Cooltemper - Piece do hartowania szkła |
Data dodania: 03.12.09 |
Niniejszy artykuł jest poświęcony piecom do hartowania szkła oferowanym przez COOLTEMPER. W niniejszym numerze zostaną omówione tylko i wyłącznie piece, czyli moduły grzewcze. Inne elementy linii do hartowania szkła, takie jak stoły załadowcze, moduły hartujące itd., zostaną omówione w dalszej kolejności. Elementy konstrukcyjne modułu grzewczego
Izolacja termiczna Izolacja termiczna jest wykonana z wysokiej jakości wełny ceramicznej o grubości 200 mm, wykończonej dodatkową, twardszą osłoną o grubości 50 mm. Materiał i konstrukcja zapewniają wysoki i trwały poziom izolacji termicznej.
Piec jest standardowo wyposażony w system podnoszenia jego górnej części, w celu przeprowadzenia konserwacji lub naprawy.
Ceramika, z której zbudowane są rolki może powodować powstanie zmatowień na powierzchni szkła. COOLTEMPER stosuje standardowe rozwiązanie tego problemu, które polega na wpuszczaniu do modułu grzewczego niewielkiej ilości gazu SO2. W wyniku reakcji chemicznej z rolkami powstaje powłoka ochronna, która zapobiega powstawaniu zmatowień na szkle. Szeroka propozycja COOLTEMPER oferuje następujące modele pieców: •Cooltemper – piec radiacyjny ze wspomaganiem górnej konwekcji; •Jetstream – piec z dolnym i górnym systemem konwekcji z otwartym obiegiem powietrza; •Super Jetstream – piec z dolnym i górnym systemem konwekcji, z zamkniętym obiegiem powietrza; •Piece dwukomorowe – klasyczne połączenie 2 pieców jednokomorowych; •Piece tunelowe – wykonywane na zamówienie, bardzo szybkie piece do zadań specjalnych.
Piece Cooltemper są wyposażone w system wspomagania konwekcyjnego, umożliwiającego hartowanie szkła z twardą powłoką. Powietrze służące do wzbudzenia konwekcji jest generowane przez kompresor. Powietrze, po nagrzaniu się w piecu, jest nadmuchiwane na szkło.
Piece Jetstream są wyposażone w górny i dolny system konwekcji. Są przeznaczone do hartowania dowolnego szkła z miękką powłoką Low-E oraz dowolnego szkła emaliowanego. Powietrze służące do wzbudzenia konwekcji jest generowane przez kompresor. Powietrze, po nagrzaniu się w piecu, jest nadmuchiwane na szkło. System nadmuchu został podzielony na kilka sekcji, co umożliwia dokładniejsze sterowanie konwekcją. Nadmiar powietrza jest wydalany poza urządzenie przez specjalnie zaprojektowane kominy.
Piece Super Jetstream są wyposażone w górny i dolny system konwekcji i są przeznaczone do hartowania dowolnego szkła z miękką powłoką Low-E oraz dowolnego szkła emaliowanego. Powietrze służące do wzbudzenia konwekcji jest pobierane przez wentylatory ze środka pieca i następnie nadmuchiwane na szkło. System nadmuchu został podzielony na kilka sekcji, co umożliwia dokładniejsze sterowanie konwekcją. Zastosowanie zamkniętego obiegu powietrza gwarantuje otrzymanie szkła hartowanego o najwyższych właściwościach optycznych.
Piece dwukomorowe są szybkimi, przeznaczonymi do masowej produkcji konstrukcjami. Dodatkowy moduł grzewczy powoduje zwiększenie prędkości pieca o prawie 100%. Aby zachować prędkość pracy, piec jest wyposażony w dodatkowy moduł do chłodzenia szkła. Rozbudowa już istniejącego pieca jednokomorowego w dwukomorowy jest bardzo prosta, pod warunkiem, że przewidziano wcześniej dodatkowe miejsce na wydłużenie konstrukcji oraz zapewniono dodatkowe zasilanie.
Piece tunelowe są przeznaczone do masowej produkcji głównie szkła samochodowego oraz AGD. Konstrukcję dobiera się specjalnie pod zamówienie klienta z uwzględnieniem preferencji rozmiaru szkła oraz wielkości produkcji. Rozbudowa już istniejącego pieca jest stosunkowo prosta, pod warunkiem, że przewidziano wcześniej dodatkowe miejsce na wydłużenie konstrukcji oraz zapewniono dodatkowe zasilanie. c.d.n. Leszek Wąsik MAZUR Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym patrz też: - Nie tylko linie technologiczne , Leszek Wąsik, Świat Szkła 2/2010 - COOLTEMPER. Linie do laminowania szkła , Leszek Wąsik, Świat Szkła 12/2009 - Cooltemper. Linie do hartowania szkła , Leszek Wąsik, Świat Szkła 11/2009 - Wojaże MAZURa , Leszek Wąsik, Świat Szkła 11/2009 - Cooltemper - Piece do hartowania szkła , Leszek Wąsik, Świat Szkła 10/2009 - COOLTEMPER - historia sukcesu , Świat Szkła 9/2009 - Rysy na szkle - trudna rzeczywistość , Leszek Wąsik, Świat Szkła 5/2005 |