2015 11 14 1

Fabrice Didier

 

 

K.Z.: Saint-Gobain Glass jest prekursorem wielu nowych rozwiązań w zakresie wykorzystania szkła w nowoczesnym budownictwie. W jakim kierunku mogą zmierzać producenci szkła aby jeszcze bardziej unowocześnić swoje produkty?

 

F.D.: Aby odpowiedzieć na to pytania trzeba najpierw rozróżnić kilka rzeczy. Szkło płaskie powinniśmy podzielić na trzy segmenty, tj.:

  • szyby do okien tzn. elementy szklane przeznaczone do budynków mieszkaniowych;
  • szkło do elewacji budynków niemieszkalnych (biurowce, obiekty użyteczności publicznej);
  • elementy szklane, które są stosowane wewnątrz budynków: w meblach, ścianach działowych, w łazienkach, itp.

 

Jeśli chodzi o okna, to rozwój wynika z tego, że duża konkurencja wpływa na stałe doskonalenie oferowanych rodzajów szkła, szyby okienne mają coraz lepszą wartość współczynnika Ug, a właściwości optyczne są bardziej dostosowane do potrzeb klientów. Ten sposób rozwoju nowych produktów w tym segmencie szklarskim będzie nadal kontynuowany. Są to sprawdzone ścieżki rozwoju i stosowane już od 20 lat. Obecnie przyjmuje się, że wartość Ug jest bliska teoretycznie minimalnego poziomu, postęp polega głównie na dopracowywaniu szczegółów i dostosowywaniu poszczególnych produktów bardzo ściśle do miejsca, gdzie będą montowane. Przykładowo szkło przeznaczone do okien instalowanych na północnych elewacjach odznacza się wysoką transparentnością, aby jak najwięcej światła naturalnego i ciepła słonecznego wnikało do wnętrza pomieszczeń, natomiast szyby stosowane na południowej elewacji powinny zapewniać mniejszą transmisję promieniowania słonecznego do wnętrza pomieszczeń, ich zadaniem bowiem jest niedopuszczenie do zbyt intensywnego przenikania ciepła z zewnątrz aby chronić wnętrza przed przegrzewaniem. W szkle fasadowym, znanym również pod pojęciem szkła architektonicznego, nacisk zostanie głównie położony na dążenie do poprawy selektywności produktów, na dopracowywanie niuansów kolorystycznych w zależności od położenia geograficznego i wymagań lokalnych architektów, ale to wymaga dostarczenia coraz bardziej neutralnego szkła. Na elewacjach z dużą powierzchnią przeszkleń najważniejszym parametrem technicznym jest selektywność. Celem producentów szyb jest uzyskać najniższą możliwą wartość współczynnika g, i mieć możliwie wysoką przepuszczalność światła Lt. Przykładowo Saint-Gobain wprowadziło ostatnio na rynek grupę produktów pod nazwą SGG COOL-LITE XTREME. Są to najbardziej selektywne szkła na rynku i oferują stosunek przepuszczalności światła Lt i wartości g większy niż 2. Tak wysoka wartość współczynnika to nowość na rynku.

 

Szkło wnętrzarskie, które jest szkłem używanym wewnątrz budynków. będzie przedmiotem ogromnych zmian prowadzących do rozwoju jego różnych odmian w najbliższych latach. Na przykład, zostaną wprowadzone nowe, lepsze odmiany takich szkieł, jak: antybakteryjne, mniej wrażliwe na zarysowania i inne, które będą mieć bardzo przydatne funkcje, które być może jeszcze nie są znane dzisiaj.

 

 

2015 11 14 2

 

 

K.Z.: SGG wprowadziło udanie wiele swoich produktów na rynek. Czy moglibyśmy się dowiedzieć czegoś na temat planów firmy – jakie produkty znajdą się w najbliższym czasie w ofercie SGG i jakimi drogami będzie docierała informacja o nowościach do profesjonalistów i odbiorców końcowych?

 

F.D.: Z góry uprzedzam, że nie mogę zdradzić zbyt wiele szczegółów, ponieważ są to informacje poufne, ale oczywiście będziemy kontynuować działania w celu poprawy efektywności energetycznej naszych wyrobów stosowanych do produkcji szyb zespolonych. Przygotowujemy bardziej zaawansowane wersje szkła okiennego i zostaną one wprowadzone na rynek poprzez tradycyjne kanały dystrybucji. W gamie produktów szkła fasadowego kończone są prace badawcze mające na celu rozszerzenia asortymentu szkła powlekanego z trzema warstwami srebra – czyli szkieł z grupy SGG COOL-LITE XTREME. Obecnie są gotowe dwa produkty, które już są dostępne w bieżącej produkcji, a kolejny już wkrótce będzie wprowadzony do produkcji.

 

Ale tak naprawdę domeną dla kreatywności i pojawiania się nowych rozwiązań jest szkło do wnętrz.

 

Polska jest pionierem w grupie Saint-Gobain Glass, który jako pierwszy zaczął produkować tafle lustrzane SGG MIRALITE PURE. Są to pierwsze lustra oparte na bazie srebra, które nie zawierają ani grama ołowiu i nie potrzebują żadnych rozpuszczalników organicznych.

 

Są to więc szczególnie „ekologiczne”, „zielone” lustra i ich produkcja została po raz pierwszy uruchomiona w Polsce rok temu, a teraz to zostanie wprowadzona w pozostałych zakładach grupy Saint-Gobain Glass.

 

Polska odnotowała ogromny sukces gospodarczy i jej bieżące zapotrzebowanie we wszystkich rodzajach szkła jest bardzo wysokie: do okien, elewacji, jak też i do wnętrz. Mamy producentów okien, których wyroby są znane i cenione w całej Europie, na przykład: DRUTEX, OKNOPLAST, FAKRO itp. W Polsce jest też coraz większa liczba producentów mebli, którzy produkują w Polsce, a chcą sprzedawać swoje produkty zarówno na rynku krajowym, jak i za granicą. W Polsce są również znaczący niezależni producenci szyb zespolonych, a także firmy zajmujących się przetwórstwem szkła, takie jak PRESS GLASS, EFFECT GLASS, itp. Dlatego też Saint- Gobain w Polsce będzie wprowadzało, zarówno do sprzedaży, jak też do produkcji, wiele najbardziej nowoczesnych i zaawansowanych wyrobów szklarskich.

 

Ostatnio zaczęliśmy w Polsce produkcję szkła PRIVA LITE. Ten produkt to jest fantastyczna oferta, to fantastyczne doświadczenie dla klienta. Szkło PRIVA LITE należy do rodzaju szkieł tzw. „switchable”, które zmieniają swoją transparentność w zależności od napięcia elektrycznego. Użytkownik może więc w dowolnej chwili zadecydować czy chce mieć szybę przezroczystą, czy też matową, nieprzezroczystą. Ten rodzaj szkła może być stosowany w różnych wnętrzach: salach konferencyjnych, salonach sprzedaży, salonach SPA, a także staje się bardziej popularne w domach prywatnych, na przykład w celu oddzielenia kuchni i salonu. Firma Saint-Gobain Glass jest bardzo zadowolona z rozwoju tego produktu, produkcja jest doskonalona w Pruszkowie, a rynek odbiorców również stale się powiększa.

 

Innym bardzo nowoczesnym naszym produktem jest SAGE GLASS – szkło elektrochromatyczne, które produkowane jest w USA. Jest to jeden z naszych najbardziej zaawansowanych rodzajów szkła, jeśli nawet nie najbardziej zaawansowane. To jest szkło, które możne stawać się, w zależności od wysokości napięcia elektrycznego, albo ciemniejsze albo jaśniejsze, a w przeciwieństwie do szkła PRIVA LITE, które zapewnia tylko dwa stany (przezroczysty lub nieprzezroczysty), szkło elektrochromatyczne oferuje dowolne rodzaje stanów pośrednich przejrzystości. Więc z technicznego i komercyjnego punktu widzenia produkcja nowoczesnych gatunków szkła rozwija się bardzo dobrze, jesteśmy z tymi rodzajami szkła coraz bardziej widoczni na rynku. Ewidentnie są to rodzaje szkła high tech, a jednak znacząco zwiększa się ich popularność. Coraz częściej stosowane są do przeszklenia fasad, również rośnie liczba budynków wyposażonych w ten typ szkła.

 

 

2015 11 15 1

 

(...)

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 11/2015

 

K.Z.: Program Multi-Comfort ma oferować kompleksowe rozwiązania, dostosowane do potrzeb konsumentów. Jak w ten program będą się wpisywać nowe produkty szklane oferowana przez SGG, szczególnie w zakresie zapewnienia całościowego komfortu użytkowników?

 

F.D.: Multi-Comfort jest programem prezentującym ofertę Saint-Gobain jako całej grupy. Multi-Comfort jest to bardzo ważne pojęcie, ponieważ, gdy chcemy określić, co oferuje Saint-Gobain do sprzedaży – jaka jest nasza misja – odpowiedzią jest „zapewnianie komfortu klientom”. 

 

Komfort jest mieszaniną różnych doświadczeń – komfortowy wyrób oznacza, że zapewnia wiele korzyści, w tym samym czasie.

 

Ogromna ilość dostępnych informacji o nowoczesnych produktach budowlanych pozwala ludziom szukać sprawdzonych rozwiązań, które dadzą im maksimum satysfakcji z ich zastosowania i użytkowania.

 

Odpowiedzią na te właśnie poszukiwania jest program Multi-Comfort, zaproponowany przez Saint-Gobain. Jego założenia opierają się na siedmiu zasadach, gwarantujących spełnienie komfortowego użytkowania, zapewniając jednocześnie oszczędności.

 

 

2015 11 15 2

 

 

Komfort cieplny. Poczucie komfortu cieplnego (nie za gorąco, nie za zimno) zależy od czynników subiektywnych, związanych też z rodzajem ubrania lub aktywnością człowieka, ale są też obiektywne czynniki wpływające na postrzeganie środowiska fizycznego, jako wygodnie ciepłe. Wykorzystanie materiałów oferowanych przez program Multi-Comfort zapewnia spełnienie tych wymagań, na najwyższym poziomie.

 

Komfort akustyczny. Ściany i stropy budynków powinny być zaprojektowane tak, aby zapewnić optymalny poziom dźwięku w pomieszczeniach. Komfort akustyczny oznacza też: nie za dużo pogłosu, gdy rozmawiamy ze sobą. Łatwiej jest wtedy zrozumieć siebie nawzajem, ponieważ nie ma zbyt dużego rezonansu akustycznego ze ścian.

 

Komfortowa jakość powietrza. Dobrą jakość powietrza osiąga się w wyniku subtelnej równowagi parametrów odpowiedniej wentylacji, temperatury i wilgotności. Budynki powinny być wyposażone w „oddychające” materiały w celu zapewnienia właściwego mikroklimatu. Ludzie dla dobrego samopoczucia potrzebują odpowiednią ilość świeżego powietrza w dobrej jakości, o odpowiedniej temperaturze i wilgotności, które nie zawiera nie za wiele niebezpiecznych zawiesin i pyłów oraz nie za dużo CO2.

 

Optyczny i estetyczny komfort. Chcemy żyć w zgodzie z naturą, w wygodnych i jasnych pomieszczeniach. Komfort optyczny oznacza: wystarczająco duża ilość światła naturalnego, ale bez oślepiania i koncentracji promieni słonecznych w jednym miejscu. Istnieje wiele badań wykazujących rolę i korzystny wpływ światła naturalnego, na przykład na rozwój mózgu u dzieci. Dzieci muszą być w naturalnym świetle, aby rozwijać się harmonijnie. Zostało także udowodnione, że dostęp do naturalnego światła pozwala np. leczyć szybciej pacjentów.

 

Komfort bezpieczeństwa i ochrony. Proponowane przez Saint-Gobain rozwiązania zapewniają korzystanie z materiałów trwałych i łatwych w montażu, z wysokim poziomem ochrony przeciwpożarowej i antywłamaniowej.

 

Komfort ekologiczny. Dbanie o środowisko jest obowiązkiem każdego z nas, więc należy upewnić się, że nasz dom spełnia najwyższe standardy ochrony środowiska. Produkty oferowane przez Saint-Gobain są wykonane z naturalnych materiałów – posiadają deklaracje i pozwolenia środowiskowe. Ponadto produkty te charakteryzują się również dużą trwałością i wytrzymałością, a po zużyciu mogą być poddane procesowi recyklingu. Natomiast dzięki wysokiej efektywności energetycznej budynki podczas użytkowania zużywają minimalną ilość energii.

 

 

2015 11 15 3

 

 

Komfort ekonomiczny. Standard Multi-Comfort oznacza dla użytkownika szereg korzyści ekonomicznych. Potwierdzają to doświadczenia z Narodowej Agencji Poszanowania Energii. Dodając koszty wzniesienia budynku standardzie Multi-Comfort i jego utrzymania w okresie eksploatacji budynku oraz porównując je z kosztami budowy i eksploatacji budynków wzniesionych w innym standardzie widać, że użytkownicy mogą liczyć na realne zyski.

 

K.Z. Dziękuję za rozmowę.

 

 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.