Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 11 okladka1

Świat Szkła 11/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 konferencja 9 grunia 2021

 Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 

 

 RZ RT 2022 Banner Tag Motiv Animiert 550x150 PL

 

 

Okna dobrze zamontowane, czyli zadbaj o ciepły montaż
Data dodania: 14.04.19

Wysokiej jakości okna, wyprodukowane z najlepszych systemów i komponentów to podstawa do zadowolenia użytkowników. Jednak ta podstawa musi być prawidłowo zamontowana. Dopiero wtedy możemy mówić o dobrej stolarce okiennej.

 

Szczegóły montażowe powinny być zawarte w projekcie obiektu lub uzgodnione miedzy dostawcą a kierownikiem budowy już na etapie przyjmowania zlecenia na okna. Przy tej okazji trzeba też ustalić, jakie wybieramy parapety, rolety czy inne akcesoria, bowiem fachowcy muszą to wiedzieć przed montażem okien. Takie ustalenia pozwolą również zorientować się, jakie umiejętności ma dostawca okien, jakie oferuje nam rozwiązania, jakie proponuje koszty, terminy, gwarancje itd.

 

2019 04 30 1

 

Instalacja okien powinna być bardzo precyzyjna – szczególnie istotne jest ocieplenie przestrzeni na styku okna z murem. Wykonuje się je najczęściej za pomocą pianki montażowej, ale może to być inny materiał o dobrej izolacji termicznej, jak np. wełna mineralna czy taśma rozprężna.

 

Konieczne jest odpowiednie przygotowanie otworu na okna, bowiem ich instalacja w nieprzygotowanym obiekcie jest najczęstszą przyczyną wad w montażu.

 

W trakcie prac murarskich należy zadbać, by ściany zachowały pion i poziom na całej swojej długości i głębokości. Ramy okienne musza być zamontowane za pomocą kotew lub dybli na całym obwodzie. Kotwy powinny być również przykręcone do ościeżnicy – nie wystarczy je tylko wcisnąć.

 

Dolny, poziomy element okienny powinien mieć trwałe i mechaniczne podparcie. Jakość montażu to też jakość uszczelnień. Standardowo szczelinę między murem a ramą wypełnia się pianą. Natomiast w warstwowym montażu, zwanym też ciepłym lub szczelnym, wykonuje się dodatkowe zabezpieczenia. Od zewnątrz taśmami wodoodpornymi (paroprzepuszczalnymi), a od wewnątrz paroizolacyjnymi.

 

Stosuje się zasadę: szczelniej od wewnątrz niż na zewnątrz, aby wypuścić wilgoć zgromadzoną w budynku. Same piany poliuretanowe są materiałem, który bez dodatkowych materiałów uszczelniających nie może zagwarantować solidnego i trwałego efektu. Zgodnie z zaleceniami producentów pian poliuretanowych powinno się je zabezpieczyć przed działaniem promieniowania UV niezwłocznie po zakończonym montażu. Są więc nieodporne na czynniki zewnętrzne i nie zapewniają odpowiedniej przepuszczalności.

 

2019 04 30 2

 

Analizy i badania wykazały, że system uszczelnienia okna w ścianie powinien działać trójwarstwowo:
- warstwa termoizolacyjna, czyli wypełnienie wysokiej jakości materiałem izolującym termicznie i akustycznie (np. wspomniana pianka poliuretanowa);
- zabezpieczenie przeciwwilgociowe od zewnątrz, zabezpieczające warstwę środkową przed zawilgoceniem, które jednocześnie nie zamyka warstwy środkowej (pozwala na ujście pary wodnej);
- zabezpieczenie wewnętrzne mające funkcję paroizolacyjności.

 

Wszystkie te warstwy muszą być elastyczne, a tym samym odporne na uszkodzenia spowodowane ruchami okien i budynku.

 

Montaż warstwowy od wielu lat jest standardem w Europie Zachodniej. W Polsce także mamy już wielu dostawców oferujących systemowe rozwiązania w zakresie takiego montażu.


Podsumowując, udział okien w redukcji strat energii wynosi ok. 20%. Bardzo ważną rolę odgrywa przy tym wspominana już szczelina połączeniowa, a dokładnie jej fachowe i trwałe uszczelnienie.

 

W Polsce niewiele jest regulacji od Ustawodawcy dotyczących montażu okien. Opieramy się na wytycznych ITB, wytycznych systemodawców profili okienno-drzwiowych, dostawców systemów mocowań i materiałów termoizolacyjnych oraz na instrukcjach producentów okien.

 

Przywołane tu wytyczne ITB w „Warunkach technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych” część B „Roboty wykończeniowe” w postaci zeszytu nr 6 „Montaż okien i drzwi balkonowych” również proponują montaż ciepły. Warunki te, choć nie stanowią przepisów techniczno-budowlanych, są szanowaną pomocą w rozwiązywaniu ewentualnych sporów.

 

Ciepły montaż można stosować do każdego okna, poza tymi w starych, zabytkowych budynkach. Jest on co prawda droższy od standardowego, ale znacznie od niego szczelniejszy i gwarantuje oszczędność energii.

 

Szymon Dybała
VEKA Polska

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 4/2019
  

 

 

wytyczne montazu

    Informacje na temat Wytycznych montażu mozna uzyskać bezpośrednio w redakcji miesięcznika Świat Szkła:

 

   - Agata Kostrzewa        Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

   - Agnieszka  Roguska    Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


   oraz dziale dystrybucji

   - Iwona Markowska    Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

 więcej informacji też na stronie o Wytycznych do montaż okien i drzwi zewnętrznych tzw Instrukcja RAL

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik