Szkło laminowane – testy pełzania niepodpartej szyby |
Data dodania: 29.11.21 |
Panele ze szkła laminowanego instalowane jako oszklenia strukturalne nie zawsze mogą być podparte na całej grubości szkła wzdłuż dolnej krawędzi. Często zadawane jest pytanie o to, jak duży pionowy „poślizg” lub „pełzanie” wykazywałaby niepodparta warstwa (tafla) szkła.
W niniejszym artykule przedstawiono podsumowanie ewolucji i integracji szkła giętego na zimno w przykładowych obiektach z całego świata, w tym badania nad próbkami/makietami w małej i dużej skali.
Omówiono też różne sposoby podejścia do projektowania i wykonywania dużych, giętych na zimno szyb zespolonych, w tym technik inżynierskich (wykorzystanie metody elementów skończonych do analizy szkła, uszczelnienia krawędzi, laminatów szklanych, wpływu obciążenia wiatrem, wpływu efektów termicznych na pełzanie i relaksację – zjawisk występujących w folii laminującej).
Opisano także procedury weryfikacji, w tym techniki badania przyspieszonego starzenia próbek w pełnej skali, analizy porównujące wyniki obliczeń i testów oraz omówiono krótko- i długoterminowy wpływ gięcia na zimno na uszczelnienie krawędzi (masy uszczelniające) szyb zespolonych i warstwy pośrednie (folie laminujące) w szkle laminowanym.
Tabela 1. Artykuły i wyniki (kliknij na tabelę aby ją powiększyć)
Chociaż konstrukcje szklane ze szkłem giętym na zimno są często proponowane przez czołowych projektantów architektonicznych, to istnieje tylko ograniczona międzynarodowa kodyfikacja (normy i przepisy) dotycząca tych konkretnych konstrukcji fasadowych.
Estetyczne korzyści płynące z geometrii organicznej (naśladującej zaokrąglone formy organiczne) zostały przedstawione na przykładzie nowatorskich projektów budynków.
Materiały wykorzystywane do produkcji szyb zespolonych giętych na zimno nie są nowością w branży budowlanej, zarówno jeśli chodzi o estetykę, jak też naprężenie wstępne występujące w konstrukcyjnych elementach szklanych. W miarę zaś jak szkło gięte na zimno staje się coraz bardziej rozpowszechnione i jest dostępnych coraz więcej szczegółowych analiz występujących naprężeń i odkształceń – to są oczekiwania, że ujednolicone zostaną metody badawcze oraz sposoby weryfikacji konstrukcji przeszklonych.
Nieuchronnie nastąpi powszechne zrozumienie wymaganych obliczeń, badań, zasad konstrukcyjnych, gwarancji i aspektów trwałości oraz dążenie aby określić bezpieczną ścieżkę weryfikacji i związanych z nią gwarancji prawidłowego wykonania projektu i montażu poprzez standaryzację (opracowanie jednolitych norm i przepisów w tym zakresie).
Mając na uwadze to zadanie, w niniejszym artykule przedstawiono:
Tabela 2. Przykłady realizacji (kliknij na tabelę aby ją powiększyć)
Tabela 3. Ryzyka dla szyb zespolonych (kliknij na tabelę aby ją powiększyć)
Tło/Kontekst
Niewiele publikacji wymienionych w tabeli 1 dotyczy sprawdzania trwałości paneli szklanych wygiętych na zimno.
W tabeli 2 przedstawiono przykłady zrealizowanych projektów ze szkłem wygiętym na zimno.
Lista zrealizowanych projektów przedstawionych w tabeli 2 zawiera szereg projektów wykonanych z użyciem szkła zakrzywionego na zimno oraz szereg podjętych procedur weryfikacji, jednak podkreśla się brak spójności metod weryfikacji zastosowanych w tych projektach.
Analiza ryzyka/zagrożeń
Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł pomoże w stworzeniu „list kontrolnych” dla projektantów i wykonawców. Historycznie rzecz biorąc, awarie szyb zespolonych w fasadach (takich jak John Hancock Tower Boston) mają znaczący wpływ na zasoby wykonawcy fasady lub producenta elementów fasadowych, potencjalnie prowadząc do dużych kosztów wymiany i naprawy. Ryzyka te muszą być oceniane przez zespoły projektowe podczas procesu projektowania, aby ograniczyć ryzyko dla właścicieli firmy wykonawczej lub produkcyjnej.
