Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 07 okladka

Świat Szkła 07-08/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

VITROSEP: oczyszczanie wody po szlifowaniu
Data dodania: 30.05.17

Czy pytanie dotyczące używania (lub nie) chemicznych dodatków w trakcie oczyszczania wody rzeczywiście jest podstawowym i najważniejszym pytaniem przy wyborze urządzeń do oczyszczania? 

 

Wytwarzając produkty ze szkła należy brać pod uwagę zarówno koszty, jak i aspekty ekologiczne produkcji – w szczególności, gdy mowa o szlifowaniu i użyciu wody w tym procesie. Technologię, która pozwala produkować ekologicznie, jednocześnie znacząco zmniejszając koszty produkcji, oferuje hiszpańska firma VITROSEP.

 

Przy wyborze urządzeń do oczyszczania wody po szlifowaniu szkła najczęściej kierujemy się możliwością używania dodatków chemicznych, nie do końca mając świadomość, czy są one konieczne, czy też nie. Jest to podobnie, jak ze światłem w lodówce. Znakomita większość ludzi wierzy, że światło w jej wnętrzu gaśnie po zamknięciu drzwi. Ilu jednak z nich zostało w środku lodówki aby to sprawdzić?

 

Niektóre systemy i technologie oczyszczania wody znane są ze swojej szkodliwości dla kondycji maszyn szlifujących, ze względu na użycie flokulantów starego typu, które zwykle w nie kontrolowany sposób obniżały pH wody, powodując szybką korozję maszyn. Inne zaś systemy reklamowane są jako ekologiczne, ponieważ nie wymagają używania chemikaliów.

 

W tym miejscu należałoby zadać pytanie: czy ktoś kiedyś pływał w basenie z wodą niezawierającą żadnych dodatków chemicznych?

 

O co więc chodzi naprawdę? To, co czyni urządzenia do oczyszczania wody po szlifowaniu efektywnymi ekonomicznie nie ma nic wspólnego z omówionymi wyżej popularnymi kryteriami oceny. Jeżeli system ma naprawdę oszczędzać nasze pieniądze i być ekologicznym musi przede wszystkim pracować w obiegu zamkniętym.

 

 

2017 5 44 1

 

 

Sedymentacja drobin szkła

 

Strata wody w systemie zdecydowanie nie jest ani ekologiczna ani ekonomiczna. Jeżeli układ nie jest w stanie odseparować wszystkich drobin szkła, prędzej czy później musimy wymienić wodę. Sedymentacja drobin szkła jest zawsze bardzo dużym problemem. Jeżeli użyjemy chemikaliów w celu wywołania sedymentacji, to już po krótkim okresie eksploatacji rury z pewnością będą się blokowały, a maszyny będą pokryte osadem.

 

VITROSEP rozpoczął badania nad separacją drobin szkła z wody w roku 1992. Pierwszym rozwiązaniem była wirówka. W tym czasie był to znaczący krok do przodu w porównaniu z prymitywnymi systemami opartymi na dekantacji (oddzielanie cieczy od osadu). Niestety, szybko okazało się, że cząstki szkła osadzają się na wirujących częściach systemu powodując ich niewyważenie, a co za tym idzie szybkie uszkodzenie łożysk i wałów wirówki. Inżynierowie VITROSEPu szybko zdali sobie sprawę, że nie jest to właściwa droga i należy zmienić technologię.

 

 

2017 5 44 2

 

 

Filtracja

 

Filtracja, czyli proces, który był początkowo jedynie dodatkiem do wirówki w starej technologii VITROSEPu, stał się w efekcie sercem całkiem nowego systemu.

 

Bazując na filtracji dział rozwoju firmy skonstruował separator z automatycznym, cyklicznym oczyszczaniem filtrów. W nowo stworzonym systemie drobiny szkła nie osadzają się ani w zbiornikach, ani w rurach, ani na samych maszynach. Dzięki temu zbiorniki nie wymagają czyszczenia a woda wymiany. Jedynym dodatkiem do wody jest chłodziwo, które standardowo dodajemy do obiegu wodnego szlifierek. Dzięki efektowi buforowemu chłodziwa, pH wody pozostaje w granicach pomiędzy 8,5-9,5 i nie musimy go kontrolować. Jedynym parametrem, jaki kontrolujemy, jest koncentracja chłodziwa w wodzie. Nowy system automatycznie utrzymuje właściwy poziom jego koncentracji w wodzie.

 

 

Chłodziwo

 

Chłodziwo kapitalnie poprawia parametry procesu szlifowania. Dwuprocentowy dodatek do obiegu czystej wody w systemie VITROSEPu podnosi efektywność pracy tarcz diamentowych, zmniejsza zużycie energii elektrycznej o około 25%, zwiększa żywotność maszyn o 25-50%. Uzyskujemy wymierne oszczędności finansowe. Wprawdzie chłodziwo kosztuje ale w przypadku systemu VITROSEPu, całe chłodziwo jest recyrkulowane, dzięki czemu urządzenie pracuje prawie bez strat tego dodatku. Ponadto odpad produkowany przez system jest całkowicie suchy. W takich warunkach straty wody i chłodziwa są naprawdę minimalne.

 

 

2017 5 44 3

 

 

Zalety nowego systemu VITROSEP:

  • Zamknięty obieg
  • Woda wolna od zanieczyszczeń
  • Niższe zużycie tarcz
  • Niższe zużycie energii elektrycznej
  • Niskie zużycie wody
  • Znacząco krótszy czas obsługi maszyn
  • Możliwość zastosowania wody do wrzecion z chłodzeniem wewnętrznym (CNC)

 

 

System w obiegu zamkniętym

 

Separator VITROSEPu zatrzymuje wszystkie frakcje drobin szkła. Na wyjściu separatora poziom wtrąceń stałych w zawiesinie jest mniejszy niż 50 ppm – taki sam, jak w wodzie pitnej z miejskiego wodociągu lub butelkowanej wodzie mineralnej. Maszyny, które potrzebują czystej wody wodociągowej do chłodzenia wrzecion, mogą bez problemu używać wody z systemu VITROSEPu cyrkulującej w obiegu zamkniętym. Nie ma potrzeby dodawania wody, bo jest to rzeczywiście obieg zamknięty.

 

 

 

VITROSEP/MAK

 

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 05/2017


 

 

 

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik