Czytaj także -

Aktualne wydanie

2022 06 okladka1

Świat Szkła 6/2022

User Menu

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

Automatyzacja procesu hartowania szkła płaskiego
Data dodania: 02.06.21

Ostatnio dużo słyszymy o automatyzacji, internecie rzeczy i cyfryzacji. Co oznaczają te terminy? Jakie to ma przełożenie dla branży hartowania szkła?

 

2021 05 36 1

 

Celem automatyzacji linii do hartowania szkła nie jest dodanie technologii do procesu tylko ze względu na samą technologię. Zamiast tego chodzi o wyeliminowanie prac i działań, które nie przynoszą wartości dodanej.

 

W tym artykule przedstawiono etapy/kroki, które musimy przejść z miejsca, w którym się obecnie znajdujemy, do w pełni zautomatyzowanego procesu. Ponadto, zanim będziemy mogli całkowicie unowocześnić proces hartowania szkła, trzeba będzie rozwiązać pewne problemy technologiczne.

 

2021 05 36 2

 

 

Podobieństwa między samochodami a liniami hartowania
Aby ułatwić zrozumienie tego tematu, porównajmy nasz przypadek z produkcją samochodów osobowych TESLA . Samojezdne samochody nie są jeszcze rzeczywistością, ale są na etapie ostatecznych badań i testów.

 

Samochody mają już funkcję automatycznego parkowania, adaptacyjny tempomat i inne zaawansowane rozwiązania pomagające kierowcy, a czasem wręcz wyręczające go w prostych manewrach. Wspólnymi czynnikami obu branż jest chęć zwiększania produkcji, zapewniania lepszej obsługi klientów, zwiększanie efektywności kosztowej i optymalizacja ogólnej pracy fabryki.

 

2021 05 36 3

 

 

Pięć kroków do pełnej automatyzacji
Do zobrazowania poziomu automatyzacji w przemyśle samochodowym można zastosować model pięciostopniowy, przy czym poziom pierwszy to automatyzacja zerowa, a poziom piąty to pełna automatyzacja z samochodami samojezdnymi, w pełni zautomatyzowanymi pod każdym względem.

 

Poziom pierwszy ma pewne mechanizmy wspierające/pomagające kierowcy. Następny poziom zapewnia większą pomoc kierowcy. Ostatnio widzimy wiele funkcji pomocniczych, takich jak samodzielne parkowanie. Jednak zrobienie kolejnego kroku w przód zawsze wymaga pewnych innowacji.

 

Jeśli spojrzymy na proces hartowania szkła, zamiast kierowcy mamy operatora maszyny. Kiedy poruszamy się według tego samego modelu automatyzacji, operator otrzymuje coraz większą pomoc. Pierwsze nowe urządzenia pomiarowe pozwoliły operatorowi zorientować się, co dzieje się w trakcie procesu.

 

W ciągu ostatnich trzech lub czterech lat dostępne będą nowe funkcje pomagające operatorowi w lepszym prowadzeniu procesu. Dlatego w branży hartowania też postępujemy krok po kroku. Na przykład Glaston oferuje już funkcje Assistant Pro i Reporting Pro, aby pomóc operatorom lepiej wykorzystać informacje/dane pochodzące z oprogramowania nadzorującego/kontrolującego dany proces produkcyjny.

 

Kiedy przechodzimy do kolejnego kroku, który jest już rzeczywistością, możemy połączyć się z systemem ERP (Enterprise Resource Planning - Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa), czyli systemem informatycznym służącym wspomaganiu zarządzaniem przedsiębiorstwem, aby dowiedzieć się, jaki rodzaj szkła jest przetwarzany. Jeśli przetwarzane rodzaje szkła są stosunkowo jednorodne, możemy już zautomatyzować proces, dobierając procedury na podstawie informacji zwrotnych z ERP.

 

Jednak dzisiejszy świat jest bardziej złożony niż kiedykolwiek i dlatego dalej musimy rozwijać technologie produkcyjne i wprowadzać innowacyjne rozwiązania, by moc w pełni mówić o automatyzacji i rozwoju firmy bez ograniczeń..

 

 

Każda linia wspierana przez dział badań i rozwoju
Elon Musk twierdzi, że każdy samochód TESLI to linia badawczo-rozwojowa, która ułatwia dalszy rozwój procesu. My myślimy podobnie – każdy z naszych pieców do hartowania jest linią badawczo-rozwojową w przemyśle szklarskim.

 

Oznacza to, że zespół badawczo-rozwojowy Glaston nie tylko pracuje nad usprawnieniem rozwoju procesów, ale każda z naszych linii jest monitorowana i połączona z system informatycznym, aby udostępniać istotne dane. Cały ekosystem Glaston ściśle współpracuje nad tym, aby na podstawie zebranych informacji i danych stworzyć w pełni użyteczny „samouczący się” mechanizm

 

Już dziś dostępne są raporty w czasie rzeczywistym bdotyczące tego, co robi maszyna i jaka jest jej wydajność produkcji, dzięki czemu dostępnych jest więcej danych do zarządzania tą produkcją.

 

Nadal jednak pojawiają się pewne przeszkody, które musimy zniwelować, zanim przejdziemy do następnego poziomu. Efektywność kosztowa, niezawodność i powtarzalność urządzeń pomiarowych mają kluczowe znaczenie dla automatyzacji. Musimy więc wprowadzać więcej innowacji, aby przejść do następnego kroku z absolutnie bezbłędnymi automatycznymi urządzeniami pomiarowymi.

 

Strategia firmy Glaston polega na wykorzystaniu danych z całej naszej zainstalowanej bazy w celu zautomatyzowania procesu produkcyjnego i usprawnienia działania linii hartowania.

 

Rola operatora również ulegnie zmianie – gdy proces stanie się bardziej zautomatyzowany – operator będzie mógł się skupić na optymalizacji całego procesu i uzyskania większej „wartości dodanej” do działalności – przetwarzania szkła.

 

 

Jesteś gotowy?

Cyfryzacji w budownictwie nie zatrzymamy. Oczekuje się, że w ciągu najbliższych pięciu lat „dotknie” ona zakupów szkła i innych materiałów.

 

Co to oznacza dla firmy zajmującej się obróbką szkła i produkcją wyrobów szklanych? To nic innego, jak gotowość planowania produkcji i sprzedaży w technologii open source do zakupów cyfrowych, a w następnym etapie do „samodzielnych zakupów” wykonywanych przez „inteligentne” maszyny z wykorzystaniem internetu rzeczy (Internet of Things) czyli internetu „obsługiwanego” przez maszyny (maszyna będzie wysyłała zamówienia do innej maszyny).

 

Już dzisiaj wiadomo, że sposób prowadzenia firmy, logika biznesowa wkrótce ulegnie zmianie. Pojawią się zautomatyzowane narzędzia, które pomogą ocenić jakość oferowanego szkła. Poza tym będziemy mogli w czasie rzeczywistym śledzić wszystkie etapy produkcji aż do wyrobu końcowego – na bieżąco monitorować parametry techniczne przetwarzanego szkła i wydajność maszyn wykorzystywanych w zakładzie produkcyjnym, a także jak to wpływa na dochody firmy.

 

Era automatyzacji nadchodzi. I tylko od Ciebie zależy jak przygotujesz na nią swój biznes. 

 Miika Äppelqvist

Glaston Heat treatment Technologies

 

2021 05 36 4

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 5/2021  

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec