Aktualne wydanie

2021 05 okladka1

Świat Szkła 05/2021

User Menu

 

 ET-160x600-PL-3

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Tagi Globalne

Przykładowe wydanie

Świat Szkła 3/2021

2021 03 okladka1

(do pobrania) 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

20200909przeciwpozarowe przegrody budowlane

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 pl 480x100 AW Banner 201208

 

baner4 abprojekt

XXIX Konferencja Techniczna „Szkło architektoniczne – właściwości, projektowanie, montaż”
Data dodania: 11.01.17

W dniu 8 grudnia 2016 r., w Wyższej Szkole Menadżerskiej w Warszawie, przy ul. Kawęczyńskiej 36, redakcja miesięcznika „Świat Szkła” zorganizowała swoją kolejną, XXIX Konferencję Techniczną, której tematem było „Szkło architektoniczne – właściwości, projektowanie, montaż”. 

 

 

2016 1 2 1

2016 1 2 2

2016 1 2 3

 

 

Wydarzenie to patronatem merytorycznym objął Instytut Techniki Budowlanej, Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych oraz Polska Platforma Techniczna Budownictwa. 

 

Szkło budowlane jest coraz powszechniej używanym materiałem budowlanym. Współczesna technologia umożliwia wykorzystywanie go już nie tylko, jako element okien, drzwi, czy wnętrz, ale także jako element elewacji, dachów, podłóg, schodów, czy wreszcie jako element konstrukcyjny, przenoszący obciążenia. Z powodu niepowtarzalnych walorów estetycznych chętnie po niego sięgają współcześni architekci i projektanci.

 

 

2016 1 2 4

2016 1 2 5

2016 1 2 6

 

 

Jednakże jest to „trudny” materiał, wymagający przy produkcji i montażu ostrych reżimów technologicznych i zachowania specjalnych warunków. Dlatego jego aplikacją mogą zajmować się przede wszystkim wyspecjalizowane firmy, z odpowiednim doświadczeniem i zapleczem. Zastrzeżenia te powodują, że szkło jest nadal drogim materiałem budowlanym. 

 

Dodatkowo, mimo faktu, że Polska jest jednym z głównych, europejskich graczy na rynku szkła budowlanego, nasze prawodawstwo w tym zakresie należy do najbardziej ułomnych w UE. Stwarza to dodatkowe komplikacje dla podmiotów zajmujących się szkłem, które często są zmuszone posiłkować się zapisami prawnymi z innych, niż polski, porządków prawnych.

 

 

2016 1 3 1

2016 1 3 2

2016 1 3 3

 

 

To ten aspekt rynku szkła jest główną inspiracją dla organizatora i uczestników Konferencji Technicznych „Świata Szkła”. Tak było i tym razem. Tematyka konferencji zgromadziła przeszło 100 uczestników spośród np. przedstawicieli firm zajmujących się produkcją, obróbką i montażem elementów szklanych, projektantów konstrukcji przeszklonych, architektów, wykonawców budowlanych. pracowników uczelni technicznych, ośrodków badawczych, instytutów, organów nadzoru budowlanego.

 

W trakcie konferencji zaprezentowano następujące referaty:

  • Bezpieczeństwo pożarowe budynków z fasadami dwupowłokowymi Zofia Laskowska
  • Czułe punkty szklanych konstrukcji. Połączenia, koncentracje naprężeń i modelowanieMarcin Kozłowski, Politechnika Śląska
  • Efektywność energetyczna okien i fasad przeszklonych – Jerzy Żurawski, Dolnośląska Agencja Energii i Środowiska
  • Metodyka badań ciepłych ramek w szybach zespolonych – Sławomir Pabian, Joanna Rybicka-Łada, ICiMB
  • Izolacyjność akustyczna lekkich ścian osłonowych słupowo-ryglowych – wymagania, metody badań – Anna Iżewska, ITB
  • Balustrady szklane – nowe wymagania i badania – Ołeksij Kopyłow, ITB.

 

Każdy z wygłoszonych referatów kończył się serią pytań zadawanych przez uczestników. Szczególnym ich zainteresowaniem cieszyły się tezy zawarte w wystąpieniach M. Kozłowskiego, S. Pabiana i J. Rybickiej-Łada oraz O. Kopyłowa. Przyczyniła się do tego zarówno tematyka, jaką zajmowali się ci prelegenci, jak i szczególny brak polskich uregulowań prawnych w tych właśnie zakresach tematycznych.

 

 

2016 1 3 4

2016 1 3 5

2016 1 3 6

2016 1 3 7

 

 

W trakcie konferencji swoje produkty zaprezentowała także turecka firma SISECAM, jeden z największych producentów szkła w Europie i na świecie. W przerwach między referatami uczestnicy mogli porozmawiać z jej przedstawicielem i zapoznać się szczegółowo z ofertą firmy.

 

Spotkanie zakończyło się rozdaniem Certyfikatów Uczestnika i lunchem. 

 

Materiały zawarte w referatach są dostępne na stronie internetowej „Świata Szkła” (www.swiat-szkla.pl). Wśród nich jest też dodatkowa prezentacja, pt. Techniki mocowania szkła – dobór rozwiązań i zasady projektowania, Marzeny Jakimowicz z ITB, której autorka nie mogła osobiście wygłosić w trakcie konferencji.

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 01/2017  

 

 

wytyczne montazu

    Informacje na temat Wytycznych montażu mozna uzyskać bezpośrednio w redakcji miesięcznika Świat Szkła:

   - Agata Kostrzewa        Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

   - Agnieszka  Roguska    Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


   oraz dziale dystrybucji

   - Iwona Markowska    Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

 więcej informacji też na stronie o Wytycznych do montaż okien i drzwi zewnętrznych tzw Instrukcja RAL

 

 

 

01 chik
01 chik