Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 11 okladka1

Świat Szkła 11/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 konferencja 9 grunia 2021

 Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 

 

 RZ RT 2022 Banner Tag Motiv Animiert 550x150 PL

 

 

Dobre okno – dobra izolacja akustyczna
Data dodania: 10.10.19

 Często argumentem decydującym o wyborze okna jest ochrona akustyczna, jaką ono zapewnia. To cecha szybciej i łatwiej odczuwalna przez użytkowników, niż na przykład izolacyjność cieplna.

 

Obecnie producenci okien kładą duży nacisk na jak najlepszą izolację dźwiękową. Elementy, które wpływają na ten parametr to oszklenie, okucia i profile okienne. Także prawidłowy montaż okien ma znaczący wpływ na tę cechę.

 

 

Najistotniejsze jest oszklenie
Kluczowe dla izolacji akustycznej okna jest oszklenie. Warto zaznaczyć, że wartość Rw dla pakietu szybowego zastosowanego w oknie nie jest wartością Rw dla całego okna. Rw szyby dotyczy wyłącznie próbki szkła lub szyby zespolonej o określonych wymiarach, badanej w warunkach laboratoryjnych.

 

Badanie laboratoryjne polega na umieszczeniu okna pomiędzy pomieszczeniem nadawczym z głośnikiem, a pomieszczeniem odbiorczym z mikrofonem. Bada się ile dźwięku z pomieszczenia nadawczego przedostało się do odbiorczego.

 

Teoretycznie to prosta sprawa, jednak w praktyce mamy do czynienia z dźwiękami niskimi i wysokimi, a te są inaczej tłumione.

 

 2019 10 26 1

Okna z profilami VEKA Softline 82 MD w wykończeniu SPECTRAL

 

Wskaźniki C i Ctr
W raportach z badań obok wartości Rw podawane są także wartości C i Ctr.
Te dwa uzupełniające widmowe wskaźniki adaptacyjne wskazują na zdolność całej przegrody budowlanej lub elementu (np. okna) do izolowania hałasów:
- wskaźnik C określa poziom tłumienia hałasów bytowych, a także takich, jak: hałas lotniczy, drogowy czy kolejowy przy przejeździe pojazdów z dużą prędkością;
- wskaźnik Ctr określa tłumienie hałasów zewnętrznych, pochodzących z komunikacji miejskiej (stały hałas).

 


Oznacza to, że to samo okno inaczej tłumi hałas, w zależności od jego widma. Najczęściej w dokumentacji projektowej znajdujemy wymogi akustyczne dla okien w odniesieniu do źródeł hałasu ulicznego (Ctr).

 

Są określane wskaźnikiem Ra2, przy czym Ra2=Rw+Ctr. Natomiast dla ochrony przed hałasem, pochodzącym np. z pobliskiego lotniska, wymogi określa się wskaźnikiem Ra1, przy czym Ra1=Rw+C.

 


Dźwięk czy hałas?
Dźwięk to zjawisko fizyczne, polegające na drganiach mechanicznych ośrodka sprężystego, działające na organ słuchu i inne zmysły. Drgania te rozchodzą się w postaci fal.

 

Natomiast hałas to najogólniej mówiąc wszystkie drgania mechaniczne ośrodka sprężystego, działające za pośrednictwem powietrza na nasze zmysły, które są niepożądane, nieprzyjemne, dokuczliwe lub szkodliwe.

 


„Zwykłe” oszklenie o budowie 4/16/4 pozwala uzyskać izolację akustyczną na poziomie Rw=34 dB. Oznacza to w praktyce, że jeśli na zewnątrz panuje hałas na poziomie 70 dB, to wewnątrz dzięki oknom z takim oszkleniem ograniczymy głośność do 36 dB. Uogólniając, odczucie hałasu z ulicy maleje o około połowę.

 

Parametry ochrony akustycznej okna podniesie optymalny wybór oszklenia. By uzyskać lepsze niż standardowe parametry, należy zastosować szkło tzw. asymetryczne, np. 6/16/4.

 

Dzięki temu okno uzyska wartość Rw około 37 dB. Kolejnym etapem jest stosowanie szkieł warstwowych, które osiągają Rw do 50 czy 51 dB. Stosuje się je w miejscach bardzo głośnych.

 


Każdy decybel ma znaczenie
Przy tych najbardziej wyśrubowanych wymogach ogromne znaczenie ma poprawny montaż okuć. Niedokręcony zaczep w ościeżnicy czy niedokręcona klamka mogą spowodować utratę parametrów akustycznych nawet o 3 dB!

 

Dla przykładu ruch uliczny to około 80 dB, przejeżdżający samochód ciężarowy to blisko 90 dB, młot pneumatyczny pracujący na ulicy to ponad 100 dB, a startujący samolot to blisko 120 dB.

 

nalizując obliczenia dotyczące hałasu, trzeba pamiętać, iż to miara logarytmiczna, a więc nie należy sumować źródeł hałasu. Dla przykładu – sąsiadujące dwa źródła hałasu, z których każde wytwarza hałas na poziomie 80 dB, powodują powstanie hałasu 83 dB, a nie 160 dB!

 

Na pogorszenie izolacyjności akustycznej okna wpływa zastosowanie rozszczelnienia. W budynkach, w których nie ma pełnej wentylacji mechanicznej lub klimatyzacji, konieczne jest zapewnienie przepływu powietrza.

 

Obecne przepisy zalecają stosowanie nawiewników. Należy jednak zwrócić uwagę, że te urządzenia obniżają izolacyjność akustyczną i trzeba je odpowiednio
dobrać. 


VEKA Polska

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 10/2019
  

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik