Baner 2

Platforma „szyta na miarę”
Data dodania: 10.11.17

BOTTERO może być dumne z minionych czterech dekad, jakie poświęciło m.in. maszynom do cięcia szkła laminowanego. Maszyna 548 LAM, zaprezentowana po raz pierwszy na targach GLASTEC w Düsseldorfie w 2016 r., to kolejny krok firmy ku zwiększonej użyteczności i wyższej wydajności technicznej w obróbce szkła. Z wyjściem 548LAM na światowe rynki, dyrektor BOTTERO Global, Davide Cigna, wiąże optymistyczne perspektywy dalszego rozwoju firmy. 

 

 

2017 10 50 1

 

 

Panie Dyrektorze, w ubiegłym roku, w czasie pokazu na targach GLASTEC w Düsseldorfie, zaprezentowali Państwo 548 LAM jako nowy, „flagowy” produkt BOTTERO do cięcia szkła laminowanego. Jakie są Pańskie odczucia, związane z wyjściem na rynek 548 LAM w tym pierwszym roku?

Davide Cigna: W ciągu pierwszych 12 miesięcy sprzedaliśmy 18 maszyn do naszych klientów w Portugalii, Francji, Niemczech, Włoszech, Turcji i Australii. Siedem z nich jest właśnie instalowanych i uruchamianych. Pozostałe maszyny opuszczą naszą produkcję w Cuneo i zostaną zainstalowane najpóźniej z końcem lutego 2018 r.

 

Maszyna sama w sobie robi wrażenie, w szczególności nowe opcje i możliwości, jak np. doskonała jakość cięcia przy grubości szkła od 2,2 do 12,12 mm i bezkonkurencyjnie krótki czas cyklu cięcia, w porównaniu do innych maszyn, które obecnie dostępne są na rynku. Jest nawet szybsza od starszego modelu typu 546LAM, również opracowanego wcześniej przez BOTTERO.

 

Jakie do tej pory usłyszał Pan opinie o tej nowej maszynie?

Davide Cigna: Ludzie są pod wrażeniem użyteczności maszyny oraz automatyzacji, w tym automatycznego obrotu i pozycjonowania tafli, automatycznego noża, a także automatycznego przesunięcia, cięcia po skosie pozwalającego użytkownikowi pozostawanie na końcu stołu roboczego. W ten sposób jeden użytkownik może obsłużyć więcej sprzętu, a inni operatorzy mogą zająć się rozładunkiem tafli. Ponadto udało nam się opracować zupełnie nową lampę podczerwieni, która ma teraz tylko 300 mm długości.

 

 

2017 10 50 2

 

 

A jakie jest Pańskie osobiste wrażenie związane z prezentacją tej maszyny?

Davide Cigna: Kiedy obserwujemy prezentację, da się zauważyć dwa ważne aspekty, których nie można pominąć: są to wydajność i elastyczność. Jest to cenna alternatywa dla tradycyjnych linii X-Y, które wymagają więcej przestrzeni. Jej elestyczność umożliwia wytwarzanie skomplikowanych wzorów cięcia w wymiarach niestandardowych (wzory X, Y i Z oraz przekątne w tym samym kształcie), bez zbytniego obniżania wydajności i przy rezygnacji z całego ręcznego przemieszczania tafli w czasie procesu obróbki.

 

Które z opcji tego urządzenia zdają się być wyjatkowymi?

Davide Cigna: Rzeczywisty 20-milimetrowy margines, automatyczny ukośny cykl cięcia i w końcu także w pełni automatyczne zdjęcie tafli po cięciu (przy długości cięcia 4950 mm, które obecnie jest najszersze wśród występujących urządzeń na rynku).

 

Co, według Pana opinii, można jeszcze poprawić na tej maszynie, aby spełniła coraz bardziej wymagające oczekiwania klientów?

Davide Cigna: W tym momencie pracujemy nad niektórymi, kompaktowymi funkcjami, aby zoptymalizować długość linii cięcia, czego oczekują klienci posiadający ograniczoną przestrzeń produkcyjną. W szczególności, wersja 548-49, która jest obecnie najbardziej pożądana na rynku, będzie mogła zastąpić istniejące 546 LAM/46 prawie w tej samej przestrzeni. To pozwala naszym klientom na wymianę istniejącej maszyny na większą, z większą długością cięcia.

 

Czy można określić rodzaj klientów, którzy właśnie kupili tę maszynę?

Davide Cigna: Nowy 548LAM to coś więcej niż prosta maszyna. Jest to platforma, a nawet koncepcja, która może być odpowiednia dla wszystkich. Maszyna może być skonfigurowana tak, aby mieściła się w hali każdego klienta. Może ona być instalowana jako roz wiązanie stand alone, w połączeniu z stołami załadunkowymi i stołami do cięcia, albo jako w pełni automatyczny system do pełnego, automatycznego cyklu produkcyjnego, zintegrowany z automatyką fabryki, np. systemami sortowania.

 

Jak opisałby Pan stosunek ceny do wydajności i co klient otrzyma z 548LAM?

Davide Cigna: Klienci z rynku szkła, przeglądając ofertę BOTTERO do cięcia szkła laminowanego, oczekują, że otrzymają najwyższą jakość cięcia, która jest dostępna na rynku. Klienci szukają urządzeń niezawodnych i wytrzymałych, jednocześnie łatwych w użyciu. Nasze starsze serie, jak AVL i VSX miały te cechy. Posiada je również nowy 548LAM, jednak wzbogacone w fabryczny standard automatyzacji 4.0. Przy zakupie 548LAM nasi klienci otrzymują niezwykłe narzędzie zwiększające produkcję, odpowiednie dzisiaj, jak i w przyszłości.

 

Proszę o krótką refleksję, na temat przewidywanego rozwoju rynku w najbliższych latach, w odniesieniu do wyzwań dla rynku szkła laminowanego.

Davide Cigna: Szkło laminowane jest coraz popularniejsze na światowych rynkach ze względu na jego właściwości związane z bezpieczeństwem, akustyką, odpornością przeciw huraganom oraz wielofunkcyjnością. Szkło laminowane nie jest już tylko cięte do potrzebnych rozmiarów, ale także często jest produkowane w gotowym rozmiarze (np. jako hartowane szkło laminowane, czy szkło zespolone).

 

Kolejne wyzwania na rynku, jakim BOTTERO stawi czoło, mogą wyglądać następująco: 548LAM stanie się elastyczną platformą, wieloskładnikową, ze zautomatyzowanymi wymiarami i poziomami. Zaimplementowanie wszystkich dostępnych opcji dla tego urządzenia umożliwia dobranie najlepszego rozwiązania dla klienta. Poza tym większość opcji można poddać szybkiej modernizacji.

 

Czy pojawi się jakaś nowa maszyna w 2018 roku? Jakie są główne cele Waszej firmy?

Davide Cigna: Z pewnością nie można zatrzymać postępu innowacji. Taka firma, jak BOTTERO zawsze wsłuchuje się w potrzeby rynku i uwzględnia wymagania swoich klientów.

 

Ponieważ nie zajmujemy się wyłącznie dostarczaniem maszyn do cięcia szkła, a mamy w swojej ofercie także urządzenia do szlifowania i wiercenia w szkle, więc kolejne nasze innowacje w 2018 roku z pewnością będą szły także w tym kierunku.

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 10/2017 
 

 

 

 

 

01 chik
01 chik