2014-06-16-1Projekt architektoniczny budynków Kampusu Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Ciołkowskiego oparty jest na filozoficznej koncepcji, która mówi o potrzebie syntezy nauk w dążeniu do poznania Prawdy. Jego autorem jest prof. Marek Budzyński, jeden z najbardziej uznanych polskich architektów.

Matematyka, fizyka, chemia i biologia są podstawą racjonalnego poznania Prawdy. Idea konieczności ich przenikania i tworzenia syntezy to imperatyw XXI wieku. Cztery ulice „nauk podstawowych” krzyżują się tworząc plac symbolu Syntezy Nauk, w których zawarta jest „Prawdy o Życiu i Wszechświecie”.

Pośrodku betonowej posadzki placu, podkreślonej jego podziałem znajduje się według koncepcji prof. Marka Budzyńskiego wielka, szklana kula symbolizującą „Wielki Wybuch”. To centralny punkt Kampusu.

 

 

Cztery wejściowe szklane portale o powierzchniach z diodami LED tworzą w tle dodatkowo „informujące” obrazy dla szklanej kuli.

Autorem oraz wykonawcą szklanej kuli pt. „Wielki Wybuch” jest architekt i artysta szkła Tomasz Urbanowicz.

Kula ze szkła o średnicy 250 cm, z umieszczoną w jej środku błękitną, mniejszą, szklaną kulą – „Boską Cząstką” – oraz rozprzestrzeniającą się w chaotyczny sposób siatką wielkiego wybuchu, stanowi symbol Wszechświata.

Błękitna kula wewnątrz to jedyny akcent kolorystyczny. Ponoć powstaniu Wszechświata towarzyszył kolor niebieski...

 

2014-06-16-2a

 

Konstrukcja składa się z niezliczonej ilości cienkich prętów ze stali nierdzewnej, o średnicach 16, 10, 8 i 6 mm.

Siatka „chaosu” przebija się przez kulę i unosi ją ponad podstawę na wysokość ok. 50 cm.

Konstrukcja powstała według szkiców jej autora i pod ścisłym jego nadzorem w firmie HOSTAL we Wrocławiu.

W podstawie ze stali nierdzewnej umieszczono cztery lampy LED rozświetlające wnętrze kuli w nocy.

 

2014-06-17-1a

 (...)

Sfera zbudowana jest z dziewięciu szkieł o różnych kształtach (jak kontynenty na kuli ziemskiej), stanowiących gięte przestrzennie fragmenty sfery. Na powierzchni szkieł odnaleźć można motywy galaktyk, powierzchni księżyców, kratery, itp. Szkła są autorskimi odlewami, powstałymi w pracowni autora, w sterowanym komputerowo piecu własnej konstrukcji na podczerwień. W pierwszej kolejności szkła zostały odlane na płasko uzyskując „kosmiczny” relief.

Następnie odwrócone i umieszczone ponownie w piecu na ognioodpornych formach nabrały kształtu sferycznego.

Szkła mają średnią grubość około 25 mm i są mocowane punktowo oryginalnym, innowacyjnym systemem.

Wewnątrz kuli, na prętach konstrukcji, znajdują się szklane kulki o różnych średnicach z bezbarwnego szkła, w których świat konstrukcji soczewkuje się tworząc kolejne „małe Wszechświaty”. Umieszczono tam również kulki ze stali nierdzewnej.

 

2014-06-17-9

 

Kula powstawała na podstawie studiów proporcji w skali 1:1 w pracowni ARCHIGLASS we Wrocławiu. Najpierw powstał model z płyt OSB. Model posłużył do wypracowania kształtów poszczególnych szkieł, a jego południki i równoleżniki służyły jako pomoc w czasie montażu szkieł. Konstrukcja ze stali nierdzewnej została wybudowana wewnątrz tego modelu. Po montażu wszystkich szkieł do stalowej konstrukcji, model z OSB został usunięty, ukazując lekkość szkła i precyzję stalowej konstrukcji.

 

www.tomaszurbanowicz.com

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 6/2014

 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.