartości udzielonego finansowania na poziomie 27 mld zł, wyniósł prawie 21%, podczas gdy średnia dla Europy była na poziomie niecałych 5%.

Sylwia Maj
ComPress SA

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 11/2011

 

 

 

01 chik
01 chik