Aktualne wydanie

2021 05 okladka1

Świat Szkła 05/2021

User Menu

 

 ET-160x600-PL-3

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Tagi Globalne

Przykładowe wydanie

Świat Szkła 3/2021

2021 03 okladka1

(do pobrania) 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

20200909przeciwpozarowe przegrody budowlane

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 pl 480x100 AW Banner 201208

 

baner4 abprojekt

Digitalizacja, globalizacja i harmonizacja przepisów – to wyzwania czy szanse dla branży?
Data dodania: 29.05.18

Kolejna Konferencja Techniczna organizowana przez redakcję miesięcznika „Świat Szkła” odbyła się w dniu 12 kwietnia 2017 r. w Wyższej Szkole Menadżerskiej w Warszawie. Tym razem organizatorzy spróbowali pochylić się nad tematami, które niejednemu z przedsiębiorców branży szklarskiej i okiennej spędzają sen z powiek.

 

 

2018 05 2 1

 

 

Świat przemysłu wkraczający w „4 Rewolucję Przemysłową” to miejsce, gdzie ścierają się nowatorskie koncepcje, bardzo zaawansowana technika i wygórowane oczekiwania klientów. Żeby podejmować w takich warunkach właściwe decyzje biznesowe trzeba wciąż trzymać „rękę na pulsie” tych zmian. Tym bardziej, że ich – szczególnie polska – podstawa prawna pozostawia wiele do życzenia. 

 

W wielu ośrodkach koncepcyjnych powstają wizje przemysłu szklarskiego oparte w tej nowej rzeczywistości oraz próbuje się określać trendy produktowe. O tych zagadnieniach mówiły przygotowane na konferencję wystąpienia.

 

Wprowadzeniem do tematu był referat Worldwide Glass Trends (Ogólnoświatowe trendy szkła), autorstwa Jormy Vitkala, współtwórcy i prezydenta cyklicznych konferencji Glass Processing Days. Ponieważ autor w tym czasie przebywał w Afryce na jednym z wydarzeń cyklu, w jego zastępstwie prezentację wygłosił Krzysztof Zieliński, redaktor naczelny „Świata Szkła”.

 

 

2018 05 2 2

 

 

(...)

 

Kolejny referat dotyczył zmian w cyfrowym otoczeniu pracy współczesnych maszyn. Zatytułowany był Digitalizacja. BIG DATA i machine learning w praktyce branży szklarskiej, okiennej i fasadowej, a wygłosił go Konrad Słoniewski z firmy VETURAI.

 

Następne referaty dotyczyły już bardziej szczegółowych cech nowoczesnych szkieł architektonicznych i ich przewidywanych zastosowań. Tę część tematyczną rozpoczął bardzo fachowy referat Porównanie własności szkła laminowanego z elementów giętych na gorąco i giętych na zimno, autorstwa Marcina Kozłowskiego z Politechniki Śląskiej, który omawianą tematykę pogłębia w trakcie prac prowadzonych na szwedzkim Lund Universitat.

 

 

2018 05 3 1

 

 

O dość zawiłych powiązaniach między przeszklonymi fasadami a ciągle zaostrzanymi wymaganiami ppoż. wobec nich mówiła Zofia Laskowska w swoim referacie Fasady elementowe a wymagania ochrony przeciwpożarowej.

 

 

2018 05 3 2

 

 

Trzy ostatnie wystąpienia zostały wygłoszone przez pracowników Instytutu Techniki Budowlanej i zostały oparte o doświadczenia zdobyte przez tę instytucję w trakcie przeprowadzanych przez nią badań konstrukcji budowlanych. W kolejności wysłuchano wystąpienia Aspekty wytrzymałości ścian działowych całoszklanych, które przygotowała Marzena Jakimowicz; następnie Jacka Kosieradzkiego Wytyczne do projektowania całoszklanych ścian działowych, a konferencję kończył referat Anny Iżewskiej Izolacyjność akustyczna przeszklonych ścian działowych.

 

Jak zwykle było sporo pytań, które czasami przeradzały się w dość żywą dyskusję, która ze względu na ograniczony czas, przenosiła się do kuluarów.

 

Niestety, uczestnicy nie mogli wysłuchać referatu Manueli Reben z AGH pt. Szkło architektoniczne przyszłości, gdyż w ostatniej chwili autorka była zmuszona odwołać swój udział w konferencji. Jednak jej referat jest dostępny w materiałach konferencyjnych, zamieszczonych na stronach internetowych „Świata Szkła”. W niniejszym wydaniu zamieszczamy także artykuł jej współautorstwa, którego tematyka zawierała się w tematyce referatu.

 

Redakcja „Świata Szkła” postara się publikować w kolejnych wydaniach artykuły powstałe na podstawie wygłoszonych referatów.

 

Można też z ich zawartością zapoznać się na stronie www.swiat-szkla.pl.

 

Zobacz też fotoreportaż z tej Konferencji Technicznej 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 05/2018
 

 

 

 

 

01 chik
01 chik