Aktualne wydanie

2020 06 okladka

Świat Szkła 06/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Laminat o grubości 50 cm by Finnglass otwiera nowe możliwości architektury i wzornictwa w targowej prezentacji
Data dodania: 18.11.18

2018 11 2 1a— Jest piękniejszy, niż się spodziewałem! — powiedział profesor Matti Rautiola z fińskiego stowarzyszenia architektów, gdy po raz pierwszy zobaczył egzemplarz grubego laminatu.

 


Ta nowość w branży szklarskiej powstała m.in. dla zaspokojenia oczekiwań profesora Matti Rautiola, aby umożliwić bardziej ambitne wykorzystanie szkła w architekturze. Końcowym rezultatem jest wielowarstwowy laminat, który pozwala na przenikanie światła, przez który widoczne są cienie i ruchome kształty, a jednocześnie może być stosowany jako struktura nośna.

 

To, co zaczęło się od architektów i projektantów, zaowocowało opracowaniem laminatu o grubości 50 cm, składającego się z 31 warstw hartowanego, bardzo przejrzystego szkła Pilkington Optiwhite. Każda z tafli zastosowanego szkła ma grubość 15 mm.

 

2018 11 6 6


Po złożeniu szklanych warstw z przekładkami z polimerowej folii laminującej, wytrzymałość powstałego laminatu może stanowić wyzwanie dla betonu.

 

Gruby laminat daje architektom i projektantom nowe możliwości realizacji swoich artystycznych wizji bez uszczerbku dla piękna i prostoty szkła, a wytrzymałości porównywalnej z konstrukcjami betonowymi lub stalowymi.


— Podjęliśmy się tego zadania, widząc rosnący potencjał zastosowania szkła strukturalnego w branży budowlanej — mówi Timo Saukko, dyrektor generalny Finnglass.


— Wykorzystaliśmy nasze doświadczenie w zakresie obróbki szkła i modeli wymiany ciepła, aby rozwiązać problemy, takie jak nagrzewanie do masywnej struktury laminatu podczas procesu produkcyjnego.


Aby zastosować to rozwiązanie w praktyce, konieczne było połączenie technicznego rozwiązywania problemów i praktycznych doświadczeń. Prezentowany na targach GLASSTEC egzemplarz grubego laminatu jest tylko przykładem tego, co można osiągnąć w tej dziedzinie.


— W przyszłości Finnglass będzie optymalizować procesy produkcyjne i wykorzystywać możliwości wykazania wartości grubego laminatu w budowaniu arcydzieł architektury, wraz z dalszym ich rozwojem.


www.finnglass.com

 

 Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 11/2018
 

 

 

 

01 chik
01 chik