Aktualne wydanie

2021 06 okladka1

Świat Szkła 06/2021

User Menu

 

 ET-160x600-PL-3

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Tagi Globalne

 

baner klej do luster 7 7 2021

Biblioteka Deichman Bjørvika w Oslo
Data dodania: 07.05.21

Norweski spektakl światła

Jeśli uważasz, że biblioteki są staromodne, przemyśl to jeszcze raz. Weźmy na przykład nową Bibliotekę Deichman Bjørvika w Oslo. Nowy budynek zaprojektowany przez Atelier Oslo i Lund Hagem Architects jest obiektem, który łączy innowacyjne myślenie z energooszczędną architekturą.

 

Trzy świetliki OKATECH firmy OKALUX spełniają wysokie wymagania termiczne, a dzięki dużej rozpiętości zapewniają niezwykle równomierne rozprowadzenie światła dziennego w głębokiej przestrzeni pomieszczeń.

 

2021 04 11 1

Widok na nową bibliotekę Deichmana Deichmana ze wspornikowymi górnymi kondygnacjami i przezroczystą fasadą.

 

Na brzegu fiordu Bjørvika Bay w stolicy Norwegii lokalne firmy Atelier Oslo i Lund Hagem Architects niedawno ukończyły budowę nowego głównego budynku Biblioteki Deichmana.

 

Jest on częścią nowego projektu deweloperskiego w starym porcie na południowy wschód od centrum miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie nowej opery i planowanego Muzeum Muncha.

 

Stowarzyszenie Bibliotek Deichmana z ponad dwudziestoma oddziałami powstało w 1785 roku i jest jednym z najstarszych i największych obiektów tego typu w kraju. W Bjørvika utworzono nową bibliotekę główną. Na powierzchni około 18 000 metrów kwadratowych mieści ponad 450 000 książek, a także studio nagrań, kino i miejsca z drukarkami 3D.

 

 2021 04 11 2

Geometryczne przeszklenie izolacyjne OKATECH chroni przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i tworzy przyjemną atmosferę w pomieszczeniu.

 


Indywidualnie dostosowany system światła dziennego
Efektowna architektura charakteryzuje się składaną konstrukcją dachu z betonu i zalanym światłem atrium, które rozciąga się na sześć pięter i tworzy płynne przejście do przestrzeni zewnętrznej. Aby wypełnić konstrukcje pomieszczeń dostateczną ilością światła dziennego, architekci zdecydowali się na trzy świetliki o łącznej powierzchni 440 m2 szyby zespolonej OKATECH.

 

Połyskliwa aluminiowa siatka we wnęce między szybami tworzy niepowtarzalny blask. Potrójne szkło izolacyjne o niskim współczynniku U=0,9 W/m²K i współczynniku g=21% zapewnia jednocześnie izolację termiczną i ochronę przeciwsłoneczną, które są niezwykle ważne w Skandynawii.

 

 2021 04 11 3

Wstawka z siatki drucianej OKATECH, we wnęce między szybami, tworzy akcenty wizualne i spełnia wysokie wymagania w zakresie ochrony przed słońcem i olśnieniem.

 

Ze względów energetycznych stalowe fasady słupowo-belkowe zostały również zaprojektowane w taki sposób, że tylko połowa nowego budynku jest przeszklona, co zmniejsza dopływ ciepła do wnętrza. Ze względu na typowo niski poziom nasłonecznienia na różnych szerokościach geograficznych architekci wybrali również większe oczka do asymetrycznie odsłoniętej perforacji metalu OKATECH.

 

W zależności od położenia słońca perforacja tworzy wyjątkową grę światła i cienia. Jednocześnie siatka załamuje wpadające promienie słoneczne, aby nie oślepiało korzystających z bibliteki i zapewnić im przyjemne wrażenia z czytania.

 

Inne cechy systemu oświetlenia dziennego OKATECH, które mają wpływ na ponadczasową architekturę biblioteki i jej status budynku pasywnego, to możliwość recyklingu użytych komponentów, trwałość rozwiązań i brak konserwacji materiałów. OKALUX Glastechnik GmbH

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 4/2021 

 

 

 

 

 

01 chik
01 chik