Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 06 okladka

Świat Szkła 06/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Centrala koncernu Siemens: pokaz nowoczesnej technologii szkła
Data dodania: 29.05.18

Dla szklanej fasady zrównoważonego, sztandarowego projektu w Monachium, Petschenig glastec GmbH dostarczyło 7000 m2 elementów ze szkła izolacyjnego UNIGLAS SUN, łącznie z ramkami dystansowymi Super Spacer® firmy Edgetech Europe GmbH. A także 1000 m2 szyb ze szkła specjalnego. Ostatecznie zostały wspólnie zestawione 103 różnorodne struktury ze szkła i 900 różnych formatów szyb tak, aby mogły zostać spełnione wszystkie wymagania dotyczące efektywności energetycznej, termoizolacji, ochrony przeciwsłonecznej, ochrony przeciwpożarowej, ochrony przed podsłuchem czy też bezpieczeństwa przed ostrzałem. 

 

 

2018 05 12 1

W centrali koncernu Siemens AG w Monachium zostało zabudowanych 140 różnych gatunków szyb (©Siemens AG, 2016)

 

 

Projekt przewodni dla inteligentnego miasta (Smart City)

 

Pustynne miasto Las Vegas jest przykładem oszczędzania wody, Monachium łączy jedną siecią rozproszonych producentów energii w wirtualną elektrownię, Wiedeń jest regionem prób inteligentnego wsparcia technologicznego starszych mieszkańców – na całym świecie inteligentne miasta nabierają kształtu. Na tle zmian demograficznych, jak również starań o wyższą jakość życia i oszczędnego traktowania zasobów naturalnych, koncepcja ta to coś więcej, aniżeli tylko sama promocja miasta.

 

Także koncern Siemens AG jest oddany realizacji Smart Cities, w których inteligentne technologie i Internet Rzeczy (IoT) mają znacząco wspierać zrównoważoną przyszłość. Kluczową rolę odgrywają budynki, których udział w europejskim zużyciu energii wynosi do 40%. Siemens wysłał wyraźny sygnał zaangażowania swoją zapowiedzią osiągnięcia do roku 2030 neutralnego bilansu CO2, jako pierwszy koncern przemysłowy na świecie. Dlatego też było oczywiste, że dla nowej centrali koncernu w Monachium zostały ogłoszone w przetargach ambitne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju.

 

 

Zrównoważony rozwój w wielkich liczbach

 

Otwarta, innowacyjna i chroniąca zasoby naturalne – to trzy najbardziej istotne wymagania dotyczące tej budowli. Szczególnym wyzwaniem dla architektów było wzniesienie nowego budynku zarządu Siemensa na jego poprzednim miejscu, wokół dwóch istniejących budynków na Wittelsbacher Platz, z których jeden, chroniony jako zabytek Pałac Ludwika-Ferdynanda, wybudowany został w roku 1825 w stylu klasycystycznym przez architekta, malarza i pisarza Leo von Klenze.

 

Zaprojektowany przez Henning Larsen Architects, zalany światłem zespół budynków z pięcioma zazielenionymi dziedzińcami, rozwiązuje niełatwe połączenie tradycji i modernizmu, zarówno urbanistycznie, jak i architektonicznie. Wewnętrzny dziedziniec został tu świadomie zaaranżowany jako miejsce spotkań z kawiarnią i restauracją. W znacznym stopniu publicznie dostępny pasaż Siemensa łączy stare miasto z obszarem kultury i sztuki w Maxvorstadt.

 

Zgodnie z opublikowaną przez Siemensa informacją, nowa centrala firmy zużywa 90% mniej energii elektrycznej i ok. 75% mniej wody. Zostało w niej zainstalowanych ponad 7400 energooszczędnych lamp LED, a do systemów automatyzacji budynków podłączono ponad 30 000 punktów danych. W ten sposób tylko przy pomocy czujników światła dziennego i czujników obecności zredukowano zużycie energii elektrycznej o 25%.

 

Instalacja fotowoltaiczna o całkowitej powierzchni 1300 m2 dostarcza 1/3 potrzebnej energii elektrycznej. Na dachu zbierana jest również woda opadowa. Rocznie jest to średnio 1,5 miliona litrów, które są zużywane w spłuczkach toaletowych, do nawadniania zieleni i w systemie klimatyzacji budynku. Ten ostatni wykazuje chyba najbardziej imponujące dane: 100 000 litrów wody przepływa co godzinę przez 70 kilometrów rurociągów i – zależnie od pory roku – zapewnia ogrzewanie lub chłodzenie pomieszczeń, do czego energię dostarczają sondy geotermalne.

 

 

Kompozycja ze 140 różnych rodzajów szkła

 

Również oszklenie ma znaczący udział w trwałym bilansie energetycznym nowej siedziby zarządu Siemensa. I tak wszystkie fasady w kierunku dziedzińców wykonane są z termoizolacyjnego potrójnego szkła izolacyjnego, nachylonego o 5%, aby wprowadzić do biur i dziedzińców dużą ilość światła dziennego.

 

 

2018 05 12 2

 

(...)

Publicznie dostępny pasaż Siemensa łączy stare miasto z obszarem kultury i sztuki w Maxvorstadt, dzielnicy Monachium (©Siemens AG, 2016)

 

 

2018 05 13 1

Przeszklone dziedzińce zapewniają przejrzystość (©Siemens AG, 2016)

 

 

W trakcie trzyletniej budowy odpowiedzialny za fasadę specjalista Strabag Metallica zamontował w sumie 16 000 m2 elementów elewacji. Wiedeński przetwórca szkła, firma Petschenig glastec, dostarczyła w tym celu kompletne oszklenie o powierzchni 8000 m2. Z tego 7000 m2 to płaskie i gięte elementy ze szkła izolacyjnego UNIGLAS SUN chroniącego przed promieniami słonecznymi. Pomimo wymagań odnośnie przejrzystości nie można było pominąć zagadnień bezpieczeństwa, dlatego kolejne 1000 m2 składa się między innymi ze szyb odpornych na ostrzał i chroniących przed podsłuchem. W efekcie końcowym cała fasada ze szkła sprawia dla wszystkich części budowli niezmiernie jednolite wrażenie, a przy dokładnym spojrzeniu jest ona salonem pokazowym nowoczesnej technologii szkła. Petschenig glastec wykonał 103 różne nadbudowy szklane, aby spełnić wysokie wymagania dotyczące termoizolacji, ochrony przed słońcem, ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa. Dla każdej struktury szyby zostały obliczone parametry budowlano-techniczne, które następnie w Strabag Metallica zostały wprowadzone do symulacji całej ściany osłonowej.

 

Szklana elewacja w Monachium charakteryzuje się doskonałym finalnym współczynnikiem przenikania ciepła o wartości 0,9 W/m2K. Petschenig glastec wybrał z kilku powodów system ciepłej ramki Super Spacer® dla elementów z potrójnego szkła izolacyjnego.

 

– Z jednej strony mogliśmy przez to bez problemów zagwarantować wymaganą wydajność energetyczną dla wszystkich okien i elementów elewacji, z drugiej strony produkcja na linii ramek Super Spacer® znacznie zoptymalizowała nasz projekt pod względem logistyki i realizacji terminów – wyjaśnia Dyrektor Zarządzający Hanspeter Petschenig.

 

Odpada przy tym sortowanie, gięcie, wypełnianie i butylowanie sztywnych ramek dystansowych i tym samym wystąpienie wielu możliwych źródeł błędów i pomyłek. Elastyczne ramki dystansowe Super Spacer® różnej szerokości podawane są do aplikatora w sposób sterowany programem prosto ze zwoju. Co prawda, w każdym przypadku logistycznym wyzwaniem pozostaje produkcja i dostawa we właściwej kolejności ich lokalizacji różnorodnych elementów szkła izolacyjnego, zarówno u wytwórcy, jak i na miejscu budowy, jednak poprzez wysoki stopień automatyzacji zostają one znacząco złagodzone.

 

 

 

Johannes von Wenserski
Edgetech Europe GmbH

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 05/2018

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik