Aktualne wydanie

2020 07 okladka

Świat Szkła 07-08/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

„Musisz po prostu sam zdecydować” Konferencja Passive House 2017: inteligentne i energooszczędne budynki dostępne dla wszystkich
Data dodania: 26.05.17

 Zmiana nawyków wymaga myślenia, a to nie jest łatwe. Właśnie tego uczestnicy XXI Międzynarodowej Konferencji Domów Pasywnych w Wiedniu doświadczyli podczas otwartej sesji plenarnej. Jak wyjaśnia Helga Kromp-Kolb, złamanie starych przyzwyczajeń oraz dzielenie się zasobami jest sprawiedliwe i konieczne, aby zmniejszyć zmiany klimatyczne do dopuszczalnego poziomu.

 

 

2017 5 6 1

W pełni zadowoleni: 21-sza Międzynarodowa Konferencja Domów Pasywnych w Wiedniu, z udziałem ponad 1000 uczestników z ponad 50 krajów, była sukcesem. W programie znalazło się również także osiem wycieczek do 40 ekscytujących projektów domów pasywnych w Wiedniu i okolicach. Uczestnicy wzięli też udział w przejeździe częścią 30-kilometrowej trasy rowerowej Passive House (fot. Passive House Austria©)

 

 

 

– Musimy sobie poradzić tylko z tą planetą, na której mieszkamy – podkreślił prof. dr Wolfgang Feist, dyrektor Instytutu Domów Pasywnych.

 

 

2017 5 6 3

Prof. Wolfgang Feist podczas rozmowy na konferencji.

 

 

Ponad 1000 uczestników z ponad 50 krajów udało się do Wiednia, aby wymienić poglądy i informacje dotyczące efektywnej energetycznie konstrukcji i dowiedzieć się więcej o międzynarodowych doświadczeniach w zakresie projektowania budownictwa pasywnego.

 

Helga Kromp-Kolb, Dyrektor Centrum ds. Globalnych Zmian i Zrównoważonego Rozwoju na wiedeńskim Uniwersytecie Zasobów Naturalnych i Nauk Przyrodniczych, zwróciła się do słuchaczy, aby sprawdzili swoje nawyki poprzez prosty test: należy złożyć ręce w sposób rutynowy, a następnie powtórzyć to, starając się celowo składać je w inny sposób. Wyniki tej próby pokazują, że przyzwyczajenia nie mogą być przezwyciężone automatycznie, wymagane jest celowe działanie, a jak podsumowała Helga Kromp-Kolb, funkcjonowanie sektora budowlanego działa w znacznej mierze też na zasadzie rutyny.

 

 

2017 5 6 2

Wnioski z forum plenarnego na 21. Międzynarodowej Konferencji Domów Pasywnych w Wiedniu: Zmienić przyzwyczajenia i przydzielać zasoby bardziej sprawiedliwe, aby zmniejszyć zmiany klimatyczne, podkreśla znana badaczka klimatu Helga Kromp-Kolb. Odnosi się to również do sektora budowlanego (fot. Passive House Austria©)

 

 

– Już teraz dostępne są technologie zapewniające efektywność energetyczną, teraz chodzi o ich wdrożenie w praktyce i mądrze prowadzone budowy – wyjaśnia Günter Liebel, szef departamentu austriackiego Ministerstwa Środowiska. Według niego musi odbywać się dialog na temat efektywnego energetycznie wznoszenia nowych budynków i remontowania starych, także z tymi firmami, które dotychczas osiągały znaczne zyski z eksploatacji paliw kopalnych. Każdy użytkownik energooszczędnego budynku wzniesionego w standardzie domu pasywnego jest jednym klientem mniej dla tych korporacji.

 

 

2017 5 6 4

Kolejna atrakcja konferencji: wieczorne spotkanie w Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu (fot. Passive House Austria©)

 

 

Przełamanie systemu

 

Scott Foster, szef Wydziału ds. Zrównoważonego Rozwoju w Europie w ONZ, w swoim przemówieniu również podkreślił znaczenie tradycyjnych zachowań:

 

– Musimy przełamać ten system, który ma na celu wytwarzanie i dostarczanie coraz większej ilości energii. Konsumenci muszą również być o tym poinformowani. Ogólnie rzecz biorąc, powinni też wykazać dbałość o to, skąd dokładnie pochodzi dostarczana do nich energia.

 

 

2017 5 6 5

Około 100 wystawców skorzystało z okazji zaprezentowania swoich produktów licznej i międzynarodowej publiczności na wystawie Passive House w Wiedniu (fot.: PHI©)

 

 

Prezentacja domów pasywnych w Wiedniu

 

Wiedeń, wybrany przez organizatorów Konferencji – Instytut Domów Pasywnych z Darmstadt/Innsbruck i Passivhaus Austria – jest uważany za pioniera w dziedzinie efektywnego energetycznie budownictwa. W Wiedniu i przyległej Dolnej Austrii znajdują się wybudowane w standardzie pasywnym wieżowce, hotele, duże wielopiętrowe budynki i domy studenckie. Udowodniają one, że efektywne energetycznie budynki i prowadzenie remontów wg standardu Domu Pasywnego są możliwe dla zaspakajania potrzeb różnych grup użytkowników.

 

 

2017 5 6 6

 

(...)

 

 

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 05/2017


 

Okna certyfikowanych domów pasywnych na wystawie

 

 

Efektywność energetyczna dla ogółu mieszkańców

 

Podczas 21. Międzynarodowej Konferencji Domów Pasywnych politycy w Wiedniu jasno stwierdzili, że szczególnie w miastach nadal istnieje ogromna potrzeba efektywnego udostępnienia energii dla ogółu mieszkańców. Dyrektor Instytutu Domów Pasywnych prof. dr Wolfgang Feist podkreślił, że koncepcja domu pasywnego jest prosta i opłacalna, a także spełnia wymagania użytkowników dotyczące zdrowego życia i komfortu.

