Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 07 okladka

Świat Szkła 07-08/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Udoskonalona wersja SWISSPACER Air
Data dodania: 19.09.18

Na tegorocznych targach GLASSTEC przedstawiona zostanie wysokiej jakości membrana służąca do wyrównywania ciśnienia w komorach szyb zespolonych 

 

Szwajcarski producent ciepłej ramki – firma SWISSPACER – już na ostatnich targach GLASSTEC zapowiedziała wprowadzenie na rynek specjalnego komponentu do okien: SWISSPACER Air.

 

Zapewnia on kompensację ciśnienia w szybach zespolonych i przeciwdziała nadmiernym obciążeniom klimatycznym. Po kilkuletnich testach produkt zostanie ostatecznie przedstawiony na targach GLASSTEC 2018. Cechą wyróżniającą go jest, oczywiście, szwajcarska jakość wykonania i niezawodność.

 

 

2018 9 32 1

SWISSPACER Air stanowi odpowiedź na jeden z ważnych problemów w branży okiennej, tj. wyrównywania ciśnienia w szybach zespolonych (fot: ©SWISSPACER)

 

 

SWISSPACER Air stanowi odpowiedź na jeden z podstawowych problemów w branży okiennej. Ciśnienie powietrza znajdującego się w przestrzeni międzyszybowej ma tendencję do ciągłego dostosowywania się do ciśnienia otoczenia.

 

Nie jest to jednak możliwe, ponieważ system jest zamknięty. Jeśli szyby są zamontowane w obiekcie zlokalizowanym na innej wysokości niż fabryka, gdzie zostały wyprodukowane, różnica ciśnień może wywołać widoczne odkształcenia – szkło wybrzusza się lub jest wklęsłe.

 

Efekt ten obserwowany jest również podczas transportu przy dużych różnicach wysokości, np. nad przełęczami górskimi, w tunelach lub w transporcie powietrznym. Prowadzi to do znacznego wzrostu naprężeń na obrzeżach szyb, w rezultacie czego może dojść do uszkodzenia uszczelnienia krawędzi, a nawet do pęknięcia szkła.

 

Ryzyko takich uszkodzeń można zminimalizować w przypadku ciągłego wyrównywania ciśnienia zewnętrznego z tym panującym w przestrzeni międzyszybowej. SWISSPACER Air pozwala na taką kompensację.

 

– Podczas prezentacji produktu na ostatnich targach GLASSTEC byliśmy pewni, że SWISSPACER Air działa prawidłowo – wyjaśnia dr Martin Henseler, kierownik ds. rozwoju i zarządzania produktem.

 

– Niestety, podczas produkcji na skalę przemysłową ujawnione zostały pewne aspekty, z których nie byliśmy w pełni zadowoleni i które po prostu nie spełniały naszych standardów jakościowych. Jednocześnie nasi konstruktorzy wykorzystali ten czas na udoskonalenie funkcji SWISSPACER Air poprzez zmianę szczegółów budowy. Dzięki tym adaptacjom możemy być pewni, że SWISSPACER Air spełnia już wszystkie wymagania.

 

SWISSPACER Air jest metalową tuleją ze specjalną, zintegrowaną membraną. Specyficzna konstrukcja produktu zapobiega zjawisku gromadzenia się pary wodnej w przestrzeni międzyszybowej, które może prowadzić do kondensacji lub uszkodzenia metalicznych powłok niskoemisyjnych.

 

Dzięki trwałemu odciążeniu ciśnienia szkło izolacyjne zachowuje swoją funkcjonalność i jakość przez długi czas. W ten sposób można osiągnąć standardowy okres użytkowania – nawet w przypadku wystąpienia znacznych obciążeń klimatycznych. Oznacza to wysoki poziom bezpieczeństwa dla klientów końcowych, producentów szyb zespolonych i okien.

 

 

2018 9 32 2

Jeżeli w przypadku transportu realizowanego przy dużych różnicach wysokości ciśnienie nie jest wyrównywane, dochodzi do powstania naprężeń na obrzeżach szyb, a nawet do pęknięcia szkła. Temu zjawisku można zapobiec dzięki wykorzystaniu komponentu SWISSPACER Air (fot: ©SWISSPACER)

 

 

Do tego instalacja elementu jest prosta i niezawodna.

 

– Nasi klienci otrzymują odpowiednie narzędzie i dokładną instrukcję montażu – mówi Karl- Theo Roes, kierownik ds. rozwoju rynku i innowacji w SWISSPACER.

 

W porównaniu z rurkami kapilarnymi instalacja SWISSPACER Air przebiega znacznie szybciej, ponieważ jest on montowany w czasie krótszym niż trzy minuty. Nieskomplikowany proces obróbki zapewnia optymalną powtarzalność z wysoką dokładnością oraz stałą jakość. A poza oszczędnością czasu i pieniędzy, SWISSPACER Air oferuje jeszcze unikalny wygląd i estetykę.

 

(...)

 

Niewielki element staje się niewidoczny we wtórnym uszczelnieniu krawędzi szyby i tym samym zapewnia doskonały wygląd okna. SWISSPACER Air jest dobrze zabezpieczony podczas przechowywania, transportu i montażu szkła izolacyjnego, ponieważ jest zintegrowany z uszczelnieniem krawędzi i odpowiednio chroniony przed uderzeniami.

 

 

2018 9 33 1

SWISSPACER Air staje się niewidoczny we wtórnym uszczelnieniu krawędzi szyby, zapewniając w ten sposób doskonały wygląd okna (fot: ©SWISSPACER)

 

 

– Wykorzystaliśmy czas na to, aby poddać nasz produkt szczegółowym badaniom w Instytucie Techniki Okiennej ift Rosenheim. Uzyskane wyniki przedłożyliśmy Niemieckiemu Instytutowi Techniki Budowlanej (DIBT) i obecnie czekamy na udzielenie zezwolenia zgodnie z przepisami prawa budowlanego – wyjaśnia dr Martin Henseler.

 

W nowy element konstrukcyjny można wyposażyć również już zamontowane oszklenia z szybami zespolonymi. Dzięki temu może być skutecznym rozwiązaniem w przypadku istniejących już znacznych obciążeń klimatycznych.

 

SWISSPACER Air zostanie zaprezentowany na tegorocznych targach GLASSTEC, a następnie wprowadzony na rynek.

 

Zapraszamy do odwiedzin na stoisku SWISSPACER na targach GLASSTEC 2018, w hali 11/F42.

 

 

 

 Swisspacer

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 09/2018

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik