Transparentna architektura - przeszklone fasady aluminiowe Część 1 |
Data dodania: 29.12.10 |
Architektura prezentująca otwartość i transparentność podbiła serca projektantów i inwestorów. Bajeczne, szklane domy wyrastają we wszystkich zakątkach współczesnego świata. Wielu projektantów specjalną uwagę poświęca estetyce elewacji oraz wzornictwu systemów profili aluminiowych, które efektywnie spełniają wymogi nowego trendu. We współczesnej architekturze daje się zauważyć silna tendencja ku oszczędności formy konstrukcji budynków, przejrzystości detali i stosowania minimalistach rozwiązań. Są jednak pewne ograniczenia.
Transparentne budynki zachwycające przechodniów, muszą jednocześnie spełniać wysokie wymagania w zakresie izolacji od warunków środowiskowych oraz komfortu przyszłych użytkowników. Firmy produkujące systemy fasad aluminiowych starają się sprostać wyzwaniom i pogodzić oczekiwania wielu stron.
Różnorodne, a jednak kompatybilne systemy fasadowe
Oszczędność formy i nowatorskie rozwiązania to znaki rozpoznawcze współczesnej architektury. Dzisiejsze systemy elewacyjne muszą być zaprojektowane i przemyślane zarówno pod względem estetycznym jak i funkcjonalno-użytkowym. Oferowane są rozwiązania profili okienno-drzwiowych i elewacyjnych o maksymalnie zredukowanej widocznej szerokości, dające efekt lekkości i prostoty wykonania.
Firmy produkujące profile aluminiowe od dawna podejmują ścisłą współpracę z najlepszymi architektami, zamieniając ich pomysły w rzeczywiste realizacje. W ich efekcie firma opracowuje szeroką gamę systemów elewacyjnych, które spełniają jednocześnie wymagane standardy europejskie i są w stanie sprostać nowatorskim wizjom projektantów. W zależności od potrzeb, można wybrać systemy słupowo-ryglowe - we wszystkich wersjach estetycznych - lub zaawansowaną technicznie ścianę modułową, pozwalającą na bardzo szybki montaż na miejscu budowy.
Oferowane są systemy wzajemnie kompatybilne, co pozwala na bezproblemowe zestawianie różnych systemów jednej firmy: okiennych, drzwiowych, ściennych i dachowych w celu stworzenia całościowych rozwiązań. Uzupełnieniem są indywidualne rozwiązania obiektowe, czyli systemy opracowywane lub modyfikowane według ściśle określonych kryteriów, we współpracy z projektantami budynków. Systemy te z założenia mają spełniać nietypowe, specyficzne dla danego projektu wymagania, co do estetyki i parametrów technicznych.
System fasady słupowo-ryglowej CW 50 Reynaers obejmuje szeroką gamę profili umożliwiających wykonywanie zarówno prostych elementów elewacji, jak i skomplikowanych konstrukcji przestrzennych z zachowaniem proporcji konturów.
Nowe podejście do fasad – potrzeba kompleksowych rozwiązań
Izolacja termiczna i akustyczna to istotne elementy we współczesnym budownictwie. Szeroki asortyment systemów ścian osłonowych, systemów osłon przeciwsłonecznych, okien i drzwi jest nieodłącznym elementem energooszczędności i użyteczności budynku. Systemy fasadowe opracowano i przetestowano pod kątem użytkowania w większości miejsc, od wieżowców i witryn sklepowych do konstrukcji dachowych i okien wystawowych.
System tradycyjny
Ten szeroki asortyment zawiera również rozwiązania techniczne dostosowane do różnych wymogów parametrów elewacji. W rozwiązaniu tradycyjnym szklenie zabezpieczone jest listwami dociskowymi mocowanymi do konstrukcji nośnej.
System słupowo-ryglowy o szerokości konstrukcyjnej 50 mm.
Ciekawym rozwiązaniem jest akcentowanie w elewacji jedynie podziałów poziomych poprzez zastosowanie większych ozdobnych listew maskujących – odmianę tę określa się więc jako „pozioma linia” (Horizontal Lining). Mniej akcentowane połączenia pionowe, mają zwykle szerokość 30 mm i wypełnione są uszczelką z EPDM. Rozwiązanie to może służyć też do akcentowania jedyw których jedne kwatery mają akcentowane podziały poziome, a w innych kwaterach akcentowane są podziały pionowe.
System słupowo-ryglowy o szerokości konstrukcyjnej 60 mm.
Dzięki zachodzeniu szkła za listwę na większą głębokość i większemu zasłonięciu ramki dystansowej szkła zespolonego, uzyskiwana jest wyższa izolacyjność termiczna przekroju. Profile nośne mają wysokie momenty bezwładności, dzięki czemu system ten bardzo dobrze sprawdza się w wielkogabarytowych konstrukcjach połaci dachowych, ścian pionowych oraz konstrukcji po łuku.
Systemy nakładkowe.
Najczęściej stosuje się systemy nakładkowe na konstrukcję drewnianą lub stalową. Stosuje się w nich dwa różne materiały konstrukcyjne rozdzielające środowisko zewnętrzne od warunków znajdujących się w środku pomieszczeń. Dla zapewnienia trwałej ochrony konstrukcji przed zewnętrznymi warunkami atmosferycznymi, od zewnątrz zastosowano profile aluminiowe tak jak w typowych systemach ścian aluminiowo-szklanych. Natomiast od wewnątrz pomieszczenia można stosować standardowe materiały konstrukcyjne np. profile stalowe zabezpieczone antykorozyjnie lub różne gatunki drewna typowego dla konstrukcji szkieletowych.
Profile konstrukcyjne drewniane zastosowane od wewnątrz pomieszczenia oprócz walorów konstrukcyjnych nadają pomieszczeniu specyficzny klimat wnętrza, wynikający z naturalnego piękna drewna, które tworzy miłą i przytulną atmosferę. Zastosowanie profili stalowych od wewnątrz, może być pożądane ze względu na wymagany wystrój pomieszczenia typu industrial (przemysłowy), bądź ze względu na duże rozpiętości pomiędzy podporami, co powoduje że uzyskanie wystarczającej sztywności dla profili aluminiowych byłoby trudniejsze niż dla profili stalowych.
W konstrukcji został zaprojektowany profil aluminiowy tzw. słup-rygiel, który jest mocowany do profili drewnianych i stalowych za pomocą łączników i tworzy profil kompozytowy, z którego zbudowany jest szkielet ściany osłonowej. Profil słup-rygiel wykorzystywany jest również do zamocowania i utrzymania oszklenia lub wypełnień, do przeniesienia obciążeń od wiatru oraz innych, działających na konstrukcję. Profil słup-rygiel pełni podstawową rolę w zakresie odwodnienia i wentylacji konstrukcji, w tym celu został osłonięty uszczelkami płaszczowymi z EPDM. Uszczelki zostały zróżnicowane, dlatego uszczelka na słupach ma inny kształt od uszczelki na ryglach, co umożliwiło uzyskanie zakładki pomiędzy nimi i w efekcie końcowym uzyskano kaskadowe odwodnienia słupa i rygla. Ma to zasadnicze znaczenie dla zachowania szczelności.
Ponieważ uszczelki osłaniają w całości profile aluminiowe, konstrukcja ściany osłonowej spełnia najwyższe parametry techniczne w zakresie izolacyjności termicznej, akustycznej oraz szczelności na przenikanie wody i powietrza.
Nowa ściana słupowo-ryglowa aluminiowodrewniana, bądź aluminiowo-stalowa może być wykorzystywana w konstrukcjach pionowych, dla dachów szklanych oraz ogrodów zimowych. Wygląd profili aluminiowych, tak jak w przypadku standardowej ściany, można kształtować indywidualnie, w zależności od wymagań projektu architektonicznego poprzez nadawanie profilom maskującym odpowiedniego kształtu.
System fasady elementowej
Z tak przyjętej koncepcji technicznej wynikają podstawowe zalety tego rozwiązania: montaż na budowie dzięki stosowaniu kompletnych oszklonych segmentów jest zdecydowanie szybszy, niż przy tradycyjnych fasadach słupowo-ryglowych, całkowite wyeliminowanie rusztowań zewnętrznych obniża także koszty prowadzenia budowy.
System fasady elementowej spełnia najwyższe wymagania techniczne i estetyczne. Zabudowa wykonana w tym systemie, zarówno od strony zewnętrznej jak i wewnętrznej, charakteryzuje się widoczną szerokością kształtowników 65-86 mm (w zależności od producenta systemu), z wąską szczeliną dylatacyjną pomiędzy poszczególnymi segmentami.
Zalety fasady elementowej to:
cdn.
Robert Sienkiewicz
Opracowano na podstawie materiałów firm:
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym
patrz też: - Transparentna architektura – przeszklone fasady aluminiowe Część 2 , Robert Sienkiewicz, Świat Szkła 2/2011 - Transparentna architektura – przeszklone fasady aluminiowe Cz.1 , Robert Sienkiewicz, Świat Szkła 12/2010
więcej informacji: Świat Szkła 12/2010 inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne |