Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 12 okladka1

Świat Szkła 12/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

  Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 BUDMA 22a

Elastyczna ciepła ramka Super Spacer® to uniwersalne rozwiązanie
Data dodania: 29.09.20

Kiedy w 1989 roku wprowadzono Super Spacer®, pierwszy na świecie system ciepłej ramki dystansowej niezawierający folii metalowej, termin “zrównoważony rozwój” właśnie przekształcał się z niszowego w główny nurt architektury. 

 

Super Spacer oferował już opcję termicznej optymalizacji uszczelnienia krawędzi szyby zespolonej jeszcze przed początkiem ery termoizolacyjnych szyb z powłokami niskoemisyjnymi.

 

2020 09 17 1

Fasada „Muzeum Przyszłości”, w Dubaju

 

Dlatego z dumą uważamy siebie jako pionierów ciepłej ramki — mówi Joachim Stoss, dyrektor zarządzający Edgetech Europe GmbH i wiceprezes ds. sprzedaży międzynarodowej w firmie Quanex.

 

Od tego czasu wiele się zmieniło. Dziś ciepłe ramki dystansowe o niskiej przewodności cieplnej, doskonałych wartościach Psi (współczynnik liniowego przenikania ciepła) i zapobiegającej kondensacji pary wodnej to teraźniejszość i przyszłość. Szkło stało się charakterystycznym materiałem w architekturze XXI wieku, przechodząc ze zwykłego elementu funkcjonalnego w decydujący element konstrukcyjno-projektowy o wielu kształtach i formach. Jednocześnie poprawa charakterystyki energetycznej budynku i redukcja emisji dwutlenku węgla stały się kluczowe w nowoczesnym budownictwie.

 

Nigdy na rynku nie było szerszej gamy rozwiązań do szyb zespolonych spełniających wszystkie te wymagania. Bycie wyjątkowym dzięki oferowaniu kompleksowych rozwiązań w zakresie oszklenia przegród zewnętrznych budynku to jeden ze sposobów na wyprzedzenie konkurencji, a posiadanie systemu ciepłej ramki dystansowej, który można efektywnie i ekonomicznie zastosować w każdym rodzaju szyby zespolonej, to gabarytowo mały, ale znaczący atut dla każdego producenta szkła.

 

Z drugiej strony architekci i projektanci doceniają możliwość zastosowania jednego systemu szyb zespolonych z jednym rodzajem ramki dystansowej w elewacji z różnymi rodzajami oszkleń, np. płaskie i wygięte (zakrzywione), formaty XL i XS lub elewacja elementowa i szklenie strukturalne.

 

Elastyczna ramka Super Spacer® ze względu na wykonanie ze strukturalnej pianki silikonowej nadaje się naturalnie do każdego zadania produkcyjnego i każdej metody produkcji: czy to dwukomorowe szyby do drzwi wejściowych o niskim zużyciu energii, czy to automatycznie wytwarzane szyby izolacyjne i oszklenie strukturalne, czy te ręczne lub automatyczne nakładanie ramek dystansowych do wygiętych szyb zespolonych.

 

2020 09 17 2

 


Na fasadzie „Muzeum Przyszłości” umieszczono 7 000 unikalnych termoizolacyjnych szyb zespolonych
Dzięki swojej giętkości (możliwości odkształcania) elastyczna ramka dystansowa Super Spacer® może być zainstalowana w dowolnej szklanej fasadzie o dowolnym kształcie. Powstające obecnie „Muzeum Przyszłości” w Dubaju, które wkrótce zostanie otwarte, jest prawdopodobnie najbardziej zapierającym dech w piersiach dowodem na to, że przemysł szklarski oferuje nowoczesne produkty i jest na tyle innowacyjny, by nieustannie przesuwać granice technologii szklarskiej.

 

W fasadzie osadzonych jest ok. 7000 unikatowo uformowanych, izolacyjnych elementów szklanych. Zawierają one ok. 36 000 m ramek dystansowych Super Spacer® TriSeal ™ Premium Plus z firmy Edgetech. Ze względu na elastyczność materiału projektanci byli w stanie dojść do granic możliwości technologicznych. Wytworzenie niepowtarzalnych okien o tak skomplikowanych kształtach byłoby praktycznie niemożliwe, zwłaszcza że wymagania jakościowe były niezwykle wysokie.

 

2020 09 17 3

 Fasada „Muzeum Przyszłości”, w Dubaju

 

Zwłaszcza w regionach, w których występują duże różnice temperatur, elastyczny system dystansowy na bazie pianki silikonowej może zmniejszyć naprężenia w uszczelnieniu na krawędzi szyby zespolonej. Jest to bardzo korzystne ponieważ zbyt duże naprężenia w uszczelnieniu szyby mogą wpływać na zmniejszenie izolacyjności termicznej, a w ekstremalnych warunkach doprowadzić do pęknięcia szyby.

 

Super Spacer® “podąża” za naturalnym wyginaniem się tafli szklanych, powodowanym rozszerzaniem i kurczeniem się komory międzyszybowej szkła wynikającym z klimatycznych zmian temperatury i ciśnienia, a także ssaniem lub parciem wiatru. Ponieważ mają “wrodzoną” pamięć kształtu, zawsze wracają do swojej pierwotnej pozycji. W efekcie uzyskuje się najwyższy poziom trwałości i gazoszczelności.

 

2020 09 17 3a

 


Elastyczny Super Spacer® wygina się w czasie odkształcania szyby, tzw. pompowania
Dla producentów szyb zespolonych ważna jest produkcja trwałych szyb zespolonych o wysokiej efektywności energetycznej po przystępnych kosztach. W zautomatyzowanej linii produkującej szyby zespolone ramka dystansowa Super Spacer® TriSeal ™ Premium Plus ze zintegrowanym środkiem osuszającym, uszczelnieniem samoprzylepnym i uszczelnieniem pierwotnym może być jednym z istotnych elementów zapewniającym redukcję kosztów i oszczędności czasu.

 

2020 09 17 4

 Połaczenie płaskiego i wygiętego oszklenia izolacyjnego w „apartamentach Belvedere”, w Wiedniu

 

Nie ma potrzeby inwestowania w dodatkowe maszyny i siłę roboczą, np. do cięcia ramek dystansowych, gięcia, wypełniania osuszaczem i nakładania butylu. Elastyczna ramka dystansowa jest nakładana z rolki, a na wielu liniach produkujących szyby zespolone specjalny robot do nakładania elastycznej ramki dystansowej, posiadający dwie głowice aplikacyjne ułatwia nakładanie różnych rozmiarów (szerokości) ramki Super Spacer®, po szybkim przełączeniu.

 

2020 09 17 5

 


Płaskie i zakrzywione szyby z ciepłą ramką Super Spacer®
W przypadku skomplikowanych projektów architektonicznych estetyka uszczelnienia krawędzi staje się coraz ważniejszym kryterium oceny. Ramki Super Spacer® są praktycznie niewidoczne dzięki matowej powierzchni i niewielkiej wysokości. Szczególnie w przypadku formatów XXL jakość i wygląd gotowych produktów są bardzo ściśle powiązane. Niezależnie od tego, czy oszklenie jest płaskie, czy zakrzywione, jego wygląd musi być zawsze nieskazitelny – bez skaz i usterek.

 

2020 09 17 6

 
Automatyczne nakladanie ramki Super Spacer® w szybach zespolonych XXL

 

Luksusowe „apartamenty Belvedere” w Wiedniu, zaprojektowane przez Renzo Piano, są przykładem zastosowania Super Spacer® w szybach płaskich, a także w giętych elementach oszklenia w narożach fasady budynku. Z jednej strony sterowane przez robota nakładanie elastycznej ramki dystansowej Super Spacer® gwarantowało całkowitą równoległość tafli szklanych, z drugiej strony produkcja przebiegała znacznie szybciej w porównaniu ze sztywnymi ramkami dystansowymi.

 

2020 09 17 7

 

Johannes von Wenserski
www.superspacer.com

 

 2020 09 17 8

 

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 09/2020 
  

 

 

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik