W ostatnich latach coraz więcej nieruchomości komercyjnych powstaje w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Wynika to nie tylko z zaostrzenia norm budowlanych, ale też jest odpowiedzią na oczekiwania inwestorów, którym zależy na ograniczeniu wpływu budynku na środowisko oraz niższych kosztach jego utrzymania, w tym mniejszym zapotrzebowaniu na energię.

 

20230103ALUPROF

 

Przykładem takiej inwestycji jest poznański biurowiec Nowy Rynek D. Obiekt nie tylko wyróżnia się nowoczesnymi rozwiązaniami proekologicznymi, które doceniono, przyznając mu nagrodę w prestiżowym konkursie Green Building Awards, ale też zachwyca spektakularnym wyglądem. Duża w tym zasługa firmy Aluprof, lidera wśród dostawców systemów aluminiowych, którego systemy zastosowano w budynku.

 

Nowoczesna inwestycja stworzona z myślą o mieszkańcach

Biurowiec Nowy Rynek D to część powstałej w Poznaniu inwestycji Nowy Rynek, w skład której wchodzi pięć obiektów o różnej funkcjonalności i łącznej powierzchni 100 000 m2. Budynek D, zlokalizowany u zbiegu ulic Wierzbięcice i Wujka, łączy w sobie funkcje biurowe oraz usługowo-handlowe.

Jego całkowita powierzchnia [NLA] to 35 800 m2, z czego 1 400 m2 przeznaczono na usługi. Projekt opracowała utytułowana gliwicka pracownia architektoniczna Medusa Group, a generalnym wykonawcą była firma Skanska SA. Zgodnie z założeniem projektantów obiekt poza funkcją biurowo-usługową ma też stanowić miejsce spotkań mieszkańców Poznania i przybyłych tam osób.

Sprzyjać temu będzie m.in. zlokalizowany wewnątrz kompleksu rynek, stanowiący wyróżnik całej inwestycji, co zresztą zostało podkreślone w jej nazwie. Atrakcyjne zagospodarowanie otoczenia, z zielonymi oazami relaksu czy efektowną małą architekturą, sprawia, że jest to nie tylko przyjemne miejsce pracy, ale też urokliwa przestrzeń służąca odpoczynkowi, rekreacji i rozrywce.

 

20230103ALUPROF1

 

W trosce o środowisko i komfort pracy

Nowy Rynek D został zaprojektowany tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na stan środowiska naturalnego. W tym celu zastosowano w nim najnowsze technologie i innowacyjne rozwiązania, m.in. w zakresie izolacji termicznej czy wentylacji i filtracji powietrza w pomieszczeniach.

Projektanci zdecydowali się m.in. na wykorzystanie systemu wentylacji i regulacji temperatury w postaci belek chłodzących, które nie tylko zapewniają większy komfort termiczny, ale też czystsze powietrze i cichą pracę urządzeń, co dodatkowo wpływa na zapewnienie zrównoważonego środowiska pracy.

W budynku znalazły się też systemy umożliwiające odzyskiwanie wody szarej i deszczowej oraz panele fotowoltaiczne, a podczas budowy wykorzystano materiały pochodzące z recyklingu i te o niskiej zawartości lotnych związków organicznych. Obiekt jest też zasilany energią pochodzącą w 100% z odnawialnych źródeł.

Warto też podkreślić, że jest to jedyne miejsce w Poznaniu, w którym zastosowano chodnik wykonany z zielonego betonu redukującego szkodliwe związki występujące w spalinach samochodowych. Powierzchnia chodnika to blisko 4 000 m2, które istotnie przyczyniają się do poprawy powietrza w tym miejscu.

Nowy Rynek D to również pierwsza w regionie Wielkopolski inwestycja zrealizowana zgodnie z wymaganiami prestiżowego certyfikatu WELL Core&Shell, o którego przyznanie zamierza się ubiegać. Wyróżnienie trafia do obiektów uznanych za bezpieczne dla zdrowia użytkowników i korzystnie wpływających na ich samopoczucie.

Budynek D został też dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, seniorów i rodzin z dziećmi, dzięki czemu zamierza ubiegać się o certyfikat „Obiekt bez barier”.

 

20230103ALUPROF3

 

Wyjątkowy obiekt z prestiżowymi wyróżnieniami

Innowacyjne rozwiązania zastosowane w inwestycji Nowy Rynek D sprawiły, że nie tyko wpisała się ona w ideę ekologicznego, zrównoważonego budownictwa, ale też zyskała uznanie cenionych projektantów i organizacji branżowych. Jej wyjątkowość doceniło m.in. Polskie Stowarzyszeniem Budownictwa Ekologicznego PLGBC, przyznając nagrodę w kategorii „Najlepszy budynek ekologiczny certyfikowany” w ogólnopolskim konkursie Green Building Awards.

Obiekt zakwalifikował się też do II etapu międzynarodowego konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof”, w którym nagradzane są najciekawsze budowle powstałe z wykorzystaniem systemów aluminiowych Aluprof. Ideą przyświecającą organizatorom plebiscytu jest promowanie innowacyjnych rozwiązań architektonicznych, dzięki którym przestrzeń publiczna staje się jeszcze piękniejsza. Do tegorocznej edycji zgłoszono ponad 200 obiektów, zarówno polskich, jak i zagranicznych.

Nowy Rynek D został też doceniony przez organizatorów konkursu Prezydenta Miasta Poznania „Architectus civitatis nostrae”, którzy wyrazili uznanie m.in. dla jego oryginalnej architektury oraz zastosowanych rozwiązań wpisujących się w ideę ESG, w tym odpowiedzialnej integracji z istniejącą infrastrukturą.

 

20230103ALUPROF2

 

Nowa, atrakcyjna wizytówka Poznania

Nowy Rynek D to obiekt spektakularny, zdecydowanie wyróżniający się na tle licznych poznańskich biurowców. Duża w tym zasługa oryginalnej, niejednolitej fasady mieniącej się odcieniami zieleni, które kierując się ku górze, przechodzą w barwę rdzawego różu.

Na ostateczny odbiór budynku istotnie wpływa też przykuwający wzrok szeroki dziedziniec w kształcie walca, który znajduje się w centrum obiektu i jest integralną częścią całego kompleksu. Zgodnie z założeniem projektantów będzie to ogólnodostępna przestrzeń publiczna sprzyjająca odpoczynkowi i integracji mieszkańców osiedla Wilda.

Powiązanie Nowego Rynku D z pobliską dzielnicą mieszkaniową miało też sprawić, by nowa inwestycja nie zdominowała sąsiedniej zabudowy. Pomógł w tym efekt „oderwania” gmachu od ziemi, który udało się osiągnąć dzięki zastosowaniu przeszklonych witryn w niższych kondygnacjach budynku.

Dodatkowej lekkości obiektowi nadały: zróżnicowana kolorystka fasady i tarasowe podcienia rozbijające masywną bryłę, w których z myślą o pracownikach stworzono atrakcyjną przestrzeń zieloną. Głębi elewacji dodaje też fasada pokryta ułożonymi pionowo kątownikami, które z jednej strony pełnią rolę zacieniaczy, z drugiej zaś potęgują efekt gry świateł tworząc atrakcyjny efekt wizualny. W uzyskaniu tego efektu pomogło m.in. wykorzystanie nowoczesnych systemów firmy Aluprof: MB-SE84 NRP, MB-SR50N HI+ oraz MB-86.

 

Atrakcyjny wygląd i wysoka izolacyjność termiczna dzięki rozwiązaniom Aluprof

Na potrzeby projektu powstał indywidualny system fasady elementowej MB-SE84 NRP, który zastosowano na elewacji kondygnacji 1-5. To rozwiązanie, którego głównymi założeniami było zapewnienie lekkości konstrukcji, dobrych parametrów technicznych oraz łatwości montażu. W systemie tym część kształtowników oraz elementy izolacji termicznej pochodzi z systemu okiennego MB-86, a dzięki wykorzystaniu systemu szklenia za pomocą tradycyjnych listew budowa jest bardzo podobna do klasycznych okien.

Układ konstrukcyjny ściany MB-SE84 NRP bazuje na prefabrykowanych elementach ściany (segmenty okienne), mocowanych między stalowymi półkami i uszczelnianych do krawędzi stropów. Pasy stropowe są uzupełnione warstwowym panelem wykończonym blachą aluminiową lub szybą zespoloną i docieplone wełną mineralną.

Sposób montażu zabudowy do konstrukcji nośnej budynku polega na łączeniu ze sobą całych modułów konstrukcji aluminiowej, znanym z systemów fasad elementowych, a następnie ich szkleniu, jak w przypadku klasycznych okien. Istotną cechą konstrukcji jest także możliwość łatwego mocowania do niej zewnętrznych elementów blach oraz ozdobnych kątowników aluminiowych.

Rozwiązania konstrukcyjne zostały indywidualnie dostosowane do sposobu pracy konstrukcji budynku i wymagań technicznych ściany. Wysokie parametry techniczne fasady w systemie MB-SE84 NRP zostały potwierdzone w laboratoryjnych badaniach zgodnie z normą PN-EN13830:2005 oraz w dodatkowym teście wodoszczelności przy dynamicznym obciążeniu wiatru zgodnie z PN-EN13050:2014 i PN-EN13051:2004.

 

System MB-SE84 NRP nie jest jednak jedynym rozwiązaniem z oferty firmy Aluprof, które wykorzystano w tej inwestycji. Atrakcyjny, przykuwający wzrok wygląd elewacji powyżej szóstej kondygnacji to w dużej mierze efekt zastosowania systemu fasady słupowo-ryglowej MB-SR50N HI+. Bogata oferta profili tworzących system oraz połączenia kątowe umożliwiające swobodne kształtowanie zabudowy aluminiowej pozwalają projektantom zrealizować wiele śmiałych wizji, których Nowy Rynek D jest doskonałym przykładem.

W ramach systemu mają oni możliwość stosowania dużych i ciężkich szyb, a dodatkowo do ich dyspozycji pozostaje szeroki wybór elementów otwieranych w fasadzie, m.in. różnego typu okna i drzwi, w tym okna połaciowe, okna zintegrowane z fasadą, a także okna odchylne i otwierane równolegle. Warto przy tym podkreślić, że system MB-SR50N HI+ to również gwarancja bardzo dobrej izolacji termicznej (Uf od 0,59 W/m2K), którą zapewnia zastosowanie izolatora z polietylenu. Rozwiązanie firmy Aluprof może być zresztą stosowane przy budowie obiektów pasywnych, co potwierdza przyznany mu certyfikat Instytutu PHI Darmstadt w najwyższej klasie A+.

 

Trzecim rozwiązaniem firmy Aluprof, które świetnie sprawdziło się w inwestycji Nowy Rynek D był system okienno-drzwiowy MB-86 w wersji SI. Dzięki szerokiemu wachlarzowi dostępnych kształtowników aluminiowych pozwala on tworzyć różnorodne konstrukcje o bardzo dobrych parametrach izolacyjności termicznej i szczelności. Wysoka wytrzymałość profili umożliwia również wykonanie konstrukcji o dużych gabarytach i ciężarze.

 

Nowy Rynek D to jeden z wielu obiektów na mapie Poznania, w którym zostały zastosowane systemy aluminiowe Aluprof. Ze względu na prestiżową lokalizację, atrakcyjną architekturę oraz zastosowane ekologiczne rozwiązania zasługuje jednak na szczególne wyróżnienie, , doskonale wpisując się w ideę nowoczesnego miasta, rozwijającego się w sposób odpowiedzialny i zrównoważony.

 

Lider i innowator branży

Aluprof SA należy do Grupy Kapitałowej Grupa Kęty SA — notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, najnowocześniejszej i najszybciej rozwijającej się firmy produkcyjnej w branży aluminiowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Spółka posiada 5 zakładów produkcyjnych w Polsce oraz 9 spółek handlowych w Europie i USA. Jest obecna w ponad 50 krajach oraz prowadzi ekspansję na kolejne światowe rynki.

Firma dostarcza nowoczesne systemy aluminiowe i innowacyjne rozwiązania dla budownictwa energooszczędnego i pasywnego. Zgodnie z hasłem „Let’s build a better future” Aluprof promuje ideę zrównoważonego rozwoju w budownictwie i wdraża odpowiedzialne działania m.in. na rzecz redukcji śladu węglowego. Więcej informacji na stronie producenta: https://aluprof.com .

Aluprof

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.