Aktualne wydanie

2021 12 okladka1

Świat Szkła 12/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

  Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 BUDMA 22a

* Szklana pocztówka z Bydgoszczy
Data dodania: 04.01.12

Bydgoszcz to miasto, które ostatnimi czasy zrobiło niesamowity skok gospodarczy i kulturalny. Zasługa to gospodarzy i władz miasta, które dbają tak o jego rozwój, jak i o jego mocną promocję zarówno w kraju i w Europie.


Przechadzka po mieście uwidacznia to, co tu już zrobiono, jak dba się o historię i jak jednocześnie miasto staje się nowoczesną aglomeracją. Można także natrafić na piękną architekturę z udziałem szkła.

Z dawniejszych szkieł architektonicznych tego miasta możemy oglądać witraże w licznych kościołach. Te najstarsze i największe znajdują się w bydgoskiej katedrze św. Marcina i Mikołaja (ul. Farna 2).

Do nowoczesnych symboli architektonicznych Bydgoszczy można zaliczyć budynek BRE Bank SA Oddział Korporacyjny (ul. Grodzka 17), wybudowany w 1996 r., w stylu „nowych spichrzy” nad samą Brdą. Obiekt jest doskonale wpasowany w otoczenie, jest licznie nagradzaną wizytówką miasta, zaprojektowaną przez architektów Andrzeja Bulandę i Włodzimierza Muchę.

Nieopodal monumentalna, pięknie położona Opera Nova (ul. Marsz. Ferdynanda Focha 5), z ciekawym, szklanym wejściem głównym. To udany obiekt architektoniczny z 2006 r.

Na wyspie Młyńskiej mile zaskakuje właściwie wszystko, ale moją uwagę przykuwa dobrze wkomponowana, szklana dobudowa do gmachu Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego – Galeria Sztuki Nowoczesnej (ul. Mennica 8), w której  znajdujemy klatkę schodową, szklaną windę itp.. Centra handlowe są już obecne w każdym dużym mieście.

BRE Bank

Opera Nova

DH BSS RYWAL

Muzeum Okręgowe

Katedra bydgoska

W Bydgoszczy wyróżniłbym dwa: ogromny i stylowy obiekt Centrum Handlowego FOCUS PARK (ul. Jagiellońska 39-47), z dużym udziałem szkła. Obiekt o pow. całkowitej 90 000 m2, posiada 150 sklepów, liczne lokale gastronomiczne i 1200 miejsc parkingowych. Także podoba się Centrum Handlowe – Dom Mody DRUKARNIA, szczególnie należąca do tego kompleksu „oszklona kamienica”, umiejscowiona od ulicy Gdańskiej.

Udanym przedsięwzięciem deweloperskim jest kompleks usługowo-mieszkalny z ładną szklaną fasadą, położony w samym centrum, przy ul. Dworcowej 13, wybudowany przez APRO Investment.

Nowoczesny i funkcjonalny dworzec autobusowy PKS (ul. Jagiellońska 58) zawiera oszczędną ale wysmakowaną dawkę szkła w swojej architekturze. Szkoda, że umiejscowiony jest zbyt daleko od kolejowego. Także nieco poza ścisłym centrum estetycznie prezentuje się pawilon Spółdzielczego Domu Handlowego BSS RYWAL (ul. Gdańska 45).

Za to Citybank Handlowy Oddział Citygold (ul. Jagiellońska 21) imponuje wysmakowaną dawką  szkła w elewacji zewnętrznej. Wokół dużo zieleni i trakty komunikacyjne. Obok Citybanku, nie przypadkowo, nowoczesny hotel czterogwiazdkowy City Hotel (ul. 3 Maja 6), z dobrze dobranymi elementami szklanymi w fasadzie budowli.

Międzynarodowy Port Lotniczy im. Ignacego Jana Paderewskiego - Bydgoszcz-Szwederowo (Al. Jana Pawła II 158), imponuje szklaną zabudową dworca, obiektów technicznych i usługowych. Udana przebudowa terminalu miała miejsce w 2004 r. To okno na świat dla miasta, którego historia sięga czasów sprzed pierwszej wojny światowej.

Inną dumą miasta jest Stadion Miejski, znany także jako Stadion Zawiszy Bydgoszcz (ul. Gdańska 163). Ma opinię jednego z piękniejszych w Europie. Rozgrywane są na nim głównie zawody lekkoatletyczne, ale posiada także boisko piłkarskie. W budynku frontowym znajduje się szklana zabudowa, a w niej Galeria Sportu Bydgoskiego.

Bydgoskie szkło architektoniczne umiejscowione jest także w wielu detalach: w Urzędzie Miasta Bydgoszczy (ul. Jezuicka 1) fragment elewacji ze „złotego” szkła, na Rondzie Jagiellonów estetyczne i praktyczne szklane osłony wejść do podziemia, w kultowych dla miasta Cukierniach SOWA drobne, szklane akcenty na niektórych obiektach.  Wszystko to sprawia, że Bydgoszcz stała się po prostu pięknym miastem!

Edward Poskier
foto: Autor

Citybank Handlowy

Port Lotniczy

Kamienica DRUKARNIA

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 11/2011

 

 

 

 

01 chik
01 chik