Rozwiązania inżynierskie i weryfikacja
Projekty w innych krajach muszą być zgodne z lokalnymi wymaganiami (obejmuje to wszelkie wymagania dotyczące szklenia strukturalnego z użyciem kleju silikonowego):
Należy zauważyć, że norma AS 4666 nie określa, że preferowana jest któraś z trzech metod badawczych (ASTM/EN lub ISO). Wszystkie te testy są wykonywane na próbkach w małej skali, jednak w przypadku wygiętych paneli autorzy uważają, że ważne jest uwzględnienie stałego naprężenia i odkształcenia elementów w testach trwałości szyb zespolonych i logicznie rzecz biorąc, wymagałoby to próbek testowych w pełnej skali. Inne odniesienia potwierdzające te wskazówki zawarto w publikacji „Journal ASTM ID JAI104120 Trwałość giętych na zimno szyb zespolonych (2011)”, o których mowa w tabeli 1 i omówiono poniżej.
W tabeli 4 przedstawiono kluczowe cechy metod badawczych opisanych w normach ASTM, EN i ISO: Tabela 4. Porównanie ASTM E 2188-02, EN 1279-2 i ISO 20492 (kliknij na tabelę aby ją powiększyć)
Dyskusja w Publikacji ASTM ID JAI104120 Trwałość szyb zespolonych giętych na zimno (2011)
Wskazuje na różne niedociągnięcia (w samym artykule) testów przeprowadzonych w ramach przygotowania tej pracy badawczej, w szczególności w odniesieniu do wielkości próbek oraz faktu, że rzeczywiste naprężenia i odkształcenia stosowane podczas gięcia na zimno nie mogą być łatwo stosowane w próbkach o małej skali.
W odniesieniu do procedur testowania trwałości giętych na zimno szyb zespolonych przedstawiono następujące zalecenia oraz propozycje do rozważenia i zastosowania w stosownych przypadkach:
- Mniej testowanych próbek – przyjęcie testów EN 1279 wymaga zbadania 5 próbek, w przeciwieństwie do 6 z odpowiedniej normy ASTM E 2188.
Zidentyfikowano specyficzne wymagania dotyczące giętego szkła, w tym szczegółowe obliczenia, a procedura testowania i raportowanie mają być „opracowane na podstawie przyjętego podejścia” opisanego w dokumencie ASTM International Journal ID JAI104120 Trwałość szyb zespolonych giętych na zimno.
Powyższe wymagania specyfikacji potrzebowały dalszej interpretacji przez zespół realizujący projekt z zamiarem przeprowadzenia testów fizycznych w celu potwierdzenia trwałości uszczelnienia krawędzi szyby zespolonej. Konieczne były również badania potwierdzające trwałość silikonu strukturalnego, ramy, mocowań, wsporników czy samego szkła.
Przed przystąpieniem do testów przyspieszonego starzenia w warunkach atmosferycznych metoda wyginania paneli jest zaprojektowana do zastosowania „in situ” (na budowie) i wstępnie przetestowana na panelach w pełnej skali podczas procesu makiety wykonania projektu (test wg AS 4284).
W testach przyspieszonego starzenia wykorzystano cykliczne zmiany temperatury i obciążenia wiatrem na próbkach reprezentatywnych dla projektu, w tym w najgorszym przypadku - wygiętych paneli. Ma to na celu zademonstrowanie trwałości uszczelnienia krawędzi wygiętej szyby zespolonej.
Zwracamy uwagę, że panele zakrzywione/gięte na zimno nie są powszechnie stosowane, więc opisane metody badań (i inne podobne metody badań według AS 4666) można zastosować przy założeniu, że oczekiwana trwałość uszczelnienia krawędzi paneli zakrzywionych ma być porównywalna ze standardową szybą zespoloną, a co za tym idzie, należy stosować te same gwarancje i oczekiwania handlowe. W związku z tym dostawcy muszą uwzględnić te oczekiwania przed uzgodnieniem metod badawczych.
Zauważamy, że publikacja ASTM Journal wskazuje również na różne niedociągnięcia testów przeprowadzonych w trakcie przygotowywania tego artykułu badawczego, szczególnie w odniesieniu do wielkości próbek i faktu, że rzeczywiste naprężenia i odkształcenia zastosowane podczas wyginania na zimno nie mogą być łatwo stosowane próbki w małej skali.
Dlatego uzasadnione jest przyjęcie próbek testowych w pełnej skali jako modyfikacji standardowych testów, a próbki testowe w pełnej skali zostały przebadane dla projektu przy użyciu cyklicznych obciążeń termicznych oraz przyłożonych ciśnień, reprezentujących obciążenia wiatrem, o wysokości 2,75 kPa i 4,75 kPa. Ostateczne ciśnienia dla różnych stref w projekcie (obciążenia wiatrem uzyskane poprzez fizyczne modelowanie/badania w tunelu aerodynamicznego zgodnie z normami australijskimi). W ośrodku testowym w Kanadzie zakończono pełne testy projektu Crown Tower.
Obliczenia wykonane przez inżynierów certyfikujących były złożone i pozwoliły na zbadanie naprężeń i odkształceń wywieranych na poszczególne elementy w kilku warunkach obciążenia. Konkretne analizy obejmowały:
Celem niniejszego artykułu nie jest przedstawienie pełnej rozprawy dotyczącej obliczeń szkła giętego na zimno, ponieważ będzie to tematem odrębnych analiz. Chociaż obliczenia pomagają zrozumieć właściwości szyb zależne od sztywności tafli szkła i podziału obciążenia, natura analizy komputerowej polega zwykle na wyidealizowanych właściwościach materiałów i ich interakcji.
Niedokładności, tolerancje (przykładowo dotyczące płaskości szkła) i niedoskonałości produkcyjne zazwyczaj nie są uwzględniane w obliczeniach. Obliczenia same w sobie nie są w stanie dokładnie przewidzieć trwałości systemów oszklenia giętego na zimno, a testy rzeczywistych prototypów/makiet pozostają najbardziej niezawodnym podejściem do określania trwałości.
Tabela 5. Tabela łagodzenia ryzyka/zagrożeń (kliknij na tabelę aby ją powiększyć)
Porównanie obliczeń z prototypami testowymi
Proces przeprowadzony dla projektu Crown Tower dowiódł, że normalne metody obliczeniowe mogą być stosowane do walidacji rzeczywistych efektów w oparciu o testy, w tym analizy:
Jednak w wyniku weryfikacji projektu wyciągnięto wnioski, preferujące metody testowania paneli szklanych w pełnej skali, a obecnie istnieje ograniczona liczba stałych stanowisk testowych zdolnych do przeprowadzenia tych testów. Dodatkowe planowanie, uwzględnienie programu i rozwój technik testowania mogły zaowocować pełniejszymi wynikami testów.
Należy zauważyć, że test trwałości został zakończony bez uszkodzenia uszczelnień krawędzi (tj. bez zamglenia w próbkach testowych). Konstrukcja uszczelnień krawędzi była standardowym detalem uszczelnienia krawędzi od dużego chińskiego producenta szkła, nie wymagano żadnych modyfikacji w standardowych uszczelnieniach krawędzi szyb zespolonych (takich jak dodatkowa szerokość uszczelnienia krawędzi).
Należy pamiętać, że ten limit wygięcia (D/175) nie obejmuje wszystkich paneli w projekcie (około 60 paneli ma wygięcie wykraczające poza ten limit) i rozumiemy, że dostawca szkła i dostawca silikonu strukturalnego nie będą udzielać gwarancji na panele bardziej wygięte niż D/175. Wykonawca ścian osłonowych zaoferował nadrzędną gwarancję 5 lat na wszystkie panele wygięte na zimno.
Nie widzieliśmy żadnych propozycji gwarancji potwierdzających powyższe (gwarancje są dodatkowo skomplikowane ze względu na umowny sposób dostawy).
Wnioski
Podobnie jak w przypadku każdego innowacyjnego projektu, projektanci i wykonawcy mogą odnieść sukces dzięki odpowiedniej równowadze akademickiego podejścia i pragmatyzmu.
Julia Schimmelpenningh
Bibliografia
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
|