Czytaj także -

Aktualne wydanie

2023 02 okladka1

Świat Szkła 2/2023

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 LiSEC SS Konfig 480x120

 et-swiat-szkla-480x120-02

 Online Banner480100 px

 

baner kongres1

Najnowsza japońska „architektura materiałów”: szkło oraz aluminium, metal i ceramika
Data dodania: 29.06.22

Artykuł jest kontynuacją cyklu poświęconego najnowszym, przełomowym realizacjom architektonicznym wyrażających estetykę nowoczesnych materiałów w połączeniu ze szkłem. W częściach 1 [1] i 2 [2] omówione zostały budynki łączące szkło i stal, a w częściach 3 [3] i 4 [4] szkł w kombinacji ze stalą i drewnem. Obecna praca omawia rolę estetyczną szkła w realizacjach łączących szkło z aluminium, a także z metalem oraz ceramiką.

 

Wstęp
Punktem wyjścia dla całego cyklu jest twórczość znanego japońskiego architekta Kengō Kumy (Kuma Kengō; ur. 1954; Kengo Kuma & Associates), który w swoich realizacjach bada możliwości różnych materiałów.

 

Określenie „architektura materiałów” nawiązuje do sposobu kreowania obiektów architektonicznych, w którym głównym środkiem wyrazu i inspiracją w rozwoju koncepcji są materiały budowlane oraz tworzywa naturalne. „Materiały” są ważnym kluczem do analizy twórczości Kumy, ponieważ są one podstawowym tworzywem służącym do wyrażenia idei budynku [5].

 

W 2018 r. odbyła się w Tokio wystawa prezentująca jego dorobek pt. „Kengo Kuma: A LAB for materials” (Kuma no mono Kuma Kengō to sasayaku busshitsu, kataru busshitsu). Kengō Kuma buduje swoje koncepcje wykorzystując naturalne właściwości materiałów, odpowiednio je „nawarstwiając” i powiązując z otoczeniem – które jest zresztą punktem wyjściowym, ponieważ architekt czerpie z tworzyw lokalnych – odnosząc je do tradycyjnej architektury i estetyki japońskiej.

 

Szkło jest jednym z wiodących tworzyw zarówno w twórczości Kumy, jak i innych japońskich architektów. Stosując szkło Kuma stara się uzyskać wrażenie transparentności poprzez nawiązanie do tradycyjnej architektury japońskiej. Nie stosowano w niej szkła, ale kształtowano przestrzenie pośrednie pomiędzy zewnętrzem i wnętrzem w postaci takich elementów, jak werandy (engawa) czy też głębokie okapy dachów oraz papierowe ekrany (shōji), które łączyły ludzi znajdujących się w środku budynku z ogrodem na zewnątrz. Przy zastosowaniu szkła istotne jest także zharmonizowanie obiektu z otoczeniem naturalnym, aby pogłębić efekt jego przezierności.

 

W poprzednich pracach dotyczących szkła w połączeniu ze stalą, a także z drewnem, wyróżniono efekty maksymalnej przezroczystości i symbiozy; płynności, ruchu i miękkich przestrzeni; widoku dzięki transparentności; elegancji (elewacje luksusowych marek); ekspresji (dramatyczne fasady oraz wyraziste szklane bryły); połączenia szkła z zielenią (zielona architektura); nawiązania do tradycji (przenikanie i lekkość); efekt ekspresji konstrukcji oraz efekty symbiozy z otoczeniem (podporządkowanie i ekspresję formy).

 


Efekt organicznej formy – niejednoznaczność
Organiczne formy związane są nie tylko z zastosowanymi materiałami i obecnością zieleni [3], ale także wynikają z kształtów jakie przybierają obiekty architektoniczne. Siedziba „Ochanomizu University International Exchange Student Plaza” (Ochanomizu Joshi Daigaku Kokusai Kōryū Ryūgakusei Puraza; 2019), zwana też „Hisao and Hiroko Taki Plaza”, jest obiektem należącym do uczelni Ochanomizu University, który został zaprojektowany przez Kengō Kumę.

 

Budynek jest usytuowany na działce pomiędzy wysokimi drzewami, stąd ma nietypowy plan i kształt [6]. Konstrukcja czterokondygnacyjnego obiektu w kształcie litery „S” oparta jest na stalowych ramach. W centrum znajduje się duże atrium, które stanowi wolną przestrzeń, łączącą wszystkie funkcje w trzech wymiarach. Nieregularna powierzchnia bryły z nawarstwianymi przeszkleniami została pokryta siatką cięto-ciągnioną z aluminium, co nadało mu płynną, organiczną formę (fot. 1). Ponieważ siatka ta jest gruboziarnista, odbija i reaguje na zmieniające się światło w zależności od pory roku i dnia. Wpływa to na niejednoznaczny wizerunek budynku, który czasem wydaje się bardziej solidny, a czasem całkowicie przejrzysty.

 

Na całkowicie przeziernej ścianie osłonowej odbijają się sąsiednie budynki (fot. 2). Szkło i aluminiowa siatka nadają bryle lekkości. Dzięki takim łagodnym i niejednoznacznym cechom, budynek wtapia się w drzewa i stanowi spokojną przystań dla studentów i naukowców.

 

2022 06 18 1

Fot. 1. Tokio – „Hisao and Hiroko Taki Plaza”, 2019

 

2022 06 18 2

Fot. 2. „Hisao and Hiroko Taki Plaza” – detal fasady

 

Budynek głównej siedziby marki Louis Vuitton – „Louis Vuitton Namiki Store” (Rui Vuiton Ginza Namiki-dōri-ten; 2021), zaprojektowany przez Juna Aoki (Jun Aoki & Associates), przypomina pulsującą wodę. Za projekt wnętrza odpowiedzialni byli architekci – amerykański Peter Marino oraz japoński Ryū Kosaka (A.N.D.). Jest to drugi szczególnie wyróżniający się architekturą sklep Vuittona, po otwartym sklepie flagowym w Osace w 2020 roku [2]. Bryła oparta jest na konstrukcji ram stalowych, które zostały „obleczone” szklaną ścianą osłonową. Obecnie, kiedy przy zastosowaniu współczesnych technik szklarskich, możliwy jest niemal każdy kształt, projekt ten jest manifestem nieograniczonych możliwości szkła.

 

Złożona z dwóch warstw szkła fasada jest zarówno monolityczna, jak i nasycona płynnością niczym „słup wody” (fot. 3). Metafora wody powtarza się w całym budynku: na szklanej fasadzie – pokrytej powłoką dichroiczną (szkło, które zostało pokryte w próżni wieloma cienkimi warstwami tlenków metali) – oraz we wnętrzach. Tutaj klientów wita gigantyczna meduza wraz ze spiralnymi schodami i zakrzywionymi meblami przypominającymi wodne elementy (fot. 4). Spoglądając z zewnątrz widać, że ściana osłonowa jest gładka i obła, co było trudne do zrealizowania w zagrożonej trzęsieniami ziemi Japonii (fot. 5) [7].

 2022 06 18 3

Fot. 3. Tokio – „Louis Vuitton Namiki Store”, 2021

 

2022 06 18 4

 

Fot. 4. „Louis Vuitton” – szkło we wnętrzu

 

2022 06 18 5

Fot. 5. „Louis Vuitton” – detal ściany osłonowej

 

Praktycznie bezszwowe, zewnętrzne tafle zakrzywiają się i falują, a ich trójwymiarowa powierzchnia jest wzbogacona szkłem dichroicznym, które odbijając światło tworzy głębię poprzez nieskończoną ilość wariantów kolorystycznych. Opracowano metodę podparcia szkła dwuwarstwowego poprzez wstawienie aluminiowej ramki krawędziowej w powierzchnię klejącą między szkłami. Na poziomie ulicy, budynek odzwierciedla dynamizm Ginzy. Wyżej, sąsiednie budynki stają się falującymi zjawami, podczas gdy krajobraz nieba przesuwa się po szkle, wyznaczając każdego dnia upływ czasu.

