Aktualne wydanie

2023 02 okladka1

Świat Szkła 2/2023

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 LiSEC SS Konfig 480x120

et-swiat-szkla-480x120-02

 

 Online Banner480100 px

 

 partnerzy medialni baner

 

Światowy Dzień Ochrony Danych Osobowych. Jak chronić swoje dane z urządzeń inteligentnych?
Data dodania: 30.01.23

Rok temu na całym świecie używane było około 14,4 mld urządzeń inteligentnych – wynika z szacunków firm Ademe i Arcep ze stycznia 2022 r. W Polsce, według raportu Oferteo z 2022 roku, aż 1/3 nowych domów wykorzystuje rozwiązania smart home. Inteligentne urządzenia ułatwiają życie i zapewniają komfort użytkownikom. Jednocześnie mogą mieć dostęp do wielu danych wrażliwych.

 

20230102Netatmo Photo

 

Z okazji Światowego Dnia Ochrony Danych Osobowych warto pomyśleć o kwestii bezpieczeństwa własnych danych. Pomocne mogą być wskazówki opracowane przez ekspertów Netatmo, producenta rozwiązań inteligentnego domu.

 

Udostępnianie minimum danych

Rejestrując się w usłudze użytkownik powierza usługodawcy pewną ilość danych osobowych. W Europie firmy są zobowiązane do przestrzegania Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (GDPR), którego ideą jest minimalizacja gromadzenia danych. Podczas rejestracji konta użytkownicy powinni przeanalizować w jakim celu pobierane są poszczególne dane oraz przekazać tylko te, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania usługi.

W czasie zakupów warto wybierać urządzenia tworzone w myśl zasady "privacy by design". Tym samym, już w fazie projektowania swoich produktów i ich aplikacji, producent zapewnia, że ilość gromadzonych danych osobowych jest ograniczona do ścisłego minimum.

 

Silne hasła

Hasło to najbardziej oczywista i zarazem jedna z najważniejszych blokad, która chroni dane. Eksperci zalecają, że dla większego bezpieczeństwa hasło powinno zawierać litery, cyfry, symbole, duże i małe litery. W większości przypadków użytkownicy są ostrzegani gdy hasło nie spełnia tych wymagań i są proszeni o wskazanie bardziej złożonej kombinacji znaków.

 

Warto podjąć dodatkowe środki ostrożności:

- Unikalność i poufność haseł 

- Hasło powinno być unikalne dla każdej z podłączonych usług. Warto przechowywać je w renomowanym menedżerze haseł.
- Hasło nie powinny być udostępnione nikomu z zewnątrz.
- W przypadku alertu o niebezpieczeństwie z któregoś z podłączonych urządzeń należy bezzwłocznie zmienić hasło lub nawet login do usługi - w zakładce Bezpieczeństwo w aplikacji Netatmo możliwe jest wylogowanie ze wszystkich produktów oraz zmiana hasła.

 

Aktualizowanie urządzeń

Ważne jest, aby urządzenia i aplikacje działały z najnowszymi aktualizacjami. Pozwala to nie tylko na korzystanie z nowych funkcji, ale także zapewnia optymalny poziom bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że sposoby na włamywanie się do systemów czy urządzeń ciągle ewoluują. Z tego powodu przy aktualizacjach oprogramowania często zostają wzbogacane o nowe formy zabezpieczeń, które są dodatkową ochroną dla danych użytkownika.Lokalne przechowywanie danych

Sporo informacji i danych ze smart home przechowywanych jest w chmurze. Warto zadbać o to, żeby maksymalnie duża ilość informacji była magazynowana lokalnie, co dodatkowo utrudni ich niepożądane przejęcie. Wybrane urządzenia jak np. Inteligentne kamery Netatmo dają możliwość zapisywania nagrań na karcie pamięci, która dodatkowo jest szyfrowana. Znacznie podnosi to poziom ochrony nagrań z urządzenia.

 

 

 

 

01 chik
          sec