Lekkie, wytrzymałe i odporne na korozję profile okienne z aluminium pozwalają tworzyć konstrukcje w wielkich formatach. Jednakże w dzisiejszych czasach ambitna architektura to nie tylko oryginalne rozwiązania powłok budynków.

Stajemy w obliczu przyszłości budownictwa, w której obiekty oszczędzają i magazynują energię potrzebną do ogrzewania i zasilania urządzeń elektrycznych, a także potrafią ją pozyskiwać z otoczenia. Pasywny standard okna na poziomie Uw=0,8 W/m2K był do tej pory możliwy tylko w przypadku okien PVC czy drewnianych, które jednak nie dają architektom tak bogatych możliwości konstrukcyjnych jak aluminium.

Nowy system SCHÜCO AWS 90.SI+, przy głębokości zabudowy 90 mm, stanowi przełomowykrok, zarówno w dziedzinie wzornictwa, jak i energooszczędności. W połączeniu z efektywnymi przesłonami przeciwsłonecznymi i odpowiednimi okuciami otwiera horyzonty racjonalnego zarządzania energią w budynku, przy zapewnieniu pełnego komfortu jego użytkownikom.

Rozwiązania przyszłości
Standard domów pasywnych, które zapobiegają utracie ciepła i pozyskują energię ze źródeł odnawialnych, staje się rzeczywistością. Izolacyjność cieplna w standardzie domów pasywnych nie jest już kwestią przyszłości: również wiele projektów obiektów użyteczności publicznej jest obecnie realizowanych w tym właśnie standardzie.

W przedstawionym na targach BAU 2011 w Monachium systemie okiennym SCHÜCO AWS 90.SI+ dla energooszczędnego budownictwa, przy zastosowaniu potrójnej szyby o współczynniku Ug = 0,6 W/m2K oraz ramek dystansowych z tworzywa sztucznego, całe okno z ramą o szerokości zewnętrznej 117 mm osiąga standard pasywny Uw = 0,8 W/m2K.

Idealne parametry okien, nawet przy dużych rozmiarach i ciężarze skrzydła do 160 kg, gwarantuje konstrukcja profilu z nowatorskim tzw. „płetwowym” uszczelnieniem środkowym. Zoptymalizowana strefa izolacyjna z piankowymi przekładkami termicznymi oraz dodatkowa ochrona wrębu podszybowego zapewniają pewną ochronę przed wychładzaniem ram okiennych.

Wąskie szerokości zewnętrzne ram okiennych, nawet do 99 mm przy zastosowaniu ukrytych okuć mechanicznych AvanTec, zapewniają filigranowy wygląd, maksymalny dostęp światła dziennego i ochronę przed włamaniem do klasy WK3. Wyposażenie systemu w ukryte okucia mechatroniczne SCHÜCO TipTronic daje dodatkowy atut, w postaci możliwości zastosowania zautomatyzowanego zarządzania funkcjami zacieniania i wentylacji.

Maksimum funkcjonalności
Potencjał oszczędzania energii tkwiący w omawianych oknach może być dodatkowo zwiększony przy zastosowaniu przesuwnych okiennic SCHÜCO ALB. Praktyczne rozwiązanie aluminiowych żaluzji zewnętrznych znacznie podnosi standard energetyczny budynku i nie zaburza jego estetyki. System SCHÜCO ALB nie tylko pełni funkcję efektownej przesłony przeciwsłonecznej, lecz także pozwala na skupienie wielu zadań w jednym elemencie jednocześnie.

Możliwość wbudowania modułów fotowoltaicznych otwiera perspektywę pozyskiwania darmowej energii elektrycznej do zasilania urządzeń w budynku. W wersji CTB zapewnia doskonałą ochronę przeciwsłoneczną i jednocześnie maksymalną przezierność od wewnątrz, dzięki zastosowaniu anodowanych mikrolamelek aluminiowych.

Wysoka stabilność systemu i odporność na wiatr o sile orkanu sprawiają, że rozwiązanie to sprosta wszelkim wymaganiom.

Andrzej Polijaniuk
SCHÜCO

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 9/2011

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.