 


Efekt metalowej siatki – delikatne światło
W przeciwieństwie do „Hisao and Hiroko Taki Plaza”, gdzie siatka stanowi element fasady, w niektórych realizacjach metalowa siatka pokrywa całą elewację. Takim przykładem może być obiekt zaprojektowany przez Kazuyo Sejimę (SANAA) – „Nakamachi Terrace Community Center and Library” (Nakamachi Terasu; 2015). „Nakamachi Terrace” znajduje się w Kodaira, dzielnicy mieszkalnej zachodniego Tokio.

 

Dwa programy publiczne – centrum społeczności i biblioteka – zostały połączone w jednym budynku, zaprojektowanym jako miejsce spotkań ludzi i dzielenia się wiedzą. Obiekt tworzą bryły, które są oddzielone na parterze i stopniowo łączą się w części górnej.

 

Konstrukcyjnie budynek składa się z ramy w kształcie klatki z kwadratowymi stalowymi słupami o boku 100 mm rozmieszczonymi na zewnętrznym obwodzie. Pomieszczenia łączy płyta żelbetowa oraz stalowe belki. Zbudowany ze stali, oraz żelbetu i szkła budynek został owinięty „miękką”, lekko odbijającą siatką metalową, która nadała mu poczucie jedności (fot. 6).

 

2022 06 18 6

Fot. 6. Tokio – „Nakamachi Terrace Community Center and Library”, 2015

 

2022 06 18 7

 

Fot. 7. „Nakamachi Terrace” – detal przeszklenia

 

Siatka zmniejsza przezierność znajdującego się pod nią szkła, dzięki czemu światło, które wydobywa się z budynku jest delikatne. Przeszklenia od wewnętrzej strony trzonu są przezroczyste, a konfiguracja szklanych płyt dość skomplikowana (fot. 7). Całość kompozycji robi wrażenie dynamicznej, ale szkło i siatka nadają jej także pewien efemeryczny kontekst.

 

Efekt stalowej siatki widoczny jest także na fasadzie butiku „Valentino Ginza” (Vuarentino Ginza) mieszczącym się w budynku „Ginza Six” (Ginza Shikkusu; 2017) w Tokio. Duży obiekt zaprojektowany przez architekta Yoshio Taniguchi (Taniguchi Design Institute) oraz Kajima Design ma kształt pudełka, a prosta fasada nawiązuje do tradycyjnej japońskiej kultury poprzez zastosowanie motywu okapu hishahi oraz przegrody noren, która jest dwudzielną zasłoną zawieszaną przez wejściu do sklepów oraz w domach.

 

Dior, Valentino, Céline, Fendi (fot. 30; [2]), Saint Lauren i Van Cleef & Arpels – to sześć sklepów, których fasady wychodzące na ulicę Chūō-dōri, tworzą fasadę „Ginza Six” nawiązując do wiodącego motywu noren [8]. W elewacji sklepu „Valentino Ginza” (Vuarentino Ginza; 2017), zaprojektowanej przez Davida Chipefielda (David Chipefield Architects), metalowa siatka filtrująca światło przenikające przez szkło spełnia funkcję noren – symbolicznie oddzielając wnętrze od świata zewnętrznego (fot. 8).

 


Efekt szklano-aluminiowej kraty – mozaika
Efekt kraty w połączeniu ze szkłem może dotyczyć
cienkich kratownic lub też paneli, którymi
wyłożona jest elewacja. Budynek „Delis Yokohama
Building” (Derisu Yokohama biru, 2018), zlokalizowany
w dzielnicy Tsuruya-chō w Jokohamie, niedaleko
dworca „Yokohama Station”, wyróżnia się elewacją
skomponowaną z 850 paneli z aluminiowej kraty
o różnych rozmiarach i wzorach, połączonych w mozaikę
(fot. 9).

 

Forma tego wielofunkcyjnego budynku nawiązuje do otoczenia – nieuporządkowanej atmosfery tętniącej życiem dzielnicy wzdłuż kanału w Jokohamie. Dzięki zastosowaniu materiału o pochodzeniu przemysłowym, udało się nadać mu świeży wyraz wytwarzając pewien „dysonans” architektoniczny. Zewnętrzna część budynku z mozaiką z aluminiowych krat o różnych wymiarach dodaje głębi i filtruje światło z mieszczących się w nim sklepów, tworząc charakterystyczny profil, który nocą przekształca się w siatkę wzorzystego światła.

 

W przyszłości „Delis Yokohama” zostanie połączony bezpośrednio kładką z dworcem Yokohama Station, a obecnie jest już nowym punktem orientacyjnym we wschodniej części stacji, która rozwija się i przyciąga uwagę jako dzielnica promująca kulturę uliczną. Aluminiowe kraty wyglądają ciężko, ale zróżnicowanie ich kierunków oraz sąsiedztwo szkła zmniejsza optycznie ciężar (fot. 10). Szkło jest zbrojone i wraz z aluminiową kratą i ciemną metalową stolarką nadaje budynkowi charakter industrialny.

 

2022 06 18 8

Fot. 8. Tokio – „Ginza Six”, 2017 – elewacja „Valentino Ginza”

 


2022 06 18 9
Fot. 9. Jokohama – „Delis Yokohama”, 2018

 

2022 06 18 10

Fot. 10. „Delis Yokohama” – detal elewacji

 

Przykładem zastosowania paneli w połączeniu ze szkłem jest fasada budynku „Ginza Place” (Ginza Pureisu; 2016) autorstwa architektów z firmy Klein Dytham Architecture oraz Taisei Design Planners Architects, znajdującego się przy centralnym skrzyżowaniu Ginza 4-chōme w Tokio. Kompozycja budynku inspirowana jest znajdującym się przy tym samym skrzyżowaniu zabytkowym budynkiem „Wakō” (1932) w stylu art-deco oraz ażurem w kształcie plecionej siatki sukashibori stosowanym w tradycyjnym japońskim rzemiośle i ceramice [9].

 

Imponująca fasada wykonana jest z 5315 pojedynczych paneli aluminiowych (fot. 11). Każdy z użytych paneli jest zrobiony z jednego kawałka blachy aluminiowej, który został złożony, zespawany i pomalowany proszkowo, a następnie przymocowany do wykonanej na zamówienie metalowej konstrukcji nośnej.

 

Na 3 i 7 kondygnacji znajdują się tarasy widokowe, z których można podziwiać znajdujący się naprzeciwko budynek „Wakō” oraz kultowe skrzyżowanie ulic Chūō-dōri i Harumi-dōri. Panele o kształcie rombów tworzą wrażenie delikatnej kraty, która dodatkowo wieczorem jest iluminowana kolorowym oświetleniem. Przeszklenia na fasadzie odbijają krajobraz miejski Ginzy (fot. 12).

 

2022 06 18 11

Fot. 11. Tokio – “Ginza Place”, 2016

 


2022 06 18 12
Fot. 12. “Ginza Place” – detal fasady

 

Znajdująca się również na Ginzie, w sąsiedztwie, siedziba domu mody „Bottega Veneta Ginza” (Bottega Vueneta Ginza Furaggushippu; 2018) mieści się w budynku pokrytym srebrnymi metalowymi panelami. W niektórych miejscach zamiast paneli znajdują się transparentne okna (fot. 13). Na gładkiej ścianie utworzona została powierzchnia o geometrycznym wzorze nawiązującym do tradycyjnej sztuki origami.

 

2022 06 18 13

Fot. 13. Tokio – „Bottega Veneta Ginza”

 

2022 06 18 14

 

Fot. 14. Tokio – „Vacheron Constantin Ginza”, 2021


Fasada butiku przypominająca kratę czerpie także inspirację z charakterystycznego dla marki Bottega Veneta splotu skóry „Intrecciato”. W zależności od pogody i padającego światła na elewacji tworzy się mozaika o różnych odcieniach. Na parterze znajduje się też przejrzysta ściana osłonowa, która łączy wnętrze z poziomem ulicy. We wnętrzach widać zarówno tradycyjne japońskie rzemiosło, jak i stylistykę włoską.

 

Podobny wzór kraty widać na elewacji głównej siedziby najstarszego producenta zegarków – „Vacheron Constantin Ginza” (Vuashuron Konsutantan Ginza butikku; 2021). Sklep zajmuje dwie kondygnacje w budynku „Tenshōdō Building” (Tenshōdō biru) na Ginzie.

 

Dzięki nowej elewacji obiekt, mimo prostopadłościennego kształtu, sprawia wrażenie dynamicznej bryły (fot. 14). Budynek pokryty mozaiką ma przeszklony narożnik, który jest atrakcyjnym elementem architektonicznym. Mozaika nawiązuje do kształtu krzyża maltańskiego, który jest znakiem firmowym Vacheron Constantin. Szklane ściany osłonowe na parterze są całkowicie przezierne i integrują sklep z ulicą (fot. 15).

 

2022 06 18 15

Fot. 15. „Vacheron Constantin Ginza” – detal

 


Efekt kontrastu płaszczyzn – ekspresja
Zestawienie materiałów o różnych, a nawet kontrastujących cechach oraz nadanie im wyrazistych form może prowadzić do uzyskania efektu ekspresji w architekturze. Budynek sklepu „Miu Miu Aoyama” (Myūmyū Aoyama-ten; 2015) w Tokio ma kształt „pudełka” umieszczonego bezpośrednio na poziomie ulicy, którego pokrywę lekko uchylono, aby zaznaczyć wejście i umożliwić przechodniom zajrzenie do środka (fot. 16). Obiekt zaprojektowany przez Jacques’a Herzoga i Pierre de Meurona (Herzog & de Meuron) ulokowany został po

 

drugiej stronie ulicy, po przekątnej w stosunku do sklepu „Prada Aoyama” (Purada Aoyama-ten; 2004) tych samych autorów, który wyróżnia się także swoją szklaną architekturą (fot. 35, fot. 36; [2]). W przeciwieństwie do przezroczystości całkowicie przeszklonego budynku firmy Prada, dyskretna metaliczna powierzchnia fasady „Miu Miu Aoyama” jest mało przejrzysta, co nadaje jej także bardziej intymny charakter (fot. 17).

 

Architekci, zamiast podobnie jak „Pradę” wyróżnić budynek i stworzyć wokół niego wolną, odrębną przestrzeń kontrastującą z chaosem przestrzennym ulicy Aoyama-dōri, wykreowali obiekt przypominający bardziej dom niż sklep, a także będący bardziej ukryty niż otwarty, bardziej dyskretny niż ekstrawagancki, oraz bardziej nieprzejrzysty niż przezroczysty [10]. Szklane ściany osłonowe mają właściwości refleksyjne i zamiast oczekiwanej przezroczystości widzowie spotykają się z autorefleksją. Muszą zaglądać do środka, aby zorientować się, że jest to sklep.

 

2022 06 18 16

Fot. 16. Tokio – „Miu Miu Aoyama”, 2015

 

2022 06 18 17

Fot. 17. „Miu Miu Aoyama” – detal elewacji i dachu

 


Elementem dominującym jest nisko opadający dach. Zaokrąglone, miękkie krawędzie miedzianych od wewnątrz powierzchni spotykają się od zewnątrz z ostrymi stalowymi narożnikami metalowego „pudełka”. Płaszczyzny szkła i metalu oraz kolory tworzą „twórczy dysonans”. Kubaturowo większy i w związku z tym kreujący silniejszy kontrast jest budynek “Sumida Hokusai Museum” (Sumida Hokusai Bijutsukan, 2016) w Tokio, zaprojektowany przez Kazuyo Sejimę (SANAA). Budynek ma minimalistyczną, geometryczną formę oraz fasadę wykończoną elektropolerowanym, wysoce refleksyjnym aluminium (fot. 18). Trójkątne wycięcia przeszklone szkłem przeziernym kontrastują z resztą bryły.