 

 

2017 5 8 1

Wystawa Domu Pasywnego w Centrum Kongresowym Messe Wien, która odbywa się obok konferencji. Coraz więcej producentów certyfikuje swoje produkty. Obecnie w bazie danych Instytutu Domu Pasywnego znajduje się ponad 870 certyfikowanych komponentów domów pasywnych (fot. Passive House Austria©)

 

 

Zdrowe domy i zrównoważony rozwój

 

Niski popyt na energię cieplną jednocześnie spełnia również kryteria zrównoważonego rozwoju. Ponadto budynki pasywne mogą być budowane w dowolnym miejscu na świecie i mogą być przystosowane do indywidualnych wymagań. Według prof. dr Wolfganga Feista: Standard pasywnego domu jest przystępny i wykonalny dla każdego – trzeba tylko trochę uruchomić myślenie.

 

 

„Musisz po prostu użyć twojej głowy”

 

Kolejnym punktem konferencji było ponad 100 prezentacji przeprowadzonych przez prelegentów z ponad 50 krajów. Pokazano ekscytujące projekty, które są budowane w oparciu o energooszczędne standardy domów pasywnych na całym świecie. Obejmowały one prezentacje na temat projektu „5-Euro-Wohnbau” firmy Neue Heimat Tirol wznoszącej budynki socjalne, wykład o pasywnej świątyni Tochoji w Tokio i mobilnego domu pasywnego o powierzchni mieszkalnej 40 m2. Jednocześnie eksperci zajmowali się ważnymi sprawami związanymi z efektywnością energetyczną budownictwa. Tematy 16 grup roboczych obejmowały powiązanie idei domu pasywnego z odnawialnymi źródłami energii, wysokościowe budynki wzniesione wg do standardu domu pasywnego, takie jak Cornell Tech w Nowym Jorku i „Bolueta” w hiszpańskim mieście Bilbao, projekty obejmujące modernizację budynków do standardu domu pasywnego i wielu innych międzynarodowych projektów.

 

 

2017 5 8 2

Instytut Passivhaus, wraz z Passivhaus Austria, zaprosił uczestników do Wiednia (fot.: PHI©)

 

 

Wiele nowych elementów domów pasywnych

 

Na wystawie specjalistycznej Passive House w Centrum Kongresowym Messe Wien około 100 firm wystawiło swoje produkty o energooszczędnej konstrukcji, w tym okna, schody strychowe, materiały izolacyjne, drzwi domowe i, oczywiście, urządzenia wentylacyjne z odzyskiem ciepła. Coraz więcej producentów ma teraz swoje produkty certyfikowane jako elementy domów pasywnych. Ponad 870 produktów znajduje się obecnie w Bazie Komponentów Instytutu Domów Pasywnych. Profesor Wolfgang Feist wyjaśnił, że wiele nowych produktów uzyskało certyfikaty w ostatnim roku.

 

 

2017 5 8 3

Trzy prezentacje domów pasywnych (f.l.t.r.): Świątynia Tochoji w Tokio (© świątynia Tochoji), mobilny dom pasywny z drukarki 3D ((fot.: PHI©) i wieżowiec pasywny Cornell Tech w Nowym Jorku (© Lester Ali)

 

 

Czas na inteligentne konstrukcje

 

Dla organizatorów konferencji ważne jest również, aby potencjalni właściciele budynków otrzymywali informacje z pierwszej ręki. Również w tym roku Forum Właścicieli podczas specjalistycznej wystawy znowu zaoferowało wielu zainteresowanym osobom możliwość uzyskania informacji o efektywnej energetycznie budowie i modernizacji.

 

 

Wycieczki do ponad 40 budynków

 

Po obradach 21. Międzynarodowej Konferencji Domów Pasywnych, uczestnicy mogli wziąć udział w ośmiu wycieczkach by obejrzeć różne budynki pasywne. Wizyty w ponad 40 budynkach o wysokim standardzie architektonicznym w Wiedniu i Dolnej Austrii również potwierdzały prawdziwość stwierdzenia „Dom pasywny dla wszystkich!” W dwóch wyprawach uczestnicy podróżowali w sposób ekologiczny – metrem oraz na rowerach. Zorganizowano też wiele praktycznych warsztatów szkoleniowych i podstawowych kursów na temat „Dom pasywny – udział w ochronie klimatu”.

 

 

2017 5 8 4

Wycieczka do budynków pasywnych w kompleksie wielorodzinnym w Raxstrasse w Wiedniu z basenem na dachu (fot.: PHI©)

 

 

Do zobaczenia ponownie w 2018 roku w Monachium!

 

Pierwsza Międzynarodowa Konferencja Domów Pasywnych odbyła się w 1996 r. w Darmstadt, w Niemczech, gdzie pięć lat wcześniej fizyk, prof. Wolfgang Feist, zbudował pierwszy dom pasywny na świecie. Od tamtej pory Instytut Domu Pasywnego organizuje konferencję co roku w innym mieście. Z okazji 25-lecia projektu pilotażowego w Darmstadt ,w zeszłym roku Konferencja powróciła do miejsca pochodzenia. W przyszłym roku w dniach 9 i 10 marca 2018 r. W Monachium odbędzie się 22. Międzynarodowa Konferencja Domów Pasywnych i towarzysząca jej wystawa.

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 05/2017

 

 

 

 

 

01 chik
01 chik