 


Doświetlają budynek i nadają mu lekkości (fot. 19). Elewacja zmienia swój kolor w zależności od pogody i pory dnia. Muzeum z jednej strony, z racji swojej niecodziennej architektury stanowi charakterystyczny punkt, a z drugiej wtapia się w otoczenie dzięki zastosowanym materiałom. Geometria budynku odzwierciedlona jest także we wnętrzach, które stanowią ciekawą przestrzeń wystawową prezentującą drzeworyty Katsushiki Hokusai.

 

2022 06 18 18

Fot. 18. Tokio – „Sumida Hokusai Museum”, 2016

 

2022 06 18 19

Fot. 19. „Sumida Hokusai Museum” – detal przeszklenia

 


Efekt rytmu – panele szklane oraz panele ceramiczne
Zestawienia paneli szklanych oraz ceramicznych wzbogacają elewacje budynków i dodają im przestrzenności. Pionowe panele generują także poczucie rytmu. Wspomniany już budynek „Ginza Six” (Ginza Shikkusu; 2017) w Tokio zawiera m.in. także sklepy Diora i Céline (fot. 20). Elewację „Maison Christian Dior Ginza” (Mezon Kurisuchan Diōru Ginza; 2017) zaprojektował Yoshio Taniguchi, który jest również odpowiedzialny za projekt całego budynku.

 


Projektantem wnętrz jest Peter Marino. Niepowtarzalny wzór elewacji Diora, która eksploruje motyw tradycyjnej zasłony noren, przywołuje efekt falujących tkanin [11]. Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów na przestrzeni o niewielkiej głębokości – 124 mm udało się uzyskać efekt głębi (fot. 21). Było to możliwe dzięki temu, iż do projektu elewacji wykorzystano soczewki lentikularne, które zmieniają swój wzór wraz z kątem patrzenia.

 

Po oszlifowaniu powierzchni przezroczystych płyt akrylowych o grubości 29 mm wypolerowano je ręcznie, a następnie płytki te nałożono na półprzezroczysty akryl o grubości 5 mm z wydrukowanymi obrazami przetworzonymi w 3D. Rezultatem jest fasada, która rzuca obraz drapowanych tkanin sukienek, które postrzega się jako „falujące” [12]. Fasada, która jest także podświetlana oświetleniem LED, wyraża również rytm utworzony przez ramy paneli. Na parterze jest przezierna szklana ściana osłonowa, poprzez którą widać wnętrza sklepu.

 

Podobnie pionowy rytm podkreśla również zaprojektowana przez Kajimę Design elewacja „Céline Ginza” (Serīnu Ginza; 2017). Wykonana z dużych płytek terakoty w kształcie litery C odznacza się delikatną ekspresją kolorów, które różnią się w zależności od wykonanej ręcznie glazury (fot. 22). Pod spodem znajdują się przezierne szyby. Projekt elewacji odwołując się do lokalnych materiałów z prefektury Gifu oraz mistrzostwa ręcznej pracy rzemieślników, której zasady przekazywane są z pokolenia na pokolenie, nawiązuje tutaj do koncepcji „miejsca” i „czasu” [13]. Fasada sklepu Céline, podobnie jak Diora, wyróżnia się też głębią.

 

2022 06 18 20

Fot. 20. Tokio – „Ginza Six”, 2017 – elewacje, „Maison Christian Dior Ginza” i „Céline Ginza”

 

2022 06 18 21
Fot. 21. „Maison Christian Dior Ginza” – detal

 

2022 06 18 22
Fot. 22. „Céline Ginza” – detal fasady


Dodatkowo, szkło znajdujące się pod glazurą powoduje, że na elewacji widać delikatnie przedostające się z głębi światło. Podobnie jak w sklepie Diora, elewacja parteru wykonana jest ze szkła przeziernego. Rytm nadany przez ceramiczne panele widać także na przykładzie budynku „Suntory Museum of Art” (Santorī Bijutsukan; 2007) w Tokio, zaprojektowanego przez Kengō Kumę. Koncepcja muzeum nawiązuje tutaj do idei „miejskiego salonu”. Stworzenie tego typu przestrzeni jest bezpośrednią odpowiedzią architekta na globalne zjawisko „interioryzacji” miasta. Cały budynek pokryty jest pionowymi żaluzjami wykonanymi z białych paneli ceramicznych (fot. 23).

 

2022 06 18 23
Fot. 23. Tokio – „Suntory Museum of Art”, 2007

 

2022 06 18 24

 

Fot. 24. „Suntory Museum of Art” – detal fasady

 

Ceramika odzwierciedla charakter ekspozycji muzealnych. Cienkie płytki ceramiczne zostały wzmocnione aluminiowymi wytłoczkami, co pozwoliło na zastosowanie niewielkich krawędzi detali (fot. 24). Szkło ścian osłonowych w połączeniu z delikatną porcelaną tworzy wrażenie przezroczystości.

 

We wnętrzach są także odniesienia do tradycji w postaci drewna (np. podłoga z białego dębu z przetworzonych beczek po whisky Suntory oraz ekrany z drewna paulowni, z którego wykonywane są komody do przechowywania kimon) czy papieru washi, który tworząc naturalne ciepło, wpuszcza jednocześnie delikatne światło. Szkło ściany podzielonej pionowymi żaluzjami ma właściwości refleksyjne i odbija na elewacji otaczające drzewa. C.d.n.

 

dr Ewa Maria Kido
CTI Engineering Co., Ltd., Tokio; Tokyo City University, Tokio

prof. Zbigniew Cywiński
Politechnika Gdańska

 

Bibliografia
[1] Kido, E.M., Cywiński, Z.: Najnowsza japońska „architektura materiałów”: szkło i stal(część 1), „Świat Szkła” 03/2021, str. 2-6.
[2] Kido, E.M., Cywiński, Z.: Najnowsza japońska „architektura materiałów”: szkłoi stal (część 2), „Świat Szkła” 04/2021, str. 8-12.
[3] Kido, E.M., Cywiński, Z.: Najnowsza japońska „architektura materiałów”: szkło,stal i drewno (część 3), „Świat Szkła” 06/2021, str. 12-18.
[4] Kido, E.M., Cywiński, Z.: Najnowsza japońska „architektura materiałów”: szkło,stal i drewno (część 4), „Świat Szkła” 4/2022, str. 4-9
[5] http://poloniajaponica.jp/obserwacje-japonskie/item/1528-architekturakengo-kumy-kengo-kuma-a-lab-for-materials (23.01.2021).
[6] https://kkaa.co.jp/works/architecture/ochanomizu-univ-hisao-hiroko-takiplaza/(25.01.2022).
[7] https://www.wallpaper.com/fashion/louis-vuitton-ginza-namiki-flagship(28.01.2022).
[8] https://ginza6.tokyo/news/3866 (8.02.2022).
[9] http://ihcsacafe-en.ihcsa.or.jp/news/ginzaplace/ (21.02.2022).
[10] https://www.archdaily.com/614983/miu-miu-aoyama-store-herzog-andde-meuron (21.02.2022).
[11] https://www.japan-architects.com/ja/architecture-news/shang-ye-shi-she/ginza-six (23.02.2022).
[12] https://www.agb.co.jp/works/detail/?id=812 (23.02.2022).
[13] https://ginza6.tokyo/news/3866 (23.01.2022).

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  
Świat Szkła 6/2022